"Zacisze krecika" (Wydawnictwo Wilga)

Pięknych książek na naszym rynku nie brakuje. Chyba w każdym miesiącu ukazuje się przynajmniej jedna pozycja, której piękna oprawa graficzna zawróci w głowie każdemu czytelnikowi. Niedawno ukazała się kolejna taka książka. Lektura dla małych i dużych. Piękna, mądra i zachwycająca. 

Spotkać można w niej bohaterów, których pewnie pamiętacie z książki Żegnaj, Niedźwiadku (KLIK). Wzruszającej opowieści autorstwa Jane Chapman o odchodzeniu i tęsknocie. O żałobie, która w pewnym momencie dotknie każdego z nas. Minął ponad rok i znowu widzimy bohaterów, których wtedy poznałyśmy. Bóbr i krecik zaprzyjaźnili się ze sobą i stali niemal nierozłączni. Wieczory spędzają w domku na drzewie, gdzie przyglądają się gwiazdom świecącym na ciemnym niebie. Są piękne, a oni są szczęśliwi. Pewnego wieczoru do drzwi domku ktoś puka. Przyjaciół odwiedziła królica ze swoimi małym synkiem. Przyszli, bo zobaczyli światło i byli pewni, że krecik i bóbr są na górze. Nie pomylili się, a gospodarzy bardzo ich wizyta ucieszyła. Następnego wieczora dołączyła do nich wiewiórka. Potem przyszedł borsuk, a za nim dwa małe jeże. Domek na drzewie stawał się coraz bardziej gwarny. W pewnym momencie aż za bardzo. Krecik zaczyna czuć się nieswojo. Co teraz zrobić? Jak się zachować. Bóbr musi coś wymyślić i pomóc swojemu przyjacielowi.Przyjaźń to więź, którą trzeba pielęgnować i, o którą trzeba stale dbać. Przyjaciele muszą być wyczuleni na swoje potrzeby i zwracać uwagę na uczucia drugiej osoby. Łatwo przecież kogoś, nawet niechcący, zranić. Zrobić coś, czego druga osoba nie chce, co sprawi jej przykrość. Bóbr daje piękny przykład bycia przyjacielem. A cała książka uczy wrażliwości i wyczulenia na potrzeby drugiej osoby. Pokazuje, że warto się starać, warto dbać o relacje łączące nas z innymi. Pokazuje również coś jeszcze. To, że czasem każdy z nas potrzebuje chwili dla siebie, chwili wytchnienia i miejsca, w którym będzie mógł być sam ze sobą i swoimi myślami. Czy dzieci nie są na takie przesłanie za małe? Na bycie dobrym dla innych ludzi nigdy nie jest za wcześnie. Tak samo na naukę tego! Tę umiejętność powinien posiadać każdy człowiek. Właśnie dlatego Zacisze krecika rekomenduję czytelnikom od 0 do 100 lat! 

Zacisze krecika

Jane Chapman

tłumaczenie Ewa Borówka

Wydawnictwo Wilga 2023


 

 https://www.gwfoksal.pl/


Komentarze

  1. Przyznam, że ochoczo sama chwytam za tak dopracowane graficznie książeczki, a co dopiero docelowi młodzi czytelnicy. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękna oprawa graficzna. To z pewnością jedna z tych książek, którą można dedykować każdemu, bez względu na wiek.

    OdpowiedzUsuń
  3. Podoba mi się jej treść, a kolorowe ilustracje są dodatkowym atutem.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz