"Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza. Główka pracuje" (Wydawnictwo Literatura)

Do książek raz przeczytanych wracamy nieregularnie. Mimo chęci przeczytania niektórych po raz drugi, brakuje nam na to czasu. Co miesiąc ukazuje się tyle nowości, że jeśli chcemy być z nimi na bieżąco, musimy kolejne czytanie znanych już nam historii przełożyć na inny (znacznie odleglejszy) termin i bardziej sprzyjającą okazję. Jaką? Na przykład premierę nowego tomu.

 

Właśnie z tej okazji wróciłyśmy do książki Renaty Piątkowskiej Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza (KLIK). Powrót ów nastąpił po ponad trzech latach. Tyle właśnie czekałyśmy na drugą część przygód Julka i Mikołaja. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że chłopcy podrośli. Są wyżsi, starsi, mądrzejsi, ale nadal ciekawi świata i żądni nowych przygód. Tych ostatnich nie muszą daleko szukać. Przygody i zagadki do rozwiązania na nich czekają i czają się niemal za każdym rogiem. Julek i Mikołaj znowu pomagają swoim najbliższym, sąsiadom i rówieśnikom. Ratują babcię przed kradzieżą na wnuczka, biorą udział w poszukiwaniach roweru kolegi i demaskują złodzieja, który ukradł bardzo rzadki kwiat z ogrodu sąsiadki. W drugim tomie Biura detektywistycznego Dziurka od klucza chłopcy rozwiązują sześć spraw. Wszystkie tajemnicze, a jednocześnie takie, że mogłyby się wydarzyć w życiu każdego czytelnika. Pewnie dlatego tak bardzo wciągają i angażują. Uwielbiamy w trakcie lektury podejmować próbę rozwiązania zagadki detektywistycznej. Czytając tę część nie mogłyśmy pozbyć się wrażenia, że sprawy, które zainteresowały chłopców są nieco trudniejsze niż w pierwszej części. Ku naszej radości oczywiście!
 

Jak się okazało, Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza urosło razem ze swoimi czytelnikami. Ci, którzy czytali pierwszy tom zaraz po jego wydaniu, mają teraz trzy lata więcej. Więcej wiedzą, rozumieją, umieją szybciej wyciągać wnioski. Potrzebne są im zatem nieco trudniejsze lektury. Renata Piątkowska zadbała o to, żeby się nie nudzili. Dzieci, które już znały Julka i Mikołaja na pewno się nie zawiodą i nie będą się nudzić. Drugi tom jest równie interesujący i wciągający, co pierwszy. Ta książka to świetna lektura dla wszystkich miłośników powieści i historii detektywistycznych. Zadania, z którymi mierzą się bohaterowie są naprawdę ciekawe, a szukanie odpowiedzi na nie sprawi czytelnikom dużą przyjemność. Zagadki są mocno osadzone w prawdziwym życiu, więc do ich rozwiązania potrzebna jest przede wszystkim umiejętność logicznego myślenia. Przyda się również otwarty umysł i gotowość na przeżycie wspaniałej przygody literackiej. To jak, dacie się skusić?
 
Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza. Główka pracuje

Renata Piątkowska

ilustracje Joanna Kłos

Wydawnictwo Literatura 2021


 https://www.wydawnictwoliteratura.pl/


Komentarze

  1. podoba mi sie kiedy bohaterowie dojrzewaja wraz z czytelnikiem ;) w ogóle bardzo fajna seria dla dzieci sie zapowiada :) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Fakt ukazanie się kolejnego tomu to dobra okazja by wrócić do poprzednich.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kolejna fajna pozycja dla najmłodszych jaką warto im nabyć.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz