"Lato w świecie przyrody" (Wydawnictwo Wilga)

Lato zbliża się wielkimi krokami. Dzieci niecierpliwie odliczają dni do wakacji. Już niedługo będą się cieszyć zasłużonym odpoczynkiem. Jak wykorzystają nadchodzący czas? Spędzą go w domu przed ekranem komputera? Na zakupach w galerii handlowej? A może jednak wybiorą się na spacer? Pewnie będą robić to wszystko po kolei. Ja mam dziś propozycję książkową. Nie będziecie jej jednak czytać w domu. Tę książkę najlepiej czyta się na zewnątrz, bo zdradza sekrety świata przyrody.

Lato w świecie przyrody to kolejna książka z serii "Młodzi Przyrodnicy". Czytaliśmy już wiele tomów wydanych w jej ramach. Zawsze dowiadywałyśmy się z nich czegoś ciekawego, więc nie miałyśmy żadnych wątpliwości, że z tą będzie podobnie. Pierwsze strony to zbiór wskazówek dotyczących korzystania z tej książki. Kolejne to opis przygotowań do wyprawy na spacer do parku, lasu, na łąkę. Wszędzie tam, gdzie znaleźć można rośliny i zwierzęta, które są bohaterami tej książki. Tak przygotowani możemy ruszyć na wycieczkę i czerpać z niej ogromną przyjemność. Twórcy książki podpowiadają, co można w trakcie takiej wyprawy zebrać i do czego te zbiory mogą nam się przydać. Podpowiadają także na co warto zwracać uwagę. Czego trzeba wyglądać. Dowiemy się, gdzie można spotkać różne gatunki motyli i jakich owoców w żadnym wypadku nie powinniśmy próbować. Znajdziemy tu klucz do rozpoznawania polskich gadów i wskazówki, które pomogą nam rozróżnić spotykane na plaży ptaki. Dowiemy się, czy mrówki żądlą i po co rośliny mają kolce. Dowiemy się, co dzieje się nocą w lesie i na łące. Przeczytamy o tym, które zwierzę porusza się najszybciej i poznamy nazwy największych roślinnych dziwaków. Na zdjęciach zobaczyć można między innymi borsuka, sarnę, salamandrę plamistą i maleńką popielicę. Oglądający ją będą raz patrzeć w górę na nocne niebo, innym razem w dół, na ślady zostawiane przez zwierzęta. Nudzić się przy tej książce na pewno nie można! 

Ktoś mógłby powiedzieć, że takie książki to przeżytek. Mamy telefony komórkowe z dostępem do internetu, więc jeśli cokolwiek nas zainteresuje, to można wyciągnąć z kieszeni telefon i dowiedzieć się czegoś więcej. Z doświadczenia wiem, że dzieje się tak rzadko. Na spacerze raczej nie wyciągamy telefonów, w domu zapominamy o tym, co mieliśmy sprawdzić. Z taką książką w plecaku wiemy, czego szukać i wypatrywać. Z łatwością można w niej znaleźć odpowiedzi na pytania, które rodzą się w głowach małych podróżników. Telefon jednak przy czytaniu tej książki również się przyda! W książce znajdziecie wiele kodów QR, które po zeskanowaniu pozwalają na oglądanie dodatkowych materiałów. To świetne uzupełnienie i możliwość jeszcze lepszego poznania świata przyrody. Jesteśmy tą książką zachwycone. Nieduża (bez problemu zmieści się do plecaka), niezbyt gruba (ma niewiele ponad 100 stron), okazuje się być kopalnią wiedzy i pomysłów na letnie spacery i wycieczki. I, jeśli wierzyć zapowiedzi z okładki, to pierwszy tom "Młodych Przyrodników" dotyczący pór roku. Nie pozostaje nam nic innego, jak wyruszyć na letnią wycieczkę, a potem wypatrywać tomu o jesieni!
Lato w świecie przyrody

tekst i koncepcja Patrycja Zarawska

Wydawnictwo Wilga 2022


 https://www.gwfoksal.pl/

Komentarze

  1. Och te lato, ja już tęsknie, chodź teraz też ciepło

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne :) jako dziecko bardzo lubiłam książki przyrodnicze, a teraz mam kilka znajomych maluchów, którym też by się spodobała. Tylko tak sobie myślę, że trudno jest w prawdziwym świecie spotkać dudka albo zimorodka

    OdpowiedzUsuń
  3. książki papierowe mają coś w sobie fajnego, coś co pozwala lepiej doświadczać niż za pomocą elektroniki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz