"Jak być sobą" (Wydawnictwo Wilga)

Mówi się, że bogatym ludziom jest w życiu łatwiej. Nie muszą oszczędzać, mogą kupować, co chcą. Nie cisną się w małych mieszkaniach, jeżdżą na wakacje w najdalsze zakątki świata. Mogę jeść wymyślne potrawy i kupować drogie samochody. To oczywiście tylko, często bardzo krzywdzące, wyobrażenie na temat ludzi, którzy mają więcej pieniędzy. Od środka sprawa może wyglądać zupełnie inaczej i wcale może nie być tak różowo, jak nam się wydaje.

 

Lucas pochodził z bogatej rodziny. Mieszkał w wielkiej rezydencji, chodził na różne zajęcia dodatkowe, uczył się grać na fortepianie. Ktoś powiedziałby, że niczego do szczęścia nie powinno mu brakować. A jednak nie czuł się szczęśliwy. Przede wszystkim dlatego, że wychowywał go tylko ojciec. Mama Lucasa zmarła kilka lat temu i od tej pory chłopiec nie może znaleźć z ojcem płaszczyzny porozumienia. Mężczyzna zajęty jest pracą, synem opiekuje się rzadko. Zdecydowanie częściej wyznacza mu zadania do zrobienia. Zachowuje się tak, jakby zaplanował już całą przyszłość Lucasa. Od pewnego czasu ojciec spotyka się z nową kobietą, z którą planuje wspólną przyszłość. Czy w tej nowej sytuacji jest miejsce dla chłopca? Jest, ale trudno na razie stwierdzić, gdzie dokładnie. Zarówno ojciec chłopca, jak i jego narzeczona są bardzo skupieni na pracy, rzadko bywają w domu, na dodatek jeszcze organizują ślub. Lucasem w tym czasie zajmuje się opiekunka. Jest nowa, więc chłopiec nie ma do niej zaufania. Lucas nie ma obok siebie nikogo, z kim mógłby porozmawiać o tym, co czuje, co myśli, co go trapi. A zmartwień ma sporo. Przede wszystkim czuje się bardzo samotny. Jest też chorobliwie nieśmiały. Nie lubi być wśród ludzi, źle się czuje, kiedy inni na niego patrzą i oceniają. Ojciec chłopca nie zdaje sobie z tego sprawy i wbrew temu, czego chłopiec chce, zapisuje go na letnie zajęcia teatralne!


 

W tej sytuacji wakacje Lucasa rysują się w ciemnych barwach. Wszystkie znaki na niebie i ziemi oraz pierwsze spotkania na warsztatach teatralnych to potwierdzają. A co będzie potem? Co jeszcze czeka Lucasa? Przede wszystkim szalona Keely, dziewczyna zupełnie inna od niego. Lucas źle czuje się w jej towarzystwie, dziewczyna go peszy. Czy kiedyś się do niej przekona? A może ktoś inny wyciągnie do chłopca pomocną dłoń? Tego dowiecie się czytając tę książkę. Wciągającą, bardzo interesującą i pełną życiowych problemów książkę dla uczniów starszych klas szkół podstawowych. Czytelnicy będą przeglądać się w tej powieści jak w lustrze. Odnajdą w opisywanych sytuacjach wiele wydarzeń znanych im z własnego życia. Może nie mieszkają, jak Lucas, w rezydencji, ale być może ich rodzice również na pierwszym miejscu stawiają pracę. Może sami są bardzo nieśmiali i nie umieją nawiązywać znajomości. Przygody bohatera mogą dodać im otuchy i podsunąć pewne rozwiązania. Mogą również skłonić do refleksji nad sytuacją własnej rodziny. Dlatego dobrze byłoby, gdyby tę książkę przeczytali również rodzice. Z niej mogą się dowiedzieć, co dzieje się w głowach ich dzieci. To będzie dla nich ważna i potrzebna lekcja. Dzięki niej i dzieciom, i dorosłym będzie łatwiej żyć i wzajemnie sobie pomagać.Jak być sobą

Cath Howe

tłumaczenie Ewa Kleszcz

Wydawnictwo Wilga 2021 

https://www.gwfoksal.pl/
 


Komentarze

 1. Fajnie, że powstają takie książki. Może pomogą uniknąć najmłodszym stereotypowego myślenia o tych, którzy są bogatsi.
  PS. Masz ę zamiast ą w słowie popraw sobie :Mogę jeść wymyślne potrawy i kupować drogie samochody.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy pomysł tematyczny, przyznam, że sporo rozmów z dziećmi przeprowadziłam w tym zakresie, a taka książeczka kiedyś by się nam przydała. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czuję się zainteresowana tym tytułem i sama chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. No tak, każdy ma swoje problemy niezależnie od zasobności portfela.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super książka, córka dostała i nie może się oderwać :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz