"Wilki. Historie prawdziwe" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Chyba żadne inne zwierze nie ma tak złej opinii. Wilków się nie lubi, wilkami się straszy, wilki chce się tępić. Kilka lat temu pojawiły się w naszej okolicy i słyszeliśmy wiele głosów popierających ich zabicie. "Nasze" wilki miały zabijać psy, zbliżać się do domów i siać postrach w okolicznych miejscowościach. W końcu wydano zgodę na ich zabicie. Co się z nimi stało? Nie wiemy do dziś. Nie wiemy też, czy były to prawdziwe wilki. Pewne jest jednak to, że na ludzi padł strach. Czy słusznie?


Po przeczytaniu kilku książek dla dzieci opowiadających o wilkach już wtedy wiedzieliśmy, że nie. Teraz przekonaliśmy się o tym po raz kolejny. Wszystko za sprawą książki Wilki. Historie prawdziwe będącej efektem współpracy Aleksandry i Danielem Mizielińskich z Michałem Figurą, członkiem Stowarzyszenia dla Natury "Wilk". Stworzyli oni książkę jakiej wcześniej nie było. Komiks o wilkach. Nie jest to jednak komiks o wilkach, które ze sobą rozmawiają i ich mniej lub bardziej prawdziwych przygodach, który przy okazji przemyca wiedzę na temat tych zwierząt. To komiks popularnonaukowy. Takiego wcześniej na pewno nie widzieliście. 
Książka liczy 260 stron, więc nie należy do najcieńszych. Ma też całkiem spory format. Jeśli dodamy do tego twardą oprawę, otrzymujemy książkę, która naprawdę robi wrażenie. I to nie tylko na pierwszy rzut oka, ale także wtedy, kiedy zajrzymy do środka i zagłębimy się w jej treść. Jeden z twórców tej książki, Michał Figura, jest członkiem Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" i od lat zajmuje się badaniem wilków. Śmiało można powiedzieć, że dzięki temu czytelnicy dostali informacje z pierwszej ręki. Wszyscy bohaterowie tej książki to prawdziwi naukowcy, którzy zawodowo zajmują się wilkami. W tej książce przedstawiono historie kilku wilków, które były przez nich obserwowane. W jaki sposób? Sposoby były różne. Naukowcy obserwowali życie tych ssaków używając przede wszystkim obroży telemetrycznych i fotopułapek. Czytelnicy dowiedzą się w jaki sposób wilkom zakładane są takie obroży, na czym polega ich działanie i jaki jest koszt jednej sztuki (a uwierzcie, nie jest mały!). Przeczytają o wilczych terytoriach, wilczych rodzinach i możliwościach niesienia im pomocy. O błędach jakie popełniają ludzie. O bezwzględności myśliwych. O mitach i kłamstwach, o złych rzeczach, których wilki doświadczyły ze strony ludzi. O ich niezwykłych podróżach po Polsce, które odbyły niektóre osobniki. Nie chcę Wam za dużo zdradzić, bo to tak niezwykła książka, że naprawdę trzeba ją przeczytać samemu. Wilki. Historie prawdziwe to publikacja dla tych, którzy interesują się zwierzętami. Spodoba się też tym, którzy interesują się otaczającym ich światem. Wszystkim otworzy oczy. Myślę, że każdy znajdzie w niej przynajmniej jedną informację, o której wcześniej nie słyszał. My czytałyśmy ją z wypiekami na twarzach. Ilość ciekawostek jaka została tu przekazana jest trudna do policzenia. Podobnie z historiami wilków, które stały się bohaterami tej książki. Ich również jest wiele, a każda jest inna, bo każdy wilk żył w innym regionie Polski, a drogi każdego z nich z innego powodu przecięły się z drogami naukowców. Jeśli miałabym najkrócej opisać i zrecenzować tę książkę mogłabym użyć jednego słowa. Doskonała. Naprawdę, nigdy wcześniej z podobną lekturą się nie zetknęłyśmy. Zachwyciła nas jej warstwa merytoryczna, zachwyciły ilustracje. Zamknięcie tych wszystkich informacji w formie komiksu to pomysł odważny, ale bardzo trafiony i świetnie zrealizowany. Takiego komiksu jeszcze nie było i pewnie długo nie będzie. Chyba że ktoś postanowi napisać podobną książkę o innych zwierzętach. Jakich? My mamy już kilka pomysłów!

 
Wilki. Historie prawdziwe

Michał Figura

Aleksandra Mizielińska

Daniel Mizieliński

Dwie Siostry 2022

https://wydawnictwodwiesiostry.pl/
 

Komentarze

 1. Super, że powstają takie książki, które zmieniają utarte (i mylne!) schematy myślenia. W dodatku jak to Dwie Siostry, przepiękne wydanie. Zapisuję, bo czas zacząć gromadzić pomysły na prezenty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. czas zacząć gromadzić pomysły na prezenty :) dobry prezent

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki o zwierzętach moja córka bardzo lubi, a o wilkach nie mamy nic w bibliotece więc będę mieć tą propozycje na oku

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa tematyka i nietypowa komiksowa forma. Idealna propozycja dla wszystkich wielbicieli zwierząt.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak patrzę na te ilustracje i opisy, to też jestem przekonana, że ta książka jest doskonała. Dobrze, że takie książki są wydawane.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzieci z reguły lubią propozycje o zwierzętach, dlatego ta powinna się nim spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam tą książkę na liście do kupienia. Obowiązkowa pozycja dla moich chłopców, którzy lubią temat leśnych zwierząt. Aneta S.

  OdpowiedzUsuń
 8. W świętokrzyskiem dużo wilków, podchodzą do zabudowań, nie boją się ludzi... Mój Syn byłby zachwycony komiksem. Po prostu MAMA

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz