"Kocia Szajka i klątwa starego kina" (Wydawnictwo AGORA dla dzieci)

Nasze pierwsze spotkanie z Kocią Szajką miało miejsce dokładnie dwa lata temu. Dobrze pamiętam, jak bardzo spodobała nam się historia i bohaterowie wymyśleni przez Agatę Romaniuk. Chyba nawet nie podejrzewałyśmy, że seria tak pięknie się rozwinie. Właśnie ukazał się szósty tom przygód cieszyńskich kotów i znowu, dzięki książce, odkrywamy nowe zakątki tego uroczego miasta na polsko-czeskiej granicy.

Koty zdążyły już wrócić z wojaży po Polsce (przypominam, że akcja poprzedniego tomu wyruszyli z misją do Torunia) i znowu królują na cieszyńskich uliczkach. Wygrzewają się na słońcu, jedzą ulubione smakołyki i dużo rozmawiają. Wypatrują też nowej sprawy, tajemnicy, którą mogliby rozwiązać. I wkrótce okazuje się, że sprawa znajduje ich sama, bo zagadka czeka tuż za rogiem, a dokładniej w budynku starego kina. Od dłuższego czasu budynek jest remontowany, ale remont niespecjalnie postępuje. Trudno powiedzieć, kiedy znowu będzie można do niego wejść. Dlaczego tak się dzieje? Tego nie wie nikt, ale wszyscy są tym zainteresowani. Od włodarzy Cieszyna przez mieszkańców, aż po Kocią Szajkę. Mnożą się teorie spiskowe. Wszyscy powtarzają plotki. Niektórzy szukają w pamięci lokalnych legend. Są też tacy, którzy podejrzewają, że przedłużający się remont musi mieć jakiś związek z czarną magią. Ich zdaniem inaczej wytłumaczyć się tego, co dzieje się w starym kinie nie da. A prawda jest taka, że...
Oczywiście nie zdradzę Wam zakończenia! Mam zupełnie inny cel. Chcę Was zachęcić do przeczytania kolejnego tomu serii "Kocia Szajka". Serii zabawnej, mądrej, pełnej ciekawych bohaterów, z zagadką kryminalną w roli głównej. Pokochałyśmy "Kocią Szajkę" od pierwszego tomu i nic się w tej kwestii nie zmieniło. Przeciwnie, z każdą kolejną częścią kochamy ją coraz bardziej. Za co? Przede wszystkim za humor. Nie da się czytać tych książek i uniknąć wybuchów śmiechu. Humor jest obecny chyba na każdej stronie. Słowny, koty mają swoje powiedzonka, niektóre mówią cieszyńską gwarą, więc bywa naprawdę wesoło i sytuacyjny (bohaterowie, jak to koty, chodzą swoimi drogami, ludzie próbują za nimi nadążyć i wywołuje to często niemałe komplikacje). Jeśli nie znacie tej serii, możecie zacząć czytanie od dowolnego tomu. Poszczególne części są ze sobą luźno powiązane, wspomnienia z wcześniejszych spraw prowadzonych przez Kocią Szajkę pojawiają się, ale w żaden sposób nie przeszkadza to w lekturze. Jednocześnie jestem pewna, że jeśli przeczytacie jeden tom, to szybko sięgniecie po kolejne, bo ta seria naprawdę wciąga. I aż chce się sparafrazować Gombrowicza, ta seria wciąga, kto nie czytał, ten trąba! 
Kocia Szajka i klątwa starego kina

Agata Romaniuk

ilustracje Malwina Hajdak

AGORA dla dzieci 2023


https://agoradladzieci.pl/

Komentarze

 1. Wspaniała seria, przyciąga uwagę czytelnika nie tylko ciekawą fabułą, ale także zabawnymi kotami i ich zwariowanymi przygodami. Czytając książkę, nie sposób się nudzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Urocza książeczka - i podejrzewam, że nawet niektórym dorosłym "kociarzom" przypadłaby do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Za kotami jakoś rodzinnie nie przepadamy więc po tą książkę pewnie bym nie sięgnęła , ale wiem, ze należymy do mniejszości

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama uwielbiam sięgać po przygody Kociej Szajki, gdyż z nimi nie można się nudzić.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz