"Dzieciństwo sławnych ludzi" (Wydawnictwo ADAMADA)

Myślę, że wiele razy zastanawialiście się, co robili sławni ludzie, kiedy byli dziećmi. Często słyszeliśmy, że niektórzy z nich od zawsze wyróżniali się na tle otoczenia. Równie często opowiadano nam również o ludziach, którzy dokonali wielkich odkryć, pomimo problemów z nauką w czasach, kiedy chodzili do szkoły. Bywa więc bardzo różnie i chyba właśnie dzięki temu tak ciekawie!


 

Udowadnia to każda strona książki Dzieciństwo sławnych ludzi wydana niedawno przez ADAMADĘ. Spotkacie na jej kartach 25 wyjątkowych bohaterów. Urodzili się bardzo różnych czasach, różnych szerokościach geograficznych i różnych rodzinach. Dzieliło ich bardzo wiele, połączyło to, że w dorosłym życiu zajmowali bardzo odpowiedzialne stanowiska, dokonywali wielkich odkryć, osiągali niesamowite sukcesy. Drogi niektórych z tych bohaterów nawet się przecięły i sukcesy osiągali wspólnie. Jak choćby przedstawieni na ostatnich stronach Edmund Hillary i Tenzing Norgay, którzy w 1953 roku jako pierwsi na świecie wspięli się na Mount Everest. Niektórzy od początku działali razem, bo byli braćmi, jak bracia Wright albo bracia Lumiere. Ci pierwsi odbyli pierwszy lot samolotem silnikowym, tym drugim zawdzięczamy kino. Czy wszyscy już w dzieciństwie przejawiali talenty, które pozwoliły im na zawsze zapisać się w historii świata? W wielu przypadkach tak właśnie było. Isaac Newton marzył o zostaniu rolnikiem, więc już jako młody chłopak budował proste maszyny, które mogłyby przydać mu się w pracy. Mały Archimedes w dzień obserwował statki, w nocy rozgwieżdżone niebo. To wszystko przydało mu się w dorosłym życiu i dokonywaniu kolejnych, wielkich odkryć, z których korzystamy do dziś. Oczywiście sławni ludzie nie zajmowali się jedynie nauką, mieli również czas na zabawę. Na licznych ilustracjach zobaczycie zabawki, którymi się bawili i gry, w które grali. Kleopatra bawiła się pewnie drewnianym kotem, Pocahontas (która, jak się okazuje, naprawdę istniała) grała w rzutki zrobione z ptasich piór, którymi rzucało się do kręgu zbudowanego z suchych ziaren kukurydzy. Z ośmiorgiem rodzeństwa nie nudziła się zapewne przyszła pisarka Jane Austen, która szukając chwili ciszy i wytchnienia mogła zawsze schronić się w domowej biblioteczce i czytać książki z księgozbioru taty. 
 

Każdy z 25 bohaterów tej książki miał inne dzieciństwo. Dla jednych był to czas szczęśliwy i beztroski, inni zmagali się ze sporymi trudnościami. Wielu z nich udowodniło, że naszej przyszłości nie determinują miejsca, w których urodziliśmy się i dorastaliśmy. Wpływ na to, co będziemy robić jako ludzie dorośli ma nasza ciężka praca, głód wiedzy, odwaga w pokonywaniu przeszkód. Wszyscy oni mogą być dla młodych czytelników wzorem i inspiracją. Kto wie, może ci, którzy teraz trzymają tę książkę w rękach, za kilkanaście lat sami mogliby stać się jej bohaterami. Dzieciństwo sławnych ludzi to bardzo interesująca i inspirująca lektura. Z wartościowym przekazem i bardzo ciekawą formą. Tekstu nie ma wiele. Różne wątki dotyczące dzieciństwa bohaterów zostały krótko opisane. Przy każdym z nich znalazło się wiele miłych dla oka ilustracji. Ciekawym elementem książki są również okienka (czy raczej odchylane strony), to właśnie tam dowiecie się, kto jest bohaterem każdej rozkładówki. Zanim tam zajrzycie, będziecie się mogli jedynie domyślać albo zgadywać o kim mowa i czyje dzieciństwo jest opisywane. To świetna zabawa! Z tą książką nie można się nudzić. Zainteresuje starsze przedszkolaki, uczniów i całkiem dorosłych. Wszyscy dowiedzą się z niej czegoś nowego i będą się przy jej czytaniu świetnie bawić!
 

Dzieciństwo sławnych ludzi

Petra Texlova, Tomas Tuma

ilustracja Tomas Tuma

tłumaczenie Anna Maria Sarmiento

ADAMADA 2022


 https://adamada.pl/

Komentarze

 1. Całkiem ciekawa książka, sama z chęcią poznałabym jej zawartość. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa książka i w przystępny sposób przedstawia tak ważne postaci. Dzięki za polecenie jej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa książka myślę,że dobrze się czyta

  OdpowiedzUsuń
 4. Zastanawiająca jest ta książka, a przy tym niezwykle intrygująca 🤔

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak to prawda jako dziecko często się nad tym zastanawiałam. Na pewno jest to ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa książka. Sama chętnie bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 7. Niezwykle wartościowa książka pokazująca dzieciństwo sławnych ludzi. Takie informacje to nie lada gratka dla dzieci, ale również i dorosłych. Mnie dodatkowo urzekły świetne ilustracje.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz