"Kiedy tata zamienił się w krzak" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Przez wiele lat wojna była dla nas wszystkich czymś bardzo odległym. Od kilku miesięcy toczy się tuż za naszą granicą. Obserwujemy ją w telewizji, widzimy ludzie, którzy uciekając przed nią znaleźli schronienie w Polsce. Nie mogliśmy już dłużej udawać, że wojna to coś, co nas nie dotyczy. Z tego powodu coraz więcej osób zaczęło szukać książek, które mogą pomóc oswoić dzieci z tym bardzo trudnym tematem. 

Niedawno ukazała się kolejna, która może pomóc. Nie opowiada ona jednak o wojnie w Ukrainie. Tak naprawdę czytelnik do końca nie wie, gdzie rozgrywa się akcja powieści Kiedy tata zamienił się w krzak. Pewne jest tylko jedno, akcja toczy się w kraju, który dotknęła wojna. Główna bohaterka, jej tata i babcia mieszkają w małej miejscowości. Tata prowadzi tam niewielką cukiernię. Mama dziewczynki mieszka w innym kraju. Córka nie ma z nią kontaktu. Jednak to do niej ma pojechać, kiedy w kraju wybucha wojna. Pojedzie sama, bo tata musi zamienić się w krzak. Co to znaczy? Jak łatwo się domyślić, mężczyzna wstępuje do armii i musi opanować sztukę kamuflażu, czyli właśnie stawiania się krzakiem. Tak bohaterka książki zinterpretowała jedną z ilustracji z książki dla żołnierzy, którą dostał tata. To dopiero początek zmian i nowych rzeczy, które wydarzą się w życiu bohaterów. Najtrudniejszy będzie oczywiście wyjazd. Główna bohaterka wyjedzie sama, z adresem mamy zapisanym w notesie. Wydaje się, że wszystko jest dobrze przygotowane, że nic złego nie może się stać. A jednak sytuacja bardzo mocno się komplikuje i dziewczynka musi zacząć radzić sobie sama. Jak dalej potoczy się jej historia nie chcę Wam zdradzać, bo tę książkę naprawdę trzeba przeczytać.
 

Czy dzieci powinny czytać trudne książki? Moim zdaniem jak najbardziej tak. Oczywiście wiem, że są na świecie ludzie, którzy czytają tylko i wyłącznie dla przyjemności, ale ja stawiam literaturze wyższe wymagania. Także tej dla najmłodszych czytelników. Ta książka zalicza się właśnie do takich lektur. Warto ją przeczytać z dzieckiem i na bieżąco rozmawiać o pojawiających się w niej wątkach. To nie jest łatwa historia. To, co przytrafiło się głównej bohaterce przyprawia o szybsze bicie serca. Mimo to, bez wahania, zachęcam Was do poznania tej historii. Trudnej, ale wartościowej i bardzo mądrej. Przedstawiającej bardzo dzielną bohaterkę, która nawet w najtrudniejszych momentach nie traciła pogody ducha i nigdy się nie poddawała. Poznajcie ją koniecznie! Na pewno ją polubicie.


Kiedy tata zamienił się w krzak

Joke van Leeuven

tłumaczenie Jadwiga Jędryas

Dwie Siostry 2022


https://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

  1. Bardzo ciekawa książka, niby przeznaczona dla młodzieży, ale sama jestem bardzo chętna na przeczytanie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Po Twojej recenzji czuję, że to poruszająca, ale potrzebna lektura. Dobrze, że takie książki powstają

    OdpowiedzUsuń
  3. Dobrze, że przez cały czas powstają książki, które pomagają oswoić dzieci z trudnym tematem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz