"Dom Knuta" (Wydawnictwo Zakamarki)

Po raz pierwszy (i jak na razie ostatni) uciekłam z domu mając lat niespełna cztery. Tego dnia moja mama oznajmiła mi, że nie będzie schodzić z trzeciego piętra, jeśli po raz kolejny wrzucę na drzewo hula hop. Dlatego, kiedy po raz kolejny zawisło na gałęzi nie myślałam długo, tylko postanowiłam pojechać do babci. Tramwajem. Podróż zakończyłam niemal na ostatniej prostej przed przystankiem, bo spotkałam swoją panią z przedszkola, która odprowadziła mnie do domu. Ale przygodę pamiętam do dziś i traktujemy ją jako rodzinną anegdotę. Tak to już z dziećmi bywa!

Bohater książki Barbro Lindgren, Knut, również podjął dość radykalną decyzję i postanowił opuścić swój dom. Uznał, że jego mama za dużo od niego wymaga i on będzie szczęśliwszy, kiedy opuści rodzinne kąty. Zamieszkał w pustym domku, który pewnie można uznać za domek w ogrodzie albo domek letniskowy. Tam w końcu czuł się szczęśliwy. Miał ciszę, spokój i nikt niczego od niego nie chciał. Marzenie się spełniło. Czy na pewno? Nie do końca. Knutowi w końcu zaczęła przeszkadzać cisza. Na szczęście niedługo później ktoś pojawił się przed jego domem. Potem przyszedł następny i jeszcze kolejny. Czy Knutowi z nimi wszystkimi będzie lepiej? Czy właśnie po to opuszczał dom rodzinny? Na to pytanie odpowiedź znaleźć musi nie tylko Knut, ale również czytelnicy.


Uwielbiam książki ze Skandynawii. Każda z nich to totalne zaskoczenie. Chyba żaden inny rejon świata nie oferuje młodym czytelnikom tak szalonych opowieści. Pokazują zupełnie inne dzieciństwo i zupełnie inne podejście do niego. Czy to źle? Oczywiście, że nie. Książki mają pokazywać różne światy, różne kultury, różne sposoby życia. Dla młodych czytelników to okazja do poznania świata i przekonania się jak wiele może być sposobów życia i pomysłów na jego przeżycie. Książka Dom Knuta to niebanalna i ciekawa lektura, która na pewno spodoba się dzieciom. Tak szalone lektury to dla nich prawdziwa gratka! A Knut to świetny materiał na kumpla i bohater, którego przykład pokazuje, że życie na każdym kroku nas zaskakuje!


 

Dom Knuta

 Barbro Lindgren

ilustracje Emma Adbage

 tłumaczenie Katarzyna Skalska

Zakamarki 2022 

wiek 3+


 https://www.zakamarki.pl/

Komentarze

 1. Tej książki nie czytałam, ale mój syn bardzo lubi "Albert mówi nie" tej autorki. Po "Dom knuta" też na pewno sięgniemy, szczególnie po tej recenzji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Skandynawska literatura faktycznie ma w sobie to magiczne "coś" - zarówno ta dla dorosłych, jak i dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki ze Skandynawii, mają one ciekawy, specyficzny klimat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nawet grafika książki estetyce skandynawskiej.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz