Przedszkolaki wkraczają do akcji!

Często rzuca mi się w oczy pytanie o to, jakie książki powinno się czytać przedszkolakom. Odpowiedzieć na nie wcale nie jest tak łatwo. Każdy rodzic decyduje o tym w porozumieniu ze swoim dzieckiem. Maluchy doskonale wiedzą, co im się podoba i same chcą podejmować tę decyzję. Czy książki wybierane przez dzieci zawsze podobają się ich rodzicom? Z tym bywa różnie. Dzieci uwielbiają czytać "w kółko" te same historie, więc rodzicom w końcu zaczynają się one nudzić. Te książki, które pokażę Wam dziś znudzić się nie powinny nikomu ani dzieciom, ani rodzicom. 

To dwie niedługie opowieści autorstwa Stefanie Hofler, które podbiją serca wszystkich przedszkolaków. Dlaczego? Bo bohaterami tych historii są dzieci bardzo do nich podobne. One również chodzą do przedszkola i przeżywają tam bardzo ciekawe przygody. Jakie? Pewnego dnia wybierają się na wycieczkę do lasu. Niby nic niezwykłego, każda przedszkolna grupa przynajmniej raz wybrała się do lasu. Dzieci i ich opiekunki nie ograniczają się jednak do spacerowania leśnymi ścieżkami. Ta wyprawa do lasu to prawdziwa przygoda. Będzie poszukiwanie śladów zwierząt, będzie słuchanie śpiewu ptaków. Nie zabraknie posiłku na leśnej polanie i... budowania obozowiska! Będzie całkiem zabawnie, czasem trochę strasznie. Nie zabraknie wątków kulinarnych i edukacyjnych. Dzieciom ta historia spodoba się na pewno.
Podobnie, jak ta opisana w książce Willa Złota jesień. Tutaj poruszony zostanie ważny, choć trudny temat starości. W końcu dotknie każdego z nas, ale wielu nie umie zacząć rozmowy na ten temat. Z tą książką będzie łatwiejsze. Przedszkolaki ruszają w odwiedziny do tytułowej will i poznają tu wiele niezwykłych osób. Każda ma jakieś pasje, każda czymś się wyróżnia, każda zyskuje sympatię maluchów. Dzieci świetnie czują się ich towarzystwie. Starsi ludzie szybko otwierają się na dzieci, które ich odwiedziły. Dzięki temu, jedni i drudzy, spędzają mile dzień. Mile i zupełnie inaczej!
Odpowiedź na pytanie, co czytać przedszkolakom jest bardzo prosta. Właśnie te książki. Dwie mądre i zabawne opowieści o bohaterach w wieku potencjalnych czytelników. Świetne opowieści, które uczą empatii, działania w grupie, które pokazują, że każdy człowiek jest ważny i wyjątkowy. Dwie książkowe historie mogą stanowić punkt wyjścia do rozmowy z młodymi czytelnikami. Rozmowy ważnej i potrzebnej. Wyczulającej na potrzeby innych, dotyczącej uniwersalnych wartości, pokazującej jak można się różnić i jak można działać dla wspólnego dobra. Jednocześnie wiele jest w tych książkach sytuacji humorystycznych. Dzięki temu ich lektura sprawi dzieciom wiele radości. Moim zdaniem, bez wahania, możecie włączyć te książki do biblioteczek Waszych przedszkolaków!

Leśne przedszkole

Willa Złota jesień

Stefanie Hofler

ilustracje Claudia Weikert

tłumaczenie Katarzyna Łakomik

BABARYBA 2022


Komentarze

  1. Nie zwróciłam wcześniej uwagi na te wydania, a na pewno jest się czym zainteresować.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szalenie sympatyczna oprawa graficzna, a to ważny element, aby przyciągnąć młodych czytelników. Izabela

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja sięgałam po książki, które sama znałam ze swojego dzieciństwa - okazało się , że moje dziecko było ich fanem tak jak ja

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz