"Popękane życie" (Wydawnictwo HarperCollins)

Nie wychowałam się na Ani z Zielonego Wzgórza. Powiem więcej, przeczytałam tylko dwa ostatnie tomy tej serii, bo wcześniejsze nie wydawały mi się interesujące. Od przygód Ani wolałam książki o przygodach rodzimych bohaterek. Wszelkie Kaśki, Marty, Zośki i Gośki nie uchodziły mojej uwadze. Zaczytywałam się w tych książkach w każdej wolnej chwili. Tosia powoli dorasta do takich lektur, więc zaczęłam sprawdzać, co w trawie piszczy i czy Siesicka i Jurgielewiczowa znalazły godne następczynie. Okazało się, że tak.

 

Miłą niespodziankę sprawiło mi wydawnictwo HarperCollins Polska, które w tym miesiącu zainicjowało nową serię książek dla nastoletnich czytelników. Jako pierwszą z serii przeczytałam książkę Popękane życie Joanny Jagiełło i od razu cofnęłam się w czasie o kilkanaście lat. Nie dlatego, że przenosi czytelników do tak zamierzchłych czasów, ale dlatego, że podobne książki czytałam będąc nastolatką. Opowiadały one o pierwszych miłościach, rodzących się przyjaźniach i rodzinnych sprawach. Popękane życie opowiada o tym samym. To historia rodziny, która z niewiadomych powodów zaczyna się rozpadać. Czy to przez pandemię i konieczność siedzenia w domu? Być może. Czy to dlatego, że tata, chcąc choć na chwilę wyjść z domu, zaczął biegać? Być może. Czy wypaliło się uczucie łączące rodziców Laury, Leo i Leny? Być może. Powodów może być wiele, ale wszystko wskazuje na to, że decyzja już zapadła. Tata wyprowadza się z domu. Dzieci muszą zdecydować z kim chcą mieszkać i zmierzyć się z nową rzeczywistością i całkiem nowym życiem. 

O ich zmaganiach przeczytacie w książce Popękane życie. Interesującej, wciągającej i bardzo bliskiej prawdziwemu życiu powieści Joanny Jagiełło dla nastolatków. Problemy, które spadły na głównych bohaterów mogą dotknąć każdego. Jeśli nie bezpośrednio, to mogą spotkać bliższych albo dalszych znajomych. Jak w takiej sytuacji powinno się zachować? Co powinno się robić? Jednej uniwersalnej recepty na pewno nie ma, ale ta książka podsuwa pewne pomysły i rozwiązania. Oby nikt nie potrzebował z nich korzystać i opisana w Popękanym życiu historia była jedynie fikcją literacką. Samą książkę warto przeczytać bez względu na wszystko. Jest dobrze napisana, interesująca, więc warto po nią sięgnąć dla samej przyjemności czytania. Dobrych książek przecież nigdy za wiele.

Popękane życie

Joanna Jagiełło

HarperCollins Polska 2022

wiek 16+

 

https://www.harpercollins.pl/

Komentarze

 1. Przeczytałam kilka razy całą serię "Ani z Zielonego Wzgórza". Jeszcze teraz do niej wracam.
  Twoja propozycja jest interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super, że pojawiła się nowa seria dla nastolatków. Sama czasami lubię wrócić do moich ulubionych książek z tamtego okresu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jako nastolatka zachwycałam się przygodami Tomka Wilmowskiego i szczerze mówiąc Ani oraz polskich odpowiedników nie przeczytałam nigdy. Syn odkrył serię Felix, Net i Nika.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczytywałam się i w Ani i w książkach i w polskich autorkach, taki wiek, że takie książki się czyta :-)
  Krystyna

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz