"Razem uratujemy świat!" (Wydawnictwo BABARYBA)

O konieczności dbania o środowisko i chronienia naszej planety usłyszałam po raz pierwszy w szkole podstawowej, czyli jakieś 30 lat temu. Wtedy zaczynało się mówić o dziurze ozonowej, zalewającym świat plastiku i zakazie palenia w piecach śmieciami. Minęło 30 lat i wcale nie jest lepiej. Wystarczy w zimowy wieczór wyjść na spacer i spróbować wciągnąć powietrze. Wystarczy pójść do lasu i przyjrzeć się, co oprócz liści leży na ziemi. Nie chcemy dbać o planetę albo cały czas dbamy o nią za mało. 

Wydaje nam się, że segregowanie przez nas śmieci i ograniczenie plastiku niewiele zmieni. Na świecie są przecież miliardy ludzi, miliony firm, tysiące fabryk. Jeśli ci najwięksi nie przejmują się ekologią, to co mogą zrobić zwykli ludzie? Cóż, zmiany zaczynają się od małych rzeczy. W tym przypadku od pojedynczych osób i rodzin. Jak to zrobić? Edukować, edukować i jeszcze raz edukować. W przedszkole, szkole, w mediach i poprzez książki. Jeśli chodzi o książki, to mam dla Was gotowy podręcznik, z którego dowiecie się, w jak sposób dbać o planetę i dlaczego dbanie o nią jest tak ważne.


Autorka książki Razem uratujemy świat! Czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych strona po stronie wyjaśnia czytelnikom, w jaki sposób niektóre codzienne czynności wpływają niekorzystnie na planetę. Jakie? Choćby przemysłowe hodowle mięsa lub szeroko pojmowana nadprodukcja żywności. Gerda Raidt przypomina, że każdego dnia mnóstwo jedzenia ląduje w śmietnikach, bo skończyła się jego data przydatności, a nikt nie zdążył go kupić (lub zjeść). Pokazuje również fabryki, w których produkowane są ubrania. Ich również kupujemy za dużo, a produkcja każdego z nich to mnóstwo zużytej wody, trujących chemikaliów (których używa się czasem do ich produkcji) i niewolnicza praca mieszkańców najbiedniejszych krajów świata. Nie zabrakło oczywiście rozdziału poświęconego transportowi, a raczej świadomemu wybieraniu tego najmniej szkodliwego dla środowiska. Autorka poruszyła również temat paliw kopalnych. O tych i innych złych rzeczach napisano w tej książce, ale Gerda Raidt nie zatrzymała się tylko na wytykaniu tego, co niewłaściwie. Dzieli się również pomysłami na to, co możemy zrobić, żeby tę sytuację zmienić. Książek o ekologii jest wiele. Czy je czytamy? Patrząc na to, co robimy chyba nie albo robimy to nieuważnie. Dlatego każda premiera książki o ratowaniu planety powinna być wielkim wydarzeniem. Tego typu publikacje powinny być lekturami obowiązkowymi dla małych i dużych. Czym ta książka wyróżnia się na tle innych? Temat dbania o środowisko i podejmowania świadomych decyzji został opisany stosunkowo obszernie. Krótko mówiąc, jest o czym czytać. A potem, o czym myśleć. To ważna i potrzebna książka. Przyda się w każdym domu. Oprócz ciekawej i ważnej treści, ma też świetną oprawę graficzną, która razem z tekstem tworzy spójną i interesującą całość. Książkę, która jest nie tylko ciekawa, ale i mądra. Książkę, która niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie, który każdy powinien sobie przyswoić.


 

Razem uratujemy świat!

Czyli co możemy zrobić, żeby ocalić Ziemię i nas samych

Gerda Raidt

tłumaczenie Katarzyna Łakomik

BABARYBA 2022

https://babaryba.pl/
 

 

Komentarze

  1. To dobrze, że w tym wydaniu autorka zawarła także pomysły w związku z tym jak żyć bardziej ekologicznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ludzie może i mają chęci żeby dbać o środowisko, ale najczęściej jest to chwilowy zapał np. pod wpływem organizowanej akcji, a potem kiedy ona się kończy czar pryska. Kiedy widzi się, że to dbanie wymaga trochę czasu. wysiłku np. segregacja śmieci to im się odechciewa. Poza tym widzą co robią inni. Może młodsze pokolenie też dzięki takim publikacjom będzie inne.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna propozycja. Warto uczyć dzieci dbania o środowisko

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz