Czy matematyka może być interesująca?

Matematyka to chyba najbardziej kontrowersyjna dziedzina wiedzy. Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Uczniowie dzielą się na tych, którzy nie mają z nią problemów i tych, którzy w jej naukę muszą włożyć ogrom pracy. Niechęć (albo miłość) do matematyki przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. A gdyby tak zmienić podejście do niej? Gdyby nagle się w matematyce zakochać? Matematyką zachwycić? Czy to w ogóle możliwe? Śmiem podejrzewać, że tak!

W bogatej ofercie różnych wydawnictw znajdziemy książki na każdy temat. Obok książek o podróżach, ciekawych ludziach i różnych doświadczeniach, które można wykonać w domu, obok książek zwanych ogólnie literaturą piękną, znaleźć można książki o matematyce. Niekoniecznie są to zbiory zadań, raczej książki inspirujące i pokazujące, że nauka matematyki może być niesamowitą przygodą. 

 


Takimi książkami są na przykład #matematyka wydana przez ADAMADĘ, Ścieżki matematyki z oferty Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego i Młody matematyk. Notatnik przygotowany przez Wilgę. Trzy bardzo różne pozycje, adresowane do różnych grup wiekowych. Łączy je jednak coś bardzo ważnego! Pokazują, że matematyka nie tylko może być, ale jest bardzo interesująca.

Przekonuje o tym Młody matematyk. Notatnik, zbiór zadań i zagadek, przy których trzeba będzie trochę pogłówkować, ale takie główkowanie będzie samą przyjemnością. Zadania nie są trudne, ale wymagają ruszenia głową. Przydadzą się kredki, ołówki i długopisy. Dzieci nauczą się projektować krzywe. Dowiedzą się czym są liczby pierwsze, spirale Fibonacciego i figury symetryczne. Wymyślą własną walutę, wybiorą się na spacer z mapą w ręce i poznają bliżej liczbę Pi. Nudzić się na pewno nie będą. Okazji do ruszenia głową nie zabraknie, a połączenie nauki i zabawy na pewno zaprocentuje w szkole i poza nią.
Gdyby ktoś miał ochotę na więcej zadań i matematycznych ciekawostek musi sięgnąć po książkę #matematyka. Pomarańczowa okładka od razu zwraca uwagę i kusi potencjalnego czytelnika. Jeden rzut oka do środka i już wiemy, że będzie nie tylko, co rozwiązywać, ale czeka tu na nas również sporo czytania. Poznamy sylwetki wybitnych naukowców, dowiemy się czego nie można zrobić cyrklem i poczytamy o związkach matematyki i muzyki. Ciekawych informacji jest mnóstwo, jedna bardziej interesująca od drugiej. Myślę, że dla wszystkich będzie to interesująca i pouczająca lektura.
 

Doskonałym dopełnieniem dwóch wcześniejszych książek będą Ścieżki matematyki. Tytułowymi ścieżkami pójdą czytelnicy, którzy będą chcieli zgłębić tajemnice matematyki i poznać jej (prawie) wszystkie sekrety. Oprócz teorii na każdej strony znaleźć można zagadki. Przy ich rozwiązywaniu będzie można wykorzystać zdobytą w trakcie lektury wiedzę. To bardzo inspirująca książka, uzupełniona świetnymi ilustracjami, na których również tłumaczone są matematyczne zawiłości.
 

Trzy różne książki. Trzy bardzo dobre książki. Ciekawe jak dobra powieść. Pokazujące matematykę z ciekawszej (niż ta pokazywana w szkole) strony. Wiele osób, którym te książki wpadną w ręce będzie zaskoczonych. Bo oto ta matematyka, którą całymi latami próbowali (albo nadal próbują) zrozumieć, okazuje się bardzo ciekawą dziedziną wiedzy, która tłumaczy wiele rzeczy, z którymi mamy każdego dnia do czynienia. Myślę, że każdy trafi w niej na przynajmniej jedną informację, o której wcześniej nie słyszał i każdy czytając te książki będzie się bawił tak dobrze jak my!


Komentarze

 1. Napewno pomocne ksiązeczki. szkoda, że za moich czasów takich nie bylo

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki matematyczne. Ostatnio w ramach rozrywki kupiłam sobie książkę z zadaniami maturalnymi do rozwiązania 😀

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że nie jeden polubi matematykę kiedy otrzyma takie propozycje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne pozycje. Z takimi książkami matematyka może być przyjemniejsza. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz