"Nieznośna niepodległość" (Wydawnictwo Harper Kids)

Czy nauka może być przyjemnością? Wszystko zależy od tego, czego musimy się uczyć. Ulubione dziedziny poznajemy z radością, a nowe wiadomości przyswajamy bez problemu. Gorzej, jeśli trzeba uczyć się tego, czego się nie lubi. Na przykład ja nie wyobrażam sobie (mimo całej sympatii dla nauczyciela z czasów szkoły średniej) czerpać przyjemność z nauki fizyki. Ta dziedzina wiedzy nigdy nie budziła mojego zainteresowania, więc wiedza z trudem wchodziła do mojej głowy. Nie ma na świecie uczniów, którzy lubiliby każdy ze szkolnych przedmiotów i, którym nauka ich wszystkich nie sprawiałaby problemu. Dziś pokażę Wam książkę dla tych, którzy lubią historię i dla tych, którzy za jej poznawaniem nie przepadają. Czy tym dwóm grupom może przypaść do gustu ta sama lektura? Może!

 

Pod warunkiem, że jest to książka z serii "Horrrendalna Historia Polski". W ramach tej serii opisywane są kolejne epoki z dziejów naszej ojczyzny. Nic wyjątkowego, prawda? O to przecież w książkach historycznych chodzi. A jednak! "Horrrendalna Historia Polski" to nie jest klasyczny podręcznik. To trzymająca w napięciu opowieść charakteryzująca się niebanalnym stylem i bardzo oryginalnym podejściem do nauki historii. Od razu zaznaczę, merytorycznie nie ma się do czego przyczepić. Są daty, fakty i biogramy. Pojawiają się wszyscy najważniejsi bohaterowie tamtych czasów. Inny jest sposób pisania. Autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika i sporo żartuje. Dzięki temu młodzi czytelnicy (bez względu na swój stosunek do nauki historii) czują się zachęceni do lektury. Tym razem będą czytać o dwudziestoleciu międzywojennym. Poznają nazwiska osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, a potem pracowały nad jej utrwaleniem. Jest oczywiście Józef Piłsudski, pojawia się także Roman Dmowski. Nie zabrakło miejsca dla opisów powstania wielkopolskiego i powstań śląskich. Jest historia wojny polsko-bolszewickiej. Sporo miejsca autorka poświęciła na opisanie wielokulturowości międzywojennej Polski. W Nieznośnej niepodległości wszystkie wydarzenia z naszego kraju zostały opisane na tle tego, co w tym czasie działo się na świecie. Dzięki temu czytelnicy przekonają się, że wszystkie wydarzenia historyczne trzeba osadzać w odpowiednim kontekście, bo są one mocno powiązane z innymi.
To nie było nasze pierwsze spotkanie z tą serią. Znamy wszystkie wcześniejsze tomy. Każdy przeczytałyśmy z zaciekawieniem i bardzo dużą przyjemnością. Książki są interesujące i wartościowe. Przekazują ogrom wiedzy w atrakcyjny dla czytelników sposób. Jednocześnie bardzo poważnie traktują temat, którego dotykają. Może nie zastąpią podręczników do historii (nie mają chyba takich aspiracji), ale mogą stanowić ich uzupełnienie. Ci, którzy historię lubią dowiedzą się z nich jeszcze więcej. Ci, którzy za nią nie przepadają, zobaczą naukę historii z innej strony. Przekonają się, że w wydarzeniach z przeszłości znaleźć można sporo ciekawych i nadal aktualnych spraw. Nieznośna niepodległość ugruntowała moją sympatię do tej serii. Świetna narracja, ciekawy wybór wydarzeń, niebanalna forma. Ja to kupuję. Lubię te nieco luźniejsze podejście do historii, lubię ilustracje Jędrzeja Łanieckiego. Tosia również, a skoro to ona jest właściwą adresatką "Horrrendalnej Historii Polski", to lepszej rekomendacji już chyba nie potrzeba!

 

Nieznośna niepodległość

Małgorzata Fabianowska

Małgorzata Nesteruk

ilustracje Jędrzej Łaniecki

HarperKids 2021


 https://egmont.pl/

Komentarze

 1. Miałam okazję zapoznać się z tym tomem i jest bardzo wartościowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Idealna propozycja na jesienne wieczory. Na pewno przeczytam jak tylko będę miała w końcu trochę czasu dla siebie. Wydaje
  się interesująca i w moim stylu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa seria, pozwala na zagłębienie się w przystępnym opisie okresów historycznych.

  OdpowiedzUsuń
 4. Seria cieszy się zainteresowaniem także dorosłych, sama chętnie się z nią zapoznaję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też nie lubiłam fizyki. Za to historię uwielbiałam od dziecka.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz