"Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las" (Wydawnictwo HaperKids)

Czytanie książek dla dzieci znacząco poszerzyło moje horyzonty literackie. Wcześniej czytałam niemal wyłącznie literaturę piękną (i to tę cięższą, zwaną przez niektórych ambitniejszą). Na półkach mojej biblioteczki królowali pisarze niekoniecznie z pierwszych miejsc list bestsellerów. Byli tam raczej ci, których omawiali krytycy i, którzy zdobywali najbardziej prestiżowe nagrody (lub byli do tych nagród nominowani). Długo dziwiłam się ludziom, którzy czytali reportaże, biografie i szeroko pojętą literaturę typu non-fiction. Z książek fantastycznych przeczytałam w dzieciństwie Opowieści z Narnii, a w szkole średniej niemal wszystkie tomy przygód Harry'ego Pottera. Dziś znacznie chętniej od powieści czytam reportaże, ale kryminałów i powieści fantasy próżno szukać w mojej biblioteczce. Inaczej prezentuje się księgozbiór Tosi.

 

Odkrywając świat literatury Tosia sięga po bardzo różne gatunki. Staram się (na miarę moich możliwości) nadążać za tych, co czyta i, co ją interesuje, więc automatycznie zaczęłam przychylniejszym okiem patrzeć na uwielbiane przez nią kryminały i powieści fantastyczne. Pewnie sama z siebie nigdy nie sięgnęłabym po Zrodzoną z ognia, nową powieść dla młodzieży wydaną przez HarperKids, ale w towarzystwie Tosi czytam je z przyjemnością i dużym zainteresowaniem. Powieść Aislin Fowler to historia adeptów Hunting Lodge, którzy po odbyciu szkolenia będą stać na straży swojej krainy. Główną bohaterką jest jedna z uczennic, zwana Dwunastką. Dlaczego nie ma imienia? Rozpoczynając naukę sztuki walki dziewczyna, podobnie jak wszyscy inni adepci, musiała wyrzec się swojego imienia i swojej przeszłości. Kiedy zakończy szkolenie będzie mogła wybrać sobie nowe imię. Jednak droga, która ją czeka będzie długa, trudna i pełna niebezpieczeństw. Pierwszym problemem, z którym Dwunastka będzie musiała się zmierzyć stanie się sprawa zaginięcia innej adeptki sztuki walki z magicznymi stworzeniami. Siódemka została porwana i znajduje się w niebezpieczeństwie. Dwunastka bez wahania rusza jej śladem, ale czy jest świadoma konsekwencji tej decyzji i gotowa na zmiany, które nastąpią?


 

Powieść Aisling Fowler okazała się niezwykle emocjonującą i wciągającą historią. Interesującą opowieścią dla miłośników historii fantasy, ale również dla tych, którzy lubią opowieści o przyjaźni, które uczą czytelników umiejętności współdziałania dla wspólnego dobra większej grupy ludzi. To jedna z tych książek, w których koniecznie chcesz, jak najszybciej, dowiedzieć się, co będzie dalej i jakie jeszcze przygody czekają na bohaterów. Historia nie tylko dla dziewczyn (choć dziewczyna jest główną bohaterką), ale dla każdego, kto lubi tego typu historie. Czas spędzony na lekturze Zrodzonej z ognia na pewno nie będzie zmarnowany. 


 

Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las

Aisling Fowler

tłumaczenie Dorota Stadnik

HarperKids 2021

 


Komentarze

 1. Siostra miała okazję zapoznać się z tym wydaniem i także była zadowolona. Jest idealne dla młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój młodszy brat też uwielbia książki z tego wydawnictwa, a szczególnie książkę o Robercie Lewandowskim.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo lubię takie historie i gdybym tylko znalazła trochę czasu, na pewno bym po nią sięgnęła :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantasy przeważnie lubią najmłodsi, ja niekoniecznie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz