"Życie Mrówki" (Wydawnictwo Zakamarki)

Lubicie skandynawską literaturę dla dzieci? Podejrzewam, że odpowiedzi nie będą jednoznaczne, bo skandynawskie książki dla dzieci są bardzo oryginalne, więc mają wielu zwolenników, ale też sporo jest osób, które nie potrafią się do tego typu historii przekonać. Ja zaliczam się do grona ich miłośników. Za co tak bardzo lubię te książki? Za ich nieprzewidywalność!

Życie Mrówki to rodem ze Szwecji. Napisała ją Linn Gottfridsson, która polskim czytelnikom nie była (raczej) wcześniej znana. Teraz wkracza na polski rynek wydawniczy w towarzystwie Mrówki. Mrówka to chłopak. Rezolutny sześciolatek, który chodzi do zerówki i, jak każde dziecko, w jego wieku przeżywa przygody. Jakie? Najkrócej mówiąc - ciekawe. Wszystko dzięki koleżankom i kolegom ze szkoły, kochanej pani nauczycielce, rodzicom, przyjaciołom i sąsiadom. Ci ostatni wprowadzają się do nowego mieszkania na oczach czytelników. Jacy będą? Mrówka będzie się tego dowiadywał razem z czytelnikami. Razem z czytelnikami będzie również czekał na to, aż w końcu wypadnie mu pierwszy ząb. Czeka bardzo niecierpliwie, bo większość jego rówieśników ma to już za sobą, a jemu nie tylko żaden ząb nie wypadł, ale żaden się nie rusza! Dramat! I jakby mało kłopotów spadało na głowę Mrówki, to jeszcze nie ma kota. Wymarzonego czworonoga, którego bardzo chciałby mieć, a którego mieć nie może, bo mama ma alergię. Na pociechę hoduje ślimaki. Ma ich całą fermę! Brzmi ciekawie? Myślę, że tak. Jest, co czytać. Jest z czego się śmiać i o czym rozmyślać. Mrówka to bohater, pozornie, bardzo zwyczajny. Jednak w tej zwyczajności tkwi jego siła. Dzieci na pewno go polubią, bo z Mrówką każdy chce trzymać sztamę! Tacy bohaterowie są przez młodych czytelników lubiani, ich przygody budzą zainteresowanie, kłopoty - współczucie, a radość? Radość budzi jeszcze większą radość u czytelników. Cieszyć się można w przypadku Życia Mrówki z jeszcze jednej rzeczy. To kolejna, w ofercie Zakamarków, książka, którą młodzi czytelnicy będą mogli przeczytać samodzielnie. Ułatwią im to duże litery, spore odległości między liniami i liczne ilustracje. No, i oczywiście świetne przygody. Z połączenia tych elementów powstała seria (bo Życie Mrówki to pierwszy tom trylogii), która na pewno wciągnie młodych czytelników. 

Życie Mrówki

Linn Gottfridsson

ilustracje Emma Adbage

tłumaczenie Barbara Jankowska

ZAKAMARKI 2023

wiek 6+


 https://www.zakamarki.pl/

Komentarze

  1. Już nie możemy się doczekać, kiedy książka do nas dotrze, mam nadzieję, że i nam się bardzo spodoba. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Ogólnie rzadko sięgam po literaturę skandynawską, ale bardzo chętnie czytam ciekawe wydania.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz