"Dzień wszystkiego" (Wydawnictwo HarperCollins)

Biorąc tę książkę do ręki miałam ogólne pojęcie na temat tego, o czym opowiada. Wiedziałam, że to historia nastolatki, której życie w jednym momencie zmieniło się o 180 stopni. Mimo to bardzo zdziwiłam się czytając jej pierwszy rozdział. Spodziewałam się, że akcja rozpocznie się w szkole, bo właśnie z nią jest najbardziej związana. Tymczasem Ewa Nowak zabrała czytelników w zupełnie inne miejsce.

 

W miejsce bardzo egzotyczne. To tam, wśród pięknych, zielonych drzew, w krainie i, w której każdego dnia świeci słońce. To tutaj przyszła na świat jedna z bohaterek tej książki. Mała kapucynka, która pewnego dnia została brutalnie wyrwana z rodzinnych stron. Trafiła do cyrku, w którym musiała, ku uciesze widzów, wykonywać różne sztuczki. Jest regularnie bita, nie dostaje jedzenia, jest faszerowana lekami. Wiedzie bardzo nieszczęśliwe życie, podobnie jak inne zwierzęta, które muszą występować na cyrkowej arenie. Mimo to jest ulubienicą publiczności, ze strachu i pod wpływem leków robi wszystko, czego chce jej treser. Aż do dnia, w którym przed występem nie dostaje substancji, która do tej pory wyciszała ją i otumaniała. Tego dnia nie wytrzymuje, kiedy mały chłopiec ciągnie ją za ogon. Zdenerwowana i obolała gryzie w palec dziewczynę, która stoi najbliżej niej. Gryzie tak mocno, że nastolatka ląduje w szpitalu. I to zmienia całe jej życie. Majka już nigdy nie będzie tak sprawna jak przed wypadkiem. Przestanie interesować chłopaka, z którym miała nadzieję się spotykać. Nie będzie się miała nawet komu z tego zwierzyć, bo nie ma w swojej klasie żadnej bratniej duszy. Jednak zaraz po powrocie do szkoły poznaje nową dziewczynę. Dziewczynę, która podobnie jak ona nie pasuje do rówieśników, ale okazuje się bratnią duszą Majki.

Kilka tygodni temu pisałam o książce Popękane życie (KLIK). Dzień wszystkiego to kolejna propozycja wydana w ramach tej serii. Równie interesująca i wartościowa. Ciekawa i kojąca dla nastolatek (i nastolatków) podobnych do Majki. Dla tych, którzy znajdują się na życiowym zakręcie. Dla tych, którym wydaje się, że nikt ich nie rozumie. Dla tych, którym świat wali się na głowę. Dla wszystkich, którym jest trudno. Ale nie tylko. To przede wszystkim interesująca książka dla rówieśników głównych bohaterów. Książka bliska ich codziennemu życiu. Książka, która nie owija w bawełnę i pokazuje rzeczywistość nastolatków taką, jaka jest. Pewnie dlatego tak dobrze się ją czyta!

Dzień wszystkiego

Ewa Nowak

HarperCollins Polska 2022

wiek 16+


 https://www.harpercollins.pl/

Komentarze

  1. Jako nastolatka czytałam kilka powieści tej autorki.

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę że młoda osoba może w tej ksiażce znaleźć coś dla siebie:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz