Akademia Mądrego Dziecka: "Jak powstaje dziecko"/"Jak powstaje dorosły" (Wydawnictwo HarperKids)

"Akademia Mądrego Dziecka" to seria, która na dobre zadomowiła się w dziecięcych biblioteczkach. My również bardzo ją polubiliśmy. Choć Tosia jest nieco starsza od jej docelowych czytelników, to i ona może się z niej wiele dowiedzieć. Powód jest prosty, "Akademia Mądrego Dziecka" to seria, która rośnie razem ze swoimi czytelnikami. Są książki adresowane do przedszkolaków, książki pisane z myślą o przedszkolakach oraz takie, które z zainteresowaniem mogą czytać uczniowie szkół podstawowych. I właśnie dwie książki adresowane do uczniów chciałabym Wam dziś pokazać.

Jak powstaje dziecko i Jak powstaje dorosły to dwie ściśle związane ze sobą tytuły, które odpowiedzą na wiele pytań rodzących się w głowie każdego dziecka. Pierwsza, jak łatwo wywnioskować z tytułu, odpowiada na pytanie, które prędzej czy później zada każdy maluch, czyli: skąd się biorą dzieci. Choć wszyscy dorośli znają na to pytanie odpowiedź, to niekoniecznie wiedzą, co odpowiedzieć dzieciom. Historie o bocianach i noworodkach znajdowanych w kapuście zaspokoją dziecięcą ciekawość tylko na chwilę. Starsze dzieci będą coraz bardziej dociekliwe. Zaczną zadawać kolejne pytania, na które dorośli będą musieli w końcu odpowiedzieć. I wtedy można sięgnąć po tę książkę. Jak powstaje dziecko w wyczerpujący, ale zrozumiały dla najmłodszych sposób opowiada o tym, skąd się biorą dzieci. Opowiada nie tylko o naturalnym poczęciu dziecka, ale również o innych sposobach, z jakich korzystają ludzie, którzy o potomstwie marzą. Jest w tej książce fragment poświęcony in vitro, pojawia się wątek adopcji oraz rozdział na temat surogatek. Kolejne strony to opisy poszczególnych etapów rozwoju dziecka, od poczęcia do porodu.
Ani się obejrzymy i dzieci, które jeszcze niedawno pytały, skąd się biorą dzieci, zaczynają dojrzewać. Zmienia się ich ciało, zmienia się ich psychika. To piękny, ale również bardzo trudny czas dla młodych ludzi. Rodzice, którzy chcieliby pomóc swoim dzieciom, przejść przez ten okres w miarę bezboleśnie, mogą śmiało zaproponować swoim pociechom książkę Jak powstaje dorosły. Młodzi czytelnicy przeczytają w niej o zmianach, jakie muszą zajść, żeby dziecko stało się dorosłym. Zmiany opisane w książce dotyczą nie tylko ciała, ale i psychiki. Myślę, że każdy młody człowiek, który do tej książki zajrzy, odnajdzie w niej siebie, swoje radości i troski. Zobaczy, że nie tylko jego ciało się zmienia. Zobaczy, że nie tylko on ma problemy z akceptacją, że nie tylko jemu czasem trudno nawiązywać i podtrzymywać relacje z rówieśnikami.
Jak powstaje dziecko i Jak powstaje dorosły to książki bardzo współczesne. Przez to także bardzo bliskie młodym czytelnikom. Autorka przedstawia bardzo różne model rodziny i podkreśla, że każda jest wyjątkowa, bo tworzą ją wyjątkowi ludzie. Podobnie jest z rodzącymi się dorosłymi. Oni również są wyjątkowi, każdy inny i dlatego niezwykły. Książka Jak powstaje dorosły podnosi na duchu, poprawia samoocenę i pomaga zaakceptować siebie. Młodzi czytelnicy, którzy sięgną po tę książkę poczują się zrozumiani i wysłuchani. W bohaterach tej książki odnajdą siebie. Tak samo, jak w książce Jak powstaje dziecko, w której czytelnicy spotkają siebie, swoje koleżanki i kolegów. Ich rodziców i opiekunów. Te książki nie przekłamują rzeczywistości, pokazują świat takim, jaki jest. I zaspokajają ciekawość tych, którzy chcą wiedzieć więcej, którzy chcą poznać świat i ludzi, którzy żyją obok nich!


Jak powstaje dziecko

Jak powstaje dorosły

Rachel Greener

ilustracje Clare Owen

tłumaczenie Agata Kozłowska

HarperKids 2023

https://harpercollins.pl/
 

Komentarze

  1. Niebawem będę czytać jedno z wydań. Jestem przekonana, że mi się spodoba.

    OdpowiedzUsuń
  2. super że ksiażeczka jest wspierająca i pomaga podnieść samoocenę

    OdpowiedzUsuń
  3. Przyznam, że oprawa graficzna mnie nie zachwyca, ale jej przejrzystość pomaga w odbiorze młodym czytelnikom. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz