"Wisła" (Wydawnictwo Zielona Sowa)

Uwielbiam, kiedy książki nas zaskakują. Ta właśnie to zrobiła. Kiedy zobaczyłam ją w zapowiedziach myślałam, że to lektura raczej dla młodszych dzieci i choć temat bardzo mnie kusił, to wydawało mi się, że nie ma już miejsca dla niej w naszej biblioteczce. A potem wzięłam ją do ręki na targowym stoisku Zielonej Sowy i już wiedziałam, że to książka dla nas.

Zmylił mnie pewnie duży format, który bardziej kojarzy mi się z książkami dla młodszych. Kiedy zajrzałam do środka zyskałam pewność, że z tej książki wiele dowie się nie tylko Tosia, ale również ja. Jej główną bohaterką jest Wisła, największa z polskich rzek. Kilka lat temu byłyśmy w miejscu, w którym biją jej źródła. Do ujścia na Żuławach Wiślanych Tosia jeszcze nie była. Widziała za to Wisłę w Ustroniu, w Krakowie, w Warszawie, w Toruniu i we Włocławku. W każdym z tych miast wyglądała nieco inaczej, ale zawsze wywierała ogromne wrażenie. Książka Joanny Angiel dała jej szansę na jeszcze lepsze poznanie tej rzeki. Autorka potraktowała młodych czytelników bardzo poważnie i napisała książkę pełną ważnych i ciekawych informacji. Na początku garść wiedzy z zakresu geografii. Informacje o źródłach Wisły i miejscu, w którym uchodzi do morza. Po wiadomościach ogólnych przychodzi czas na dokładniejsze zapoznanie się z największą polską rzeką. Można przeczytać o krajobrazie, który stworzył się wokół niej, o jej dawnym i obecnym biegu. Autorka przedstawia czytelnikom zróżnicowanie brzegów Wisły w różnych zakątkach Polski. Opisuje również jej mieszkańców oraz gatunki zwierząt, które zamieszkują jej brzegi. W Wiśle przeczytać można o rosnących w jej otoczeniu roślinach. Autorka pokazuje jak piękna jest Wisła i przez jak różne miejsca przepływa. Zdarzają się przecież powodzie, niebezpieczne bywają również brzegi Wisły. Wypoczywający nad nią ludzie muszą pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, które przypomniane zostały w jednej z części tej książki. Bardzo interesujący jest fragment o ukrytych na dnie rzeki skarbach. Równie ciekawy jest ten poświęcony mostom i przystaniom. Każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje i informacje, do których nigdy wcześniej nie dotarły.
Nie będę ukrywać, jestem tą książką zachwycona! Przeczytałyśmy ją bardzo szybko i z ogromnym zainteresowaniem. Każda strona przynosiła nowe ciekawostki. To kopalnia wiedzy dla wszystkich młodych czytelników! Doskonałe wprowadzenie w świat geografii. Nie brakuje tu mądrych pojęć, wprowadzane są one jednak w bardzo naturalny sposób, więc nikt nie powinien się ich obawiać. Książką zachwycą się miłośnicy roślin i zwierząt. Spodoba się tym, którzy z ciekawością spoglądają w stronę drzew i roślin. Są fragmenty dla miłośników mniej i bardziej aktywnego wypoczynku. Jest coś dla tych, którzy pasjonują się kulturą i historią. To naprawdę jest książka dla wszystkich. Wiedza przekazywana przez Joannę Angiel uzupełniają przepiękne ilustracje Edyty Gardo. Wypełniają one wszystkie strony tej książki. Dzięki nim Wisła jeszcze bardziej zachwyca i inspiruje. Może stanowić doskonały prezent z okazji nadchodzącego zakończenia roku. Prezent, który być może wyznaczy komuś kierunek wakacyjnych wojaży!

Wisła

Joanna Angiel

ilustracje Edyta Gardo

Zielona Sowa 2022

wiek 9+


 https://www.zielonasowa.pl/

Komentarze

 1. ładna książeczka dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 2. Martyna Kwiatkowska1 czerwca 2022 00:03

  Uwielbiam takie propozycje i książki tego wydawnictwa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zielona Sowa zawsze wydaje przepiękne książki. Tym razem widzę, że również tak jest. A do tego ma olbrzymi walor edukacyjny, ponieważ zawiera wiele ciekawych informacji na temat naszej największej rzeki

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz