"Preskot" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Ta książka od razu zwróciła moją uwagę. Piękna, subtelna okładka zachwyci każdego, kto docenia pięknie wydane książki. Ta do takich właśnie się zalicza. Na okładce widzimy kota z parasolką. Czy to właśnie tytułowy Preskot? Czy jest on głównym bohaterem opowieści? Pozory mylą. Preskot nie jest głównym bohaterem, ale jest bohaterem bardzo ważnym.


Zwłaszcza dla dziesięcioletniego Jacksona. Preskot jest jego wyimaginowanym przyjacielem. Towarzyszył mu, kiedy chłopiec miał kilka lat. Teraz, dość niespodziewanie powrócił. Dlaczego? Bo rodzina Jacksona ma bardzo poważne kłopoty. Rodzice chłopca wpadli w finansowe tarapaty. Tata chłopca od jakiegoś czasu choruje i nie może pracować tyle, co wcześniej. Mama próbuje łączyć kilka etatów, ale i tak na większość opłat i codziennych potrzeb brakuje im pieniędzy. W końcu właściciel wyrzuca ich z mieszkania i czteroosobowa rodzina i jej pies, musi zamieszkać w samochodzie. Na szczęście są wakacje, jest ciepło, dzieci nie mają żadnych obowiązków, więc rodzina ma nadzieję, że uda im się przetrwać najgorszy czas. Nikomu nie jest jednak łatwo. Każdy próbuje na własny sposób oswoić się z tą sytuacją i robić dobrą minę do złej gry. Właśnie w tych trudnych chwilach przy Jacksonie pojawia się jego wymyślony przyjaciel z dzieciństwa. Czy Preskot pomoże rodzinie chłopca? Czy w ogóle ktoś oprócz Jacksona go widzi? W głowie dziesięciolatka rodzą się różne pytania, a szukanie odpowiedzi nie jest prostym zadaniem. 

Preskot nie jest książką z gatunku lekkich, łatwych i przyjemnych. To jedna z tych historii, które prowokują do rozmyślań, opowiadają o wydarzeniach trudnych. Niektórzy takich książek unikają, nie chcą zasmucać swoich dzieci, wolą pokazywać świat pełen słońca i radości. Ja książek trudnych nie unikam, czytam je razem z Tosią, żeby móc na bieżąco wszystko wyjaśniać albo omawiać. Świat nie jest idealny, prawdziwe życie bywa trudne, problemy mogą dotknąć każdego z nas. Trzeba wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Warto mieć świadomość, że dotykają nie tylko nas. Preskot może być książką, która da komuś otuchę w trudnych chwilach. Tych przeżywanych w tym momencie albo tych, które dopiero przed nami. Warto mieć ją w swojej biblioteczce, bo to książka piękna, mądra i bardzo głęboka. 
Preskot

Katherine Applegate

ilustracje Sara Olszewska

tłumaczenie Małgorzata Glasenapp

Dwie Siostry 2021

https://wydawnictwodwiesiostry.pl/
 

Komentarze

 1. Dobrze, że to piękna i zarazem bardzo głęboka książka. Jestem jej ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 2. widzę okładkę i już wiem, że chcę, a jak przeczytałam recenzje to jeszcze bardziej pragnę !

  OdpowiedzUsuń
 3. Kreska podobna do tego z pierwszych wydać Kubusia Puchatka, ładnie narysowane. To tyle w temacie lustracji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska3 grudnia 2021 13:25

  Słyszałam już wcześniej o kocie Preskocie i chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz