Widmark dla małych, Widmark dla dużych!

Polscy czytelnicy doskonale znają książki pisane przez Martina Widmarka. Chyba nie skłamię, kiedy napiszę, że to jego książkom zawdzięczamy ogromną popularność opowieści detektywistycznych adresowanych do młodych czytelników. W serii "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" zaczytują się już przedszkolaki. Ich nieco starsi koledzy na tych książkach doskonalą umiejętność samodzielnego czytania. Jeszcze starsi mogą wybrać książki o przygodach Dawida i Larisy. Nieco poważniejsze, ale równie wciągające. Dziś pokażę Wam najnowsze odsłony tych dwóch, kultowych już serii.

Zielona dywersja i inne komiksy to drugi tom przygód Lassego i Mai w wersji komiksowej. O pierwszym pisałam tutaj i, jeśli jeszcze go nie znacie, to cały czas gorąco polecam. W książce znalazło pięć niedługich opowieści komiksowych. Wszystkich, którzy obawiają się, że to ubrane w inną formę znane wcześniej historie, uspokajam. Tak nie jest. To pięć zupełnie nowych zagadek, z którymi muszą się zmierzyć młodzi detektywi. Lasse i Maja będą między innymi szukać 100 drzew, które miały być zasadzone w Valleby. Rozwiążą zagadkę zamkniętej lodówki w szkolnej stołówce. Będą także dociekać dlaczego wóz jednej z gwiazd cyrkowych został splądrowany. Dwóch pozostałych zagadek Wam nie zdradzę. Przeczytajcie każdy z tych komiksów i pogłówkujcie razem z ich bohaterami! 

Ogród Kleopatry spodoba się wszystkim miłośnikom Włoch. Akcja powieści rozgrywa się w Rzymie. To właśnie tam wybrali się główni bohaterowie serii. Cel wyprawy jest bardzo interesujący. Dawid i Larisa jadą do stolicy Włoch, żeby wysłuchać wykładu o najnowszych odkryciach archeologicznych. Czego dotyczą? Letniej willi Cezara. Miejsca, w którym miała przez jakiś czas mieszkać Kleopatra i, gdzie podobno kazała ukryć ogromny skarb. Skarb, jak to skarb, rozpala wyobraźnię wielu i wpędza w poważne kłopoty towarzyszącego Dawidowi i Larisie, Melchiora. Młodzi muszą działać! Czytelnicy będą śledzić ich poczynania z zapartym tchem, a przy okazji zachwycać się Rzymem. Współczesnym i starożytnym. Widmark przekazuje wiele interesujących informacji na temat Wiecznego Miasta. W interesujący sposób pokazuje czytelnikom jak to, co dawne przeplata się z tym, co współczesne. Czytając tę książkę ma się ochotę od razu spakować walizki i wyruszyć w podróż ich śladami. Wakacje za pasem, więc może komuś się uda!Dobrze wiecie, że Tosia uwielbia książki detektywistyczne i kryminały. Kiedy zaczytywała się w przygodach Lassego i Mai zastanawiałam się, czy znajdzie podobne lektury adresowane dla nieco starszych czytelników. Teraz już wiem, że takich książek jest wiele. Książki Martina Widmarka rosną razem ze swoimi czytelnikami, więc można płynnie przechodzić od serii do serii i w ten sposób nie rozstawać się z ukochanym autorem. Skąd pewność, że to właśnie on będzie/jest dla wielu ukochanym pisarzem? Bo do tego, którego książki czyta się jako pierwsze zawsze ma się szczególny sentyment. Dodatkową atrakcją dla dzieci będzie zapewne różnorodność form, jakie przybierają historie tworzone przez Widmarka. Ci, którzy czytają słabiej albo niespecjalnie lubią czytać, mają do wyboru komiksy. Ci, którzy wolą powieści, też mają w czym wybierać. Starsi nie muszą się z powieściami Widmarka rozstawać, bo i na nich czekają interesujące historie, które trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. To dobra perspektywa dla rozpoczynających swoją przygodę z czytaniem. Perspektywa tak kusząca, że nie pozostaje nic innego, jak tylko zacząć czytać widmarkowe powieści. Jeśli oczywiście nie czytaliście ich do tej pory!

Te i inne książki Martina Widmarka 

znajdziecie na


 https://www.zakamarki.pl/

Komentarze

 1. Przygody czytelnicze, w świat których, chętnie zaproszę moją młodą pasjonatkę książek i detektywistycznych zagadek. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne propozycje do poczytania na wakacjach. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja widmarkowych powieści nie czytałam, dlatego jak widzę mam co nadrabiać w wakacyjną porę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię książki tego autora. Muszę sprawdzić czy jego nowości są dostępne w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz