"Potworem rodzisz się albo stajesz" (OsyseYA)

Zastanawiam się, kiedy nadejdzie ten moment, że Tosia przestanie się mnie radzić w kwestii wyboru książek, które warto przeczytać. Na razie opiera się głównie na moim doświadczeniu. Czasem koleżanki podsuną jej jakieś pomysły. Słysząc tytuły, które czytają lub polecają jej koleżanki, coraz bardziej dostrzegam i uświadamiam sobie, że są to już nastolatki. A książki, które wybierają to już nie bajkowe opowieści, ale powieści dla nastolatek. Dlatego coraz częściej sama wyszukuję takie tytuły i sprawdzam, co w trawie piszczy.


 

Rynek wydawniczy oferuje coraz więcej tytułów dla młodych dorosłych. Nastoletni czytelnicy i czytelniczki mają w czym wybierać. Jak jednak trafić na to, co ciekawe, mądre i przede wszystkim odpowiednie dla wieku? Nie jest to łatwe, książek ukazuje się wiele. Niektóre tytuły mają doskonałą reklamę, która dociera do potencjalnych czytelników. Niestety, trafia też do tych, którzy niekoniecznie są adresowane. Dla czytelników w wieku Tosi niektóre tematy mogą być jeszcze za trudne albo zupełnie niezrozumiałe, więc z ich czytaniem lepiej byłoby się trochę wstrzymać. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już teraz gromadzić ciekawe tytuły.

Jednym z nich jest książka Potworem rodzisz się albo stajesz. Jego bohaterką jest nastoletnia Koral. Dziewczyna niemal od początku swojego życia walczy z potworami. Robi, co w jej mocy, żeby zapewnić swojej rodzinie godny byt. Chce, żeby jej bliscy byli bezpieczni. Stara się, żeby jej młodsza siostra miała środki na leczenie. Niestety, los dziewczyny komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy jej brat ulega wypadkowi. Wtedy Koral podejmuje odważną (a może nieodpowiedzialną) decyzję o wzięciu udziału w Wyścigu Chwały. Jest to cykliczne wydarzenie, w którym brać mogą udział tylko szlachetnie urodzeni mieszkańcy Solonii. Koral się do nich nie zalicza, mimo to udaje się dołączyć do grona uczestników. Czy jej się to uda? Nie będzie łatwo. Zwłaszcza, kiedy do gry wejdą również uczucia i emocje pod postacią Doriana. Ich drogi już raz się przecięły, a relacja była bardzo wyjątkowa... To dodatkowo skomplikuje sytuację, w której znalazła się Koral.

Bardzo rzadko (a raczej prawie w ogóle) nie czytam książek fantasy. To zupełnie nie jest moja bajka. Podobnie jak w przypadku kryminałów, zaczęłam je czytać i czytam czasami tylko ze względu na Tosię, która ten gatunek darzy dużą sympatią. Ta zrobiła na mnie dobre wrażenie. To interesująca i wciągająca powieść dla młodych czytelników. Choć reprezentuje gatunek fantasy, to porusza problemy bardzo bliskie prawdziwemu życiu. Są tu problemy rodzinne, przemoc w rodzinie, trudności z przeciwstawieniem się przemocy. Jest miłość, są relacje przyjacielskie, jest bardzo ciężka choroba. I jest problem dzielenia ludzi na lepszych i gorszych. Spotykamy się z tym wszyscy. Czy umiemy sobie z tym radzić? Bardzo często nie. Dlatego warto czytać takie książki jak ta. Książki, które oferują nie tylko literacką przyjemność, ale również skłaniają do refleksji nad tym, co najważniejsze.

Potworem rodzisz się albo stajesz

Tanvi Berwah

tłumaczenie Agnieszka Brodzik

ZNAK 2023

 


https://www.znak.com.pl/

Komentarze

  1. Z olbrzymim zainteresowaniem będę miała na uwadze właśnie to wydanie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz