"Matylda Odważna i Pralkowy Potwór" (Wydawnictwo Mamania)

Skarpetki są (chyba) najczęściej gubioną częścią garderoby. Każdy ma w domu na pewno niejedną niekompletną parę. Kiedyś takie różne skarpetki trafiały pewnie do kosza, dziś noszenie dwóch innych skarpetek jest modne, więc wiele z nich ma szansę na ratunek i drugie życie. Mimo to nadal aktualne pozostaje pytanie, co dzieje się ze skarpetkami?! Dlaczego wkładamy do pralki dwie, a wyjmujemy tylko jedną? 

 

Tym razem odpowiedzi na to pytanie szukała Matylda. Dziewczyna jest rezolutną kilkulatką, szczęśliwą posiadaczką brata i niekończących się pokładów odwagi oraz ciekawości. Matylda niewielu rzeczy się boi, większość raczej budzi jej zainteresowanie i intryguje ją. Dziewczynka bardzo lubi swojego brata, który nieustannie jej imponuje. Matylda wie, że kiedyś będzie tak duża i samodzielna jak on. Na razie są jeszcze rzeczy, które sprawiają jej trudność, ale Matylda nigdy się nie poddaje. Zawsze udaje jej się znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Kiedy nie może do czegoś dosięgnąć, staje na krześle. Kiedy chce się czegoś dowiedzieć, rusza na poszukiwania. Szuka na przykład Pralkowego Potwora. To on jest głównym podejrzanym w śledztwie dotyczącym ginących skarpetek. Matylda jest odważna, więc rusza na poszukiwanie Potwora. Musi się dowiedzieć, dlaczego porywa skarpetki. Dziewczynka odwiedza kolejne pomieszczenia w domu, ale Potwora nigdzie nie ma! Śledztwo nie jest takie prost, jak mogło się Matyldzie wydawać. Ale dziewczynka jest zdeterminowana. Dokąd zaprowadzi ją śledztwo? Tego dowiecie się z książki. 

Książkowy debiut Ilony Kosteckiej, autorki bloga Mum and the city, czyta się bardzo dobrze. Opowieść o Matyldzie jest jak pomocna dłoń wyciągnięta do dzieci. Dodaje im odwagi i otuchy oraz pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych (choć kryzysy mogą zdarzyć się każdemu). Zachęca dzieci do odkrywania tajemnic świata. Pokazuje również (a może przede wszystkim), że dzieci mogą wszystko, bez względu na to, że urodziły się chłopcem lub dziewczynką. Na świecie nie brakuje odważnych dziewczynek, które nie boją się wchodzić na drzewa. Wielu jest również chłopców, którzy mogą bać się wejść do ciemnego pokoju. Czy coś w tym złego? Oczywiście, że nie. Każdy je inny, każdy ma inny charakter, każdy chce czegoś innego. Matylda Odważna i Pralkowy Potwór udowadnia, że wszyscy mogą żyć tak, jak chcą. A stereotypy powinniśmy zostawić w najciemniejszym kącie piwnicy albo strychu. 
 

Matylda Odważna i Pralkowy Potwór

Ilona Kostecka

ilustracje Anna Simeone

Mamania 2021


Komentarze

 1. Książeczka o skarpetkach. A to ciekawostka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie wiedziałam, że ta blogerka wydała książkę, na pewno chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. jaka cudowna! Moja starszy byłaby zachwycona, muszę kupić!

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękna jest ta książeczka, z chęcią pokazałabym ją moim synom

  OdpowiedzUsuń
 5. Mądry przekaz, wartościowa pozycja

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz