"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek" (Wydawnictwo Debit)

Lubicie biografie? My bardzo. Chętnie czytamy historie mniej i bardziej znanych ludzi, a każda z nich coś nam daje i czegoś nas uczy. Ja szczególną sympatią darzę te, w których pojawiają się mniej znani bohaterowie. Tacy, których życie było nam do tej pory nieznane. Z tego powodu bardzo czekałam na nową książkę Sylwii Chutnik. Pierwszą, polską odsłonę serii "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek".


 

Bohaterek jest 100, wszystkie mają polskie korzenie, wiele z nich zapisało się nie tylko w historii naszego kraju, ale również w historii świata. Opowieść o każdej z kobiet została opisana na jednej stronie. Obok znalazła się duża ilustracja, na której czytelnicy mogą zobaczyć bohaterkę. Jakie to dokładnie bohaterki? Wszystkich stu wymienić nie dam rady. Są te najbardziej znane, wśród nich Jadwiga Andegaweńska, Maria Skłodowska-Curie i Pola Negri. Są aktorki. Między innymi Anna Dymna, Krystyna Janda i Maja Ostaszewska. Zajmujące się nauką Agata Kołodziejczyk i Joanna Sułkowska. Znane ze świata polityki Anna Grodzka, Izabela Jaruga-Nowacka i Henryka Krzywonos. Nie zabrakło pisarek, które reprezentują w tej książce między innymi Hanna Krall, Olga Tokarczuk i Wisława Szymborska. Sportsmenek i działaczek społecznych. Dziennikarki reprezentuje tu Dorota Wellman, farmaceutki Antonina Leśniewska. Przedstawione w tej książce kobiety reprezentują wiele zawodów, jedne dokonują odkryć naukowych, inne zdobywały złote medale na igrzyskach olimpijskich. Niektóre leczą ludzi, inne zajmują się sztuką. Są bohaterki całkowicie współczesne, które niemal każdego dnia możemy zobaczyć w telewizji i kobiety, które żyły kilka wieków temu. W tej książce pojawiają się obok siebie królowa Ludwika Maria Gonzaga i podróżniczka Martyna Wojciechowska. Jest również miejsce na 101 niezwykłą historię. Tę napisać muszą same czytelniczki!
 

Nazwiska mogłabym mnożyć i wymieniać godzinami. Równie długo mogłabym pewnie wymieniać te, które się w książce nie znalazły. 100 to w tym przypadku dużo i mało. Niedosyt zawsze pozostaje. Ale skupiam się na rzeczach pozytywnych i bardzo się cieszę, że taka książka powstała. Opisy bohaterek nie są długie, jak napisałam wcześniej, historia każdej z wybitnych Polek zajęła jedną stronę. Najważniejsze wydarzenia z ich życia są zasygnalizowane, ich osiągnięcia jedynie wspomniane. Trudno wyczerpać temat mając do dyspozycji jedną stronę. Jeśli któraś z bohaterek wzbudzi zainteresowanie, trzeba kolejnych informacji poszukać samemu. Czy to źle? Czy uważam to za wadę tej książki? Nie, lubię i cenię książki, które inspirują, które nie zaspokajają ciekawości w stu procentach. Bardzo często szukam kolejnych informacji już w trakcie czytania. W tym przypadku było tak samo. Oglądałyśmy z Tosią zdjęcia bohaterek, czytałyśmy artykuły o nich, oglądałyśmy filmiki w internecie. To była naprawdę niesamowita przygoda i najlepszy dowód na to, jak książki mogą inspirować do własnych poszukiwań. 


 Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek to książka, którą można przeczytać w jeden albo dwa dni. Można też spędzić z nią znacznie więcej czasu. Żaden ze sposobów nie jest ani lepszy, ani gorszy. Każdy z książką Sylwii Chutnik będzie obcował na własnych zasadach. Można ją czytać po kolei (układ książki jest alfabetyczny, kluczem są imiona bohaterek). Można wybierać bohaterki reprezentujące konkretne zawody. Można też wybierać je kierując się kluczem ilustratorek. Bo musicie wiedzieć, że Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek nie mają jednej ilustratorki. Ilustratorki były trzydzieści dwie. Każda ma swój własny styl. A jednak ich prace w połączeniu z tekstem autorstwa Sylwii Chutnik stworzyły spójną i bardzo interesującą całość. Powstała z tego niezwykła książka o niezwykłych kobietach. Lektura nie tylko dla dziewczyn i kobiet, ale lektura dla wszystkich miłośników historii i współczesności, którzy chcą wiedzieć, kto chce lepiej poznać naszą historię i zrozumieć naszą współczesność.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek

Sylwia Chutnik

Wydawnictwo Debit 2021

https://wydawnictwo-debit.pl/
 

Komentarze

 1. Lubię biografie, ale nigdy nie słyszałam o takich w wersji dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z zainteresowaniem sięgnę po ksiązkę, chętnie przekonam się, czy znane mi są wszystkie zawarte w nich nazwiska niezwykłych kobiet. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna książka, też zastanawiam się, czy znam wszystkie 100 kobiet, których krótkie biografie zawarte zostały w tym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa pozycja. Jestem pewna, że nie znam wszystkich osobowości i z chęcią sięgnęłabym po taką lekturę. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo lubię tę serię, jest inspirująca nie tylko dla dziewczynek, ale i dla ich mam ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią zapoznamy się z tą książką. Dziękuję za recenzję i polecenie.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz