"Iskry w mojej głowie" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Kilka dni temu czytałam artykuł o książkach, które dajemy w ramach prezentów świątecznych naszym bliskim. Podobno wydawnictwa i sieciowe księgarnie wiedzą dobrze, jakich książek ludzie szukają (zwłaszcza na ostatnią chwilę) i jakie chcą kupować swoim bliskim. Stąd wysyp zimowo-bożonarodzeniowych historii. Opowieści niezbyt ambitnych, często źle napisanych, bo pisanych po to, żeby zapełnić półkę, a nie dać czytelnikom jakieś literackie przeżycia. Z ciekawości zaczęłam czytać komentarze pod tym artykułem i trafiłam na jeden, który niezbyt wiązał się tematem artykułu, ale bardzo mnie zdenerwował. Ktoś napisał, że słabe książki dla dorosłych to nie jest największy problem. Dużo większym jest to, że nie ma na rynku żadnych wartościowych książek dla młodych czytelników.

Pomyślałam wtedy o tych setkach książek na naszych półkach. I o tym, że gdyby Tosia chciała przeczytać wszystkie ciekawe i wartościowe książki, które ukazują się każdego roku, to musiałaby zrezygnować ze szkoły i wszystkich dodatkowych zajęć. Dobre i wartościowe książki dla dzieci i młodzieży ukazują się w każdym miesiącu roku. W największych i w mniej znanych wydawnictwach. Dziś pokażę Wam kolejną taką książkę. Książkę, która przeczy stwierdzeniu, że nie ma żadnych wartościowych lektur dla młodych czytelników.

Iskry w mojej głowie to książka wydana w ramach "Serii z Poczwarką" Dwóch Sióstr. Elle McNicoll, autorka tej powieści, zabiera czytelników do Szkocji. Tu mieszka główna bohaterka tej historii i jej rodzina. Jedenastoletnia Addie to autystyczna dziewczynka o bardzo różnorodnych zainteresowaniach. Dziewczynka uwielbia wieloryby, bardzo lubi pisać, chętnie poznaje nowe słowa. Jest też otwarta na nowe rzeczy, o których wcześniej nie słyszała. Jak na przykład o procesach czarownic, które miały miejsce kilka wieków temu w jej miejscowości. Addie poświęca się temu całkowicie. Uważa za niesprawiedliwy fakt, że te niesłusznie skazane na śmierć kobiety, nie zostały w żaden sposób upamiętnione. Rozpoczyna walkę o pomnik. Wczuwa się w ich sytuację. Nie może przestać o nich myśleć. Niestety, inni nie chcą jej słuchać. Ale Addie jest uparta i gotowa wiele poświęcić, żeby osiągnąć swój cel.Nie będę ukrywać, ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie. Przeżywałam wszystko razem z Addie. Doskonale rozumiałam jej uczucia i bardzo jej kibicowałam. To bardzo mądra książka dla młodych czytelników. Powinien przeczytać ją każdy nastolatek, każdy rodzic i każdy nauczyciel. Nie tylko ci, którzy mają w swoim otoczeniu osoby autystyczne. Oczywiście, dzięki tej książce ci, którzy takie osoby znają (ale nie do końca rozumieją) poznają (i zrozumieją) je lepiej. Pozostali spojrzą na świat ich oczami. Wszyscy będą mieli okazję przeczytać świetną książkę. Wciągającą, pełną emocji opowieść o dziewczynie, która widzi świat znacznie ostrzej. I dzięki temu także czytelnicy mają okazję zobaczyć więcej. A kto tę książkę przeczyta, nigdy nie powie, że nie ma na rynku wartościowych lektur dla młodych czytelników!


 Iskry w mojej głowie

Elle McNicoll

tłumaczenie Małgorzata Glsenapp 2022

Dwie Siostry 2022https://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

  1. Na pewno sprawdzę czy jest dostępna w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj tak zdecydowanie jest więcej wartościowych książek dla dzieci niż mniej. Dziwna ta opibia faktycznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz