Bajki, które uczą (Wydawnictwo Jupi Jo!)

Bajki i baśnie opierają się na uniwersalnych wartościach. Czytamy je dzieciom, bo możemy na ich podstawie tłumaczyć dzieciom świat, wyjaśniać zachodzące w nim procesy i rządzące światem zasady. Pisane są prawie od zawsze, wiele z nich powstało przynajmniej sto lat temu. Mimo to ciągle cieszą się zainteresowaniem czytelników. Cały czas powstają też kolejne. Oparte na klasycznych motywach, z bohaterami, których już kiedyś mogliśmy spotkać, a jednocześnie dość nowatorskich.

Trzy takie historie wydało niedawno Jupi Jo! Trzy sporych rozmiarów książki ze sztywnymi stronami na pewno zachwycą najmłodszych czytelników. Bohaterem pierwszej z nich jest król Feliks, drugiej Kopciuszek, a trzeciej smok. Kolejność, w której przed chwilą wymieniłam książki jest zupełnie przypadkowa, bo to trzy odrębne historie, więc czytanie możecie zacząć od dowolnego tytułu. Ja zacznę od książki Dbaj o naturę i zostań królem. Pewnego dnia, jej główny bohater, król Feliks, postanowił wybrać się na przejażdżkę po kraju. Nie spodziewał się chyba, jak bardzo zdziwi go to, co zobaczy. Odwiedzając kolejne miejsca, król zauważy, że w kraju dzieje się coś złego. Ludzie przestali szanować środowisko, a swoimi działaniami przyczyniają się do jego dewastacji. Król musi coś z tym zrobić. A co mogą zrobić czytelnicy? Czy w jakiś sposób mogą zadbać o świat, który ich otacza? Mogą, autorzy książki podsuwają wiele prostych działań, które przyczynią się naszej planecie.
Druga książka, Ze smokiem, o rety, ucz się etykiety! to zbiór porad z zakresu dobrych manier. Przewodniczką jest Kopciuszek, bohaterka dobrze znana z klasycznych baśni. Tym razem nie musi się zmagać z przyrodnimi siostrami, ale ze smokiem. Smok, choć miły i sympatyczny, nie zna dobrych manier. Nie umie zachować się przy stole, nie dba o higienę, nie wie, jak zachować się w komunikacji miejskiej i co robić, kiedy przychodzi do kogoś w odwiedziny. Kopciuszek musi go tego wszystkiego nauczyć, inaczej smokowi może być bardzo trudno odnaleźć się w miejscu, w którym żyje i miejscach, które odwiedza. A wiedza, którą zdobywa smok, przyda się także dzieciom czytającym tę książkę.

Podobnie, jak ta zawarta w książce Bądź zdrowy jak smok przez cały rok. Tu na pierwszy plan wysuwa się tytułowy smok, który zaczyna trochę niedomagać. Najpierw bolą go zęby. Są zepsute i całe czarne, smok musi je wyleczyć i zacząć o nie dbać. Jak to zrobić? To wie zaprzyjaźniona ze smokiem królewna i chętnie się swoją wiedzą z nim dzieli. Szybko okazuje się jednak, że smok ma znacznie więcej problemów zdrowotnych i w większości przypadków sam jest sobie winien. Na szczęście ma królewnę, która nie pozwoli, żeby smok dłużej szkodził swojemu zdrowiu. 
Czytając te książki żałowałam, że Tosia jest już taka duża i, że kiedy była w wieku przedszkolnym nie było takiej serii na naszym rynku wydawniczym. Na pewno szybko stałaby się jedną z naszych ulubionych. Nie ma tu suchego przekazywania zasad obowiązujących w życiu. Jest historia, w którą te zasady zostały wplecione. Są bohaterowie, którzy szybko zaskarbiają sobie sympatię czytelników. Są świetne ilustracje, które z przyjemnością się ogląda. Ilustracje, które budzą zachwyt i uśmiech na twarzy małych czytelników. Jeśli nie wierzycie, że można połączyć edukację i zabawę, to rzućcie okiem na tę serię. Jej autorkom zdecydowanie się to udało!

Książki znajdziecie na


 https://jupijo.pl/


Komentarze

  1. Tę o etykiecie widziałam w nowościach biblioteki. Może ją wypożyczę.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz