"Młodość. Wyznania nastolatków" (Wydawnictwo Literatura)

Zapytana o najlepszą książkę na roczek potrafię bez zastanowienia wskazać przynajmniej trzy wartościowe tytuły. Książki, które można podarować dzieciom w wieku komunijnym również wymieniam bez wahania. Trudniej wskazać mi książki, które mogłyby stać się wyjątkowym prezentem dla nastolatków, na przykład uczniów kończących szkołę podstawową. Ciekawych lektur jest wiele. Jednak tak, którą pokażę Wam dzisiaj jest absolutnie wyjątkowa.

 

Młodość. Wyznania nastolatków to książka, w której głos oddano jej głównym bohaterom i docelowym odbiorcom. Każdy z trzydziestu jeden rozdziałów to historia jednego nastolatka. Kto lepiej niż oni mógłby opowiedzieć o tym, co dzieje się w ich głowach i sercach w tym pięknym, ale i trudnym okresie życia? Nikt, więc wsłuchajmy się w to, co oni mają nam do powiedzenia. Zobaczymy jak bardzo są wrażliwi, jak wiele spraw przeżywają, jak wiele rzeczy ich dotyka. Są problemy rodzinne (śmierć rodzica, trudności w budowaniu relacji), są choroby, które dotykają bliskich nastolatkom osób. Są pierwsze poważne związki i nieodwzajemnione uczucia. Jest odkrywanie swojej tożsamości. Są wielkie plany i marzenia. Jest brak wiary w siebie, problemy szkolne i domowe. Każda strona przepełniona jest emocjami, dlatego tę książkę trudno przeczytać za jednym razem. Za dużo tu się dzieje, zbyt wiele rzeczy trzeba przemyśleć. Młodość nikogo nie pozostawi obojętnym. Linn Skaber, która weszła w świat młodych ludzi, wsłuchała się w ich emocje i stworzyła książkę wyjątkową. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że takiej książki wcześniej nie było i długo pewnie nie będzie.

Pamiętacie swoje ukochane książki z czasów, kiedy byliście nastolatkami? Ja pamiętam doskonale. Szczególnie ważne były dla mnie trzy tytuły. Dziennik Anny Frank, Córki chcą inaczej Eugenii Kobylińskiej-Masiejewskiej i My, dzieci z dworca zoo Christiane F. Ekranizacja tej ostatniej została wspomniana we wstępie do Młodości. Młodość, która po przeczytaniu zaledwie kilku stron wydała mi się lekturą obowiązkową dla każdego nastolatka. Ta książka nie owija w bawełnę. Pokazuje życie ze wszystkimi jego blaskami i cieniami. Nazywa problemy po imieniu, nie boi się poruszać spraw trudnych. Mówi o tym, jak jest, niczego nie upiększa. Są tu wulgaryzmy, są prawdziwe problemy. Jest ogrom trudności, z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Właśnie dlatego tę książkę powinni przeczytać nie tylko nastolatkowie, ale również wszyscy ci, którym nastolatkowie są bliscy i ważni. Ci, którym na nastolatkach zależy. Czytając ją rodzice i nauczyciele będą mieli szansę lepiej ich zrozumieć. Będą mogli spojrzeć na świat ich oczami. P,atrzeć będą również na niesamowite ilustracje. Stworzyła je Lisa Aisato, którą kojarzycie pewnie z książkami Śnieżna Siostra, Strażniczka Słońca i Życie. Jej prace po raz kolejny zapierają dech w piersiach. Doskonale wpasowały się w klimat tej książki. Widać w nich wszystkie emocje, które obecne są w kolejnych historiach. 
 

Młodość. Wyznania nastolatków

Linn Skaber

ilustracje Lisa Aisato

tłumaczenie Milena Skoczko-Nakielska

Wydawnictwo Literackie 2022

https://www.wydawnictwoliterackie.pl/
 

Komentarze

 1. Literatura dla młodzieży tez może być ciekawa. Recenzja bardzo mi się podobała

  OdpowiedzUsuń
 2. wow niesamowite że to już kolejny raz jej dzieła zapierają dech w piersiach

  OdpowiedzUsuń
 3. Niesamowite ilustracje. Dla moich dzieci jeszcze za wcześnie na tą książkę, za kilka lat na pewno po nią sięgniemy.

  OdpowiedzUsuń
 4. To akurat nie mój target, ale odbiorców z pewnością nie zabraknie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz