"Dobra nasza Polska. Przewodnik dla dzieci" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Lubicie podróżować? Myślę, że tak. Podróże rozwijają, pozwalają poznać nowe miejsca, nowych ludzi, odpocząć, zobaczyć coś innego niż to, co widzimy każdego dnia. Lato sprzyja podróżowaniu. Dzieci nie chodzą do szkoły, rodzice mają urlop. Ten wolny czas można poświęcić na podróżowanie. Czy trzeba jechać na drugi koniec świata? Nie. Czy trzeba jechać do innego kraju? Niekoniecznie. Czasem nie trzeba nawet wyjeżdżać ze swojej najbliższej okolicy. Nie wierzycie? To mam dla Was książkę, która Was o tym przekona!


Dobra nasza Polska to jedna z ostatnich nowości wydawnictwa Dwie Siostry. Formatem przypomina dobrze znane wszystkim miłośnikom podróży przewodniki po najciekawszych zakątkach świata. Tym razem bohaterką jest Polska i jej najciekawsze, choć niekoniecznie najbardziej znane zakątki. Na jednej z pierwszych stron tej książki znajduje się mapa. Na niej zaznaczono większość miejsc, do których zabiorą czytelników twórczynie tego przewodnika. Mapa pełni tu rolę spisu treści, bo przy każdej nazwie umieszczono również numer strony, na której znaleźć można jej opis. Dokąd zatem wyruszymy? Pewnie łatwiej byłoby powiedzieć, dokąd się nie udamy. Przeczytamy w tej książce o zamkach krzyżackich (nie tylko tym najbardziej znanym, który możemy zobaczyć w Malborku), o zamku Piastów Śląskich w Brzegu, o zamku stojącym w wielkopolskim Kórniku i zamkach stojących na Szlaku Orlich Gniazd. Odwiedzimy mniej i bardziej znane polskie miasta. Od Gdańska po Kraków. Z miast udamy się na łono natury. Do Puszczy Białowieskiej, Ojcowskiego Parku Narodowego i w Beskid Niski. Potem zejdziemy pod ziemię. Do starych kopalń i sztolni. Miejsc tajemniczych i niezwykle interesujących. Ta książka pokazuje czytelnikom również miejsca związane z kultem religijnym. Kościoły, cerkwie, meczety i synagogi. Znajdziecie tu także rozdział poświęcony miejscom, które mają niezwykłą moc. Przedostatnia część zabiera czytelników w podróż w przeszłość. Do Zalipia, na Kaszuby i Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Wszędzie tam, gdzie czekają na turystów rzeczy i budowle sprzed wieków. Ostatnia część to wyprawa na cmentarzyska. Może niektórzy się na nią nie odważą, ale przeczytać o nich mogą wszyscy. 

 

Ta książka to doskonały wstęp do planowania krótszych i dłuższych wycieczek. Jeśli nie macie jeszcze pomysłu na wakacje, to koniecznie do niej zajrzyjcie. Jeśli pomysł już macie, również weźcie ją do ręki. Może nawet nie wiecie, jak ciekawe miejsca będziecie mieć na wyciągnięcie ręki. Autorka zaprezentowała miejsca bardzo znane, nie pominęła jednak także tych mniej popularnych. Każde warte jest odwiedzenia i zobaczenia. Dzięki przewodnikowi Dobra nasza Polska można odkryć miejsca, których wcześniej nie znaliśmy, a które będą dla naszej rodziny interesujące. Oprócz informacji praktycznych, dotyczących choćby dojazdu do danego miejsca, godzin otwarcia, kosztów biletów, znajdziecie również legendy z nim związane. Jedyne czego nie znajdziecie w tej książce to zdjęcia. Te zastąpione zostały przez ilustracje. Dość oryginalne, które niektórym mogą nie przypaść do gustu. Nam przypadły. Te bardzo proste, przypominające rysowane ręką dziecka ilustracje, to zachęta do tworzenia własnych prac, na których uwiecznimy nasze wyprawy. To będzie świetna i bardzo oryginalna pamiątka z wakacji. Nas oczarowała cała ta książka. Podsunęła nam mnóstwo pomysłów na nowe wycieczki, więc na urlop na pewno zabierzemy ją ze sobą. Kto wie, może nawet spotkamy się gdzieś z Wami?

 

Dobra nasza Polska. Przewodnik dla dzieci

Małgorzata Ruszkowska

ilustracje Klaudia Kozińska

Dwie Siostry 2022


https://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

 1. Tak to prawda czasem w powiedzeniu Cudze chwalicie swego nie znacie jest dużo prawdy. Niejednokrotnie nie docenia się uroków najbliższej okolicy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne wydanie. Warto pokazywać dzieciom takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa propozycja dla najmłodszych. będe polecać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubimy odkrywać nowe miejsca, dlatego chętnie sięgniemy po przewodnik.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładnie i ciekawie wydana. Zaciekawi i rozbudzi chęć podróżowania u niejednego dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawie wygląda ten przewodnik. Każde dziecko się nim z pewnością zachwyca.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz