"Kopernik. Centrum wszechświata" (Wydawnictwo EGMONT)

Gdybyśmy zapytali kogoś, kto nie urodził się w Polsce o najbardziej znanego Polaka, to pewnie szybko wymieniłby Mikołaja Kopernika. Gdy sama kiedyś zastanawiałam się nad tym, który z Polaków dokonał rzeczy, których nie zrobił nikt przed nim i nie zrobi nikt po nim, to od razu pomyślałam o Koperniku właśnie. Jego odkrycie zmieniło świat do tego stopnia, że trudno wyobrazić sobie, żeby ktoś jeszcze mógł dokonać czegoś podobnego. 

Właśnie dlatego tak bardzo dziwi mnie, że tak mało o Mikołaju Koperniku wiemy. Nasza wiedza o tym wybitnym astronomie zaczyna i kończy się na tym, że urodził się w Toruniu i odkrył, że Ziemia krąży wokół Słońca. Kolejne fakty z jego życia są w szkołach podawane znacznie rzadziej, a książki poświęcone Kopernikowi raczej nie należą do kanonu lektur szkolnych. Szkoda, bo kiedy zacznie się zgłębiać jego biografię okazuje się, że miał bardzo interesujące życie. 

My książek o Mikołaju Koperniku przeczytałyśmy już kilka. Nigdy wcześniej nie trafiłyśmy jednak na komiks, którego byłby bohaterem. Teraz to się zmieniło, bo w serii "Najwybitniejsi Naukowcy" wydawanej przez EGMONT pojawił się komiks poświęcony właśnie jemu. Młodzi czytelnicy poznają Kopernika w czasie, kiedy był studentem, poszerzał swoją wiedzę i rozwijał zainteresowania. Czytając jego historię mogą uświadomić sobie, że kiedyś nauka nie była czymś tak oczywistym (i obowiązkowym) jak dzisiaj. Edukacja wymagała sporych nakładów finansowych, na które stać było tylko najbogatszych. Zdolni, ale mniej zamożni musieli szukać sponsorów i mecenasów, którzy byli gotowi opłacić ich naukę. Kopernik wykorzystał swój talent i każda moneta zainwestowana w jego edukację zwróciła się kilkukrotnie. Bo musicie wiedzieć, że nie zajmował się tylko astronomią. Jego zainteresowania były znacznie szersze, a sukcesy odnosił nie tylko na polu badań astronomicznych. Zaskoczeni? Komiks Kopernik. Centrum wszechświata to świetna propozycja dla miłośników biografii, historii i opowieści o naukowcach. Do gustu przypadnie tym, którzy za czytaniem nie przepadają, ale są ciekawi świata. W komiksie, jak to w komiksie nie ma za dużo tekstu. Jest oczywiście sporo ilustracji i ogrom wiedzy. Wiedzy przekazanej w ciekawy, atrakcyjny i zrozumiały dla młodego czytelnika sposób. Dzieci na pewno nie będą się przy czytaniu tego komiksu nudzić. Historia Kopernika, choć rozegrała się kilka wieków temu, okazuje się bardzo interesująca i pełna zaskakujących zwrotów akcji. Trudno się przy niej nudzić, raczej trzeba będzie przecierać oczy ze zdumienia. Kopernik. Centrum wszechświata to książka, którą bez wahania można podarować uczniom z okazji zakończenia roku. Każdy nią obdarowany, będzie zadowolony!Kopernik. Centrum wszechświata

Jordi Bayarri

tłumaczenie Agata Ostrowska

EGMONT 2023


 https://egmont.pl/

Komentarze

  1. wow, rewelacyjne opracowanie, uwielbiam taki styl komiksowy i tą "kreskę"

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam zapoznawać się z tymi krótkimi, ale wartościowymi komiksami.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz