"Pomelo i wielka przygoda" (Wydawnictwo Zakamarki)

Lubicie podróżować? Pytam, bo są podobno ludzie, którzy nie lubią ruszać się z miejsca. Dlaczego? To nie jest pytanie do mnie. Ja lubię podróżować. Lubię odwiedzać nowe miejsca i te, które znam jak własną kieszeń. Każda podróż czegoś nas uczy, w każdej doświadczamy czegoś nowego. Każda podróż to wielkie przeżycie i zupełnie nowe doświadczenie. Podróżować (na swój sposób i na własnych zasadach) mogą wszyscy. Mali i duzi. Podróże uwielbiają również bohaterowie literaccy. Także ci najmniejsi, dla których samotna wyprawa jest naprawdę ogromnym wyzwaniem.

 

Na przykład taki Pomelo, maleńki różowy słoń. Właśnie ten malec pewnego dnia, bardzo starannie pakuje plecak i rusza przed siebie. Dokąd? Tego Pomelo chyba sam nie wie. Idzie przed siebie, nie patrzy na trudności i pokonuje kolejne przeszkody. Poznaje nowych przyjaciół, podziwia piękne krajobrazy. Wszystko, co widzi jest dla niego nowe i ciekawe. Czasem jest zdziwiony, czasem coś go zaskakuje. Są chwile, w których bardzo się cieszy i te, które wzbudzają u niego smutek albo nawet strach. Zdarza się, że psuje się pogoda albo pojawiają się inne, nietypowe zjawiska. A dokąd tak naprawdę zmierza? Dokąd uda mu się dotrzeć? Na to pytanie odpowiedzieć nie mogę, bo odebrałabym Wam całą przyjemność obcowania z tą książką.Opis podróży, w którą wyruszył Pomelo sprawia, że serce zaczyna bić mocniej. Maleńki bohater nie ogląda się za siebie, czuje, że musi opuścić swój dom i ruszyć w świat. Idzie i zachwyca się tym, co go otacza. To bardzo piękna lekcja dla czytelników. Pomelo uczy ich czerpać radość z małych rzeczy. Mały słoń pokazuje, że nie trzeba podróżować daleko, żeby doświadczyć czegoś wyjątkowego. Pomelo i wielka przygoda to książka, która na pewno spodoba się przedszkolakom. Do gustu przypadnie im nie tylko opis przygód małego słonia. Zachwycą ich również ilustracje. Duże, bo zajmują całe strony, niezwykle kolorowe i wypełnione szczegółami. Można na nie patrzeć godzinami, wyszukiwać kolejne detale. Dzięki temu również czytelnicy mają okazję odbyć pewną podróż. O ile ta przeżyta przez Pomelo jest prawdziwą wyprawą, to ta odbywana przez czytelnika będzie podróżą w świat najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych książek. Tych, o których pamięta się po latach.
 

Pomelo i wielka przygoda

Ramona Badesau

ilustracje Benjamin Chaud

tłumaczenie Katarzyna Skalska

Zakamarki 2021


 https://www.zakamarki.pl/

Komentarze

 1. Jaka przyjemna książeczka! I zgadzam się z tym, że nie trzeba daleko podróżować, by przezyc coś fajnego

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja należę do tych ludzi, którzy nie lubią podróżować. Wolę zwiedzać najbliższą okolicę. To co blisko też jest piękne. Nigdy nie lubiłam podróży i mam ku temu swoje powody.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze jest poznać taką książkę jaka pozostaje w pamięci na długie lata i np: czyta się ją wielokrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super książeczka. Przygoda Pomelo na pewno zaciekawi maluchów. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz