"100 dzieci" (Wydawnictwo Mamania)

Na świecie żyją miliardy ludzi. Na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych strefach klimatycznych i czasowych. Jedni korzystają z dobrodziejstw nowoczesności, inni żyją bardzo tradycyjnie. Jedni podróżują po całym świecie, uczą się różnych języków. Dla innych całym światem jest miejsce, w którym się urodzili i, którego nigdy nie opuścili. Ludzie są różni, mają różne wizje świata, inaczej planują i przeżywają swoje życie. Jak dokładnie? Odpowiedzi na wiele pytań udziela książka 100 dzieci.

Podzielona na sześć tematycznych części książka pokazuje świat przez pryzmat dzieci. Punktem wyjścia jest zawsze tytułowe 100 dzieci. Na każde postawione przez twórców pytanie odpowiedź zostaje udzielona w liczbach. Dowiadujemy się jaka część ze 100 dzieci dany temat dotyczy. Są więc pytania o to, jak wiele z 100 dzieci pochodzi z Azji, mieszka bezpośrednio nad morzem, a ile mieszka w górach. Można się dowiedzieć, ile dzieci mieszka w państwach rządzonych przez króla lub królową, ma psa albo nie jest mięsa. Są też pytania znacznie dotykające trudnych i bolesnych kwestii. Na przykład ile dzieci żyje w kraju ogarniętym wojną, jest bardzo biednych albo padło w ostatnim roku ofiarą przemocy. Te liczby szczególnie smucą i przerażają, bo dzieciństwo powinno być czasem beztroski, a nie zmagania się z tak poważnymi problemami. 

Świat jest pełen różnic i nierówności. Ta książka też o tym mówi. Być może nie robi tego wprost, ale jednak kiedy zaczniemy zastanawiać się, dlaczego tylko 85 ze 100 dzieci ma czystą wodę i, dlaczego 3 ze 100 dziewczynek jest zamężnych, pojawiają się w naszych głowach myśli o niesprawiedliwości. Okazuje się bowiem, że 21 ze 100 nie ma w domu prądu, 54 z nich chodzi do szkoły, a tylko 46 chłopców i 43 dziewczynki będą umieli czytać i pisać. Czytając tę książkę i przyglądając się tym liczbom możemy sobie uświadomić, w jak dobrym miejscu do życia się urodziliśmy. Jak wiele mamy możliwości i jak mało ograniczeń. 100 dzieci to książka jakiej do tej pory nie było. Ciekawa, mądra, ważna i potrzebna. Książka, która uczy, otwiera oczy i pokazuje świat takim, jaki jest naprawdę.
100 dzieci

Christoph Drosser

ilustracje Nora Coenenberg

tłumaczenie Jowita Maksymowicz-Hamann

Mamania 2023 

 

Komentarze

 1. To prawda że życie pełne jest kontrtastów, na świecie jest mnóstwo odcieni i rzeczy do odkrycia

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka, którą chce się poczytać. Chętnie po nią sięgnę.
  Los dzieci szczególnie mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Atrakcyjny pomysł na liczbowe przedstawienie wybranych zagadnień, chętnie sama zajrzę do publikacji. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuje się nią bardzo zainteresowana! Już teraz muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz