"Oj, Hela!" (Wydawnictwo Literatura)

Są takie książki, przy których nie można przestać się uśmiechać. Książki tak bardzo wypełnione pozytywną energią, że zarażają człowieka optymizmem i wlewają radość w jego serce. Oj, Hela! jest jedną z takich książek, więc jeśli chcecie komuś (albo sobie) poprawić humor, to bardzo dobrze trafiliście!

Główna bohaterka książki Barbary Stenki jest uczennicą klasy IIId. Robi to, co większość jej rówieśników. Jak się łatwo domyślić, najwięcej czasu spędza w szkole. Czy narzeka na nudę? Nie! W szkole dzieje się tyle ciekawych rzeczy (niekoniecznie na lekcjach), że narzekać Hela nie ma na co. Na lekcjach koleżanki i koledzy Heli starają się być grzeczni. Mają dość wymagającą wychowawczynię, której zależy na tym, żeby dzieci były grzeczne, słuchały jej i zachowywały się odpowiednio. A dzieci, jak to dzieci, gotowe są zrobić wiele, żeby przechytrzyć wychowawczynię. Na przykład, kiedy dowiadują się, że pani nie akceptuje malowania paznokci przez swoje uczennice, to zaczynają malować paznokcie u stóp, żeby nauczycielka ich nie widziała. Razem z klasą zagląda w miejsca, do których zaglądać nie powinna. Na przykład do właśnie remontowanej szkolnej łazienki. I słucha niezbyt przyzwoitych słów płynących z ust ekipy remontowej. Ale życie Heli to nie tylko szkoła. Równie ciekawe przygody przeżywa w domu! Jakie? Bardzo chciałabym Wam zdradzić, ale niestety nie mogę. Sami musicie przeczytać tę książkę.

 
Maj i czerwiec to czas, kiedy nauczyciele i przedstawiciele szkolnych rad rodziców szukają książek, którymi nagrodzą całoroczny uczniowski trud. Dla uczniów kończących drugą albo trzecią klasę polecam książkę Oj, Hela!. Dzieci (szczególnie pewnie dziewczynki) będą nią zachwycone. Pełna optymizmu historia na pewno im się spodoba. Krótkie rozdziały ułatwią lekturę nawet tym, którzy nie czytają jeszcze zbyt płynnie (i tym, którzy czytać nie lubią). Bliskie prawdziwemu życiu przygody Heli sprawią, że dzieci szybko poczują, że bohaterka mogłaby być ich koleżanką (może nawet ktoś z nich już taką Helę zna albo sam Helą jest). Myślę, że to doskonała lektura na nadchodzące wakacje. Ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeczytać już teraz. Bez względu na porę roku, porę dnia i miejsce, w którym będzie się ją czytać, czas z nią spędzony nie będzie zmarnowany! 

Oj, Hela!

Barbara Stenka

ilustracje Monika Pollak

Wydawnictwo Literatura 2023

wiek 9+ 


 https://www.wydawnictwoliteratura.pl/

 


Komentarze

  1. Widzę że sporo młodych odbiorczyń może utożsamić się z Helą i śledzić jej perypetie jeszcze chętniej

    OdpowiedzUsuń
  2. Na poprawienie humoru dzięki książkom zawsze jestem bardzo chętna.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sądząc po Twojej recenzji,zamieszczonych fragmentach i ilustracjach - książka faktycznie nadaje się na poprawę humoru i wywołanie uśmiechu na twarzy :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz