"Po co nam lasy?" (Wydawnictwo Debit)

Dziś świętujemy początek wiosny. Cieszymy się coraz dłuższymi dniami, coraz śmielej przebijającym się przez chmury słońcem. Wiosną uważniej przyglądamy się przyrodzie. Cieszą nas pąki na drzewach, rozkwitające kwiaty i zieleniąca się trawa. Książka Po co nam lasy? doskonale wpasowała się w moment, w którym została wydana. Zwłaszcza, że dziś, 21 marca, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów!

 

Po jej przeczytaniu będziecie się przyglądać otaczającej Was przyrodzie w zupełnie inny, nowy sposób. Znajdziecie w niej mnóstwo ciekawych informacji na temat świata roślin i zwierząt ubranych w oryginalną, komiksową formę. Grupa dzieci, które są bohaterami tej książki, wybiera się na wycieczkę do lasu. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak wkrótce się okaże, że będzie to wyprawa jedyna w swoim rodzaju. Dzieci spojrzą na las z zupełnie innej strony. Poznają związane z nim historie i opowieści. Zajrzą do jego wnętrza. Porozmawiają o roślinach, które w nim występują i zwierzętach, dla których las stał się domem. I o zagrożeniach, które czyhają na las. Tak, ten komiks to znacznie więcej niż tylko rozrywka. To przede wszystkim pretekst do rozmyślań i refleksji. Dowiecie się z niej, dlaczego trzeba dbać o lasy i rozsądnie nimi gospodarować. Przeczytacie o zagrożeniach, które czyhają na lasy. Komiks Po co nam lasy? przekazuje ogrom wiedzy, której być może nie usłyszycie w szkole. To książka popularnonaukowa w formie komiksu. Co prawda zamiast zdjęć znajdziecie w niej ilustracje, ale w żaden sposób nie obniża to jej jakości. Z ilustracjami czy bez, ze zdjęciami czy bez nich, książka ma taką samą wartość.

A jakie wnioski nasuną się po przeczytaniu tego komiksu? Niezbyt optymistyczne, ale nie trzeba popadać w rozpacz. Lepiej wziąć się do pracy i postawić na edukację. Autorzy tego komiksu postawili właśnie na edukację. Książka Po co nam lasy? nie tylko odpowiada na postawione w tytule pytanie, ale również pokazuje jak świadomie dbać o lasy, jak wykorzystywać je tylko w niezbędnym nam zakresie. Człowiek przecież zawsze korzystał z ich dobrodziejstwa i zawsze ścinał drzewa. Z czasem ingerencja w środowisko leśne przekroczyła jednak granicę bezpieczeństwa i lasy są zagrożone. Nie mam tu na myśli tylko polskich lasów. To dzieje się na całym świecie i wymaga interwencji. Komiks Po co nam lasy? wychowuje miłośników lasów, przyjaciół przyrody. Ludzi, którym drzewa, zwierzęta i środowisko naturalne w przyszłości na pewno nie będą obojętne.
 

Po co nam lasy?

scenariusz Hubert Reeves, Nelly Boutinot

szkic Daniel Casanave

kolor Claire Champion

tłumaczenie Paweł Łapiński

Wydawnictwo Debit 2022


 https://wydawnictwo-debit.pl/

Komentarze

 1. moje dzieciaki na pewno byłby zainteresowane no i jeszcze te ilustracje, cudo!

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwrażliwianie na potrzeby środowiska naturalnego jak najbardziej warto przeprowadzać od najmłodszych lat. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pogoda była bardzo wiosenna. Idealnie pasowała do tego dnia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny komiks. Warto pokazywać takie książki dzieciom

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wygląda ta książeczka

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz