"Kala, kala. Grecja dla dociekliwych" (Wydawnictwo Dwie Siostry)

Profesor, z którym miałam zajęcia z teatru antycznego, zapytał nas na pierwszych zajęciach, czy biliśmy kiedyś w Grecji. Kiedy okazało się, że nikt z nas jeszcze w Grecji nie był, zapytał zdziwiony: "A co Państwa powstrzymuje?!". Zadałam sobie to pytanie ponownie, po prawie dwudziestu latach od rozpoczęcia studiów, bo (wstyd się przyznać) nadal w Grecji nie byłam. A znam przecież wiele osób, które tam były i wróciły zachwycone. 

Książka Kala, kala. Grecja dla dociekliwych to lektura zarówno dla tych, którzy do Grecji jeżdżą regularnie, jak i dla tych, którzy (jak ja) nigdy tam nie byli. Jej autor, Dionisios Sturis, pokazuje Grecję, której pewnie wielu z nas nie zna, a która jest równie ciekawa i fascynująca. Okazuje się bowiem, że Grecja ma nam bardzo wiele do zaoferowania. W szkole uczymy się o greckim teatrze, o starożytnych igrzyskach i narodzinach demokracji. Poznajemy mitologię i kilka liter alfabetu. Na tym najczęściej lekcje o Grecji się kończą. O współczesnym państwie greckim dowiadujemy się niewiele. Ta książka pokaże Wam Grecję z zupełnie innej strony. Opisywanych miejsc, ludzi, zjawisk i tradycji możecie nie znaleźć w klasycznych przewodnikach. Wiele jest tu opisów greckiej codzienności. Bardzo odmiennej od naszej i chyba przez to tak uroczej. Autor przedstawia wiele greckich świąt, o których wcześniej nie słyszałam, a które okazały się bardzo interesujące. Okazuje się bowiem, że Grecy hucznie obchodzą panigiri, czyli imieniu świętego patrona swojej miejscowości albo miejscowej cerkwi. Obchodzą również Czysty Poniedziałek (to pierwszy dzień greckiego Wielkiego Postu), wtedy w miejscowości Galalsidi odbywa się bitwa na mąkę! Dokładne opisy obchodów tych świąt znajdziecie oczywiście w książce. Z książki dowiecie się też, czym jest periptero i, jak ważną dla Greków, rolę pełni. Będziecie spacerować ulicami Aten i dowiecie się, dlaczego w porcie w Ikarii stoi rzeźba w kształcie skrzydeł. Przeczytacie, kim była Melina Mercouri i dowiecie się, dlaczego w jej pogrzebie wzięły udział tysiące Greków. Poznacie nazwiska i profesje najsłynniejszych Greków. Zajrzycie na uliczny bazarek. A, ponieważ, w czasie podróży na pewno zgłodniejecie, to na końcu książki czekają na Was przepisy na greckie przysmaki i podręczne rozmówki, które pomogą Wam te dania albo samodzielnie przygotować z kupionych w Grecji produktów, albo zamówić je w restauracji.
To nie jest nasze pierwsze spotkanie z książkami z tej serii. Znamy je od dawna i zawsze chętnie czytamy. Bez względu na to, czy opisywany kraj znamy czy nie, zawsze dowiadujemy się czegoś nowego. Tym razem była to podróż w nieznane. Do kraju, o którym wiemy bardzo niewiele. Czytałyśmy więc z wypiekami na twarzy. I z każdą kolejną stroną miałyśmy coraz większą ochotę spakować się i ruszyć na południe. To doskonała książka dla wszystkich ciekawych świata młodych czytelników. Dla miłośników podróży, poznawania nowych miejsc, zwyczajów. Dla wszystkich, którzy lubią dowiadywać się nowych rzeczy. W tej książce to wszystko znajdą! W niebanalnej oprawie graficznej autorstwa Dominiki Czerniak - Chojnackiej. Ja jej rysunki bardzo lubię i uważam, że świetnie uzupełniły tę wyjątkową książkę. Książkę, która dla wielu może być inspiracją podróżniczą na kolejne wakacje.
 

Kala, kala. Grecja dla dociekliwych

Dioniosios Sturis

ilustracje Dominika Czerniak - Chojnacka

Dwie Siostry 2023


 https://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Komentarze

  1. Tytuł chętnie wciągnę na listę czytelniczą, lubię doczytywać o krajach, które odwiedziłam, dowiadywać się czegoś więcej, czy poznać smak dopiero czekającej na mnie podróży. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajna propozycja dla ciekawych świata młodych ludzi:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz