"Szczęście to lis" (Wydawnictwo Adamada)

Jakie powinny być książki dla dzieci? Na pewno mądre, żeby pokazywać dzieciom świat uniwersalnych wartości, którymi powinny kierować się w swoim życiu. Dobrze też, żeby były ładne, żeby przykuwały dziecięcą uwagę, bo wtedy dzieci chętniej będą sięgać po nie same. Czy te dwie rzeczy często się łączą? Na szczęście tak. Rynek książki dla dzieci jest tak bogaty i różnorodny, że pięknych i mądrych książek znaleźć można na nich naprawdę sporo.

Niedawno ukazała się kolejna. Wystarczy jedno spojrzenie na okładkę i mamy pewność, że przed nami wyjątkowa lektura. Na okładce widzimy lisa, to tytułowy bohater tej historii, ten, który jest szczęściem. Dlaczego? Na rozwikłanie tej zagadki musimy trochę poczekać. Najpierw poznamy Pawła i jego rodziców. Cała trójka mieszka w dużej miejscowości, która wygląda jak każda inna duża miejscowość. Różnica jest tylko jedna i zasadnicza. Dotyczy domu Pawła i jego rodziców. Gdzie ta rodzina mieszka? W domku na drzewie! Oryginalnie, prawda? Dla nich to jednak nic wyjątkowego, są bardzo szczęśliwi i nie odczuwają potrzeby zmieniania tej sytuacji. Mają też, jak każda rodzina, swoje rytuały. Jednym z nich jest jedzenie pysznych i świeżych bułeczek po tym, jak tata chłopca wraca z pracy. Po bułki chodzi każdego dnia Paweł. Niby nic wyjątkowego, ale Paweł dba o to, żeby się nie nudzić i chodzi do piekarni różnymi drogami. Pewnego dnia, w czasie takiego spaceru, spotyka lisa. I w tym momencie zmienia się całe życie. Między chłopcem a lisem nawiązuje się piękna relacja. Zaczynają ze sobą rozmawiać i szybko stają się przyjaciółmi. Niestety, niedługo później będą musieli zmierzyć się również ze stratą...Jak najkrócej opisać tę książkę? Myślę, że słowem wzruszająca. Szczęście to lis okazało się historią niezwykłą. Piękną i mądrą. Opowiadającą o sprawach ważnych. O rodzinie, przyjaźni, radości, smutku, o umiejętności dzielenia się i doceniania nawet najmniejszych rzeczy. To piękna lekcja życia z innymi ludźmi. To piękna lekcja czerpania radości z tego, co każdego dnia nas spotyka. Ta umiejętność na pewno przyda się dzieciom w codziennym życiu. Warto przeczytać tę książkę z jeszcze jednego powodu. Jest po prostu przepiękna! Oglądanie jej sprawiło nam ogromną przyjemność. Z innymi czytelnikami będzie na pewno podobnie. Szczęście to lis to książka, która się po prostu podoba. I książka, do której bardzo chętnie się wraca. 

Szczęście to lis

Evelina Daciute

ilustracje Ausra Kiudulaite

tłumaczenie Joanna Tabor

ADAMADA 2022


 https://adamada.pl/

Komentarze

  1. Ciekawa książka ładnie opisana

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pierwszy rzut oka książka na pewno zwraca uwagę graficznie - natomiast po zapoznaniu się z recenzją wnioskuję, że ma również bardzo wartościową treść oraz istotne przesłanie.

    OdpowiedzUsuń
  3. U nas w domu już dzieci nie ma ( ale może za kilka / naście) lat doczekam się wnuków to wiem, że na pewno będę im kupować głównie ksiażki , tak jak mnie kupowała moja babcia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz