"Obronić królową" (Wydawnictwo Literatura)

Panuje powszechne przekonanie, że młodzież nie czyta książek. Przekonanie to jest bardzo krzywdzące, bo młodzi ludzie czytają często więcej niż dorośli. Co czytają? Najczęściej to, co polecą im rówieśnicy, ci ze szkoły i ci wirtualni, których obserwują w sieci. Jakie to książki? Dla młodzieży przede wszystkim ciekawe. Opowiadające o tym, co chcieliby przeżyć, kim chcieliby być. Czy to zawsze dobre książki? Odpowiednia dla młodych czytelników tematyka? Dobrze wiemy, że bywa z tym różnie. Są na szczęście książki, które polecać i czytać można z czystym sumieniem. Książki dobrze napisane, poruszające sprawy ważne i promujące uniwersalne wartości. Książki takie, jak Obronić królową Barbary Kosmowskiej.  

Autorkę tej powieści znamy bardzo dobrze. Czytaliśmy wiele jej książek adresowanych do najmłodszych czytelników. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że Tosia wychowywała się na historiach opisanych właśnie przez tę autorkę. Jej książki zawsze zyskiwały naszą sympatię. Jak było tym razem? Na razie oceniłam tę książkę tylko ja, bo Tosia na jej przeczytanie musi jeszcze trochę poczekać. Główną bohaterką książki Obronić królową jest nastoletnia Greta. Poznajemy ją w dniu, w którym jej życie zmienia się o 180 stopni. Dziewczyna opuszcza Warszawę i przeprowadza się do małego Wilmowa. Nie dość, że zamieszka w innej miejscowości, to musi się jeszcze wprowadzić do domu swojego ojca (którego niemal nie zna), jego drugiej żony i córki. Początkowo Greta nie czuje się tam dobrze. Ma wrażenie, że jest bardziej intruzem niż członkiem rodziny. Jedyną osobą, przy której Greta od początku czuje się w tym domu dobrze, jest jej przyrodnia siostra. Dziewczynki nie da się nie lubić. Tylko czy to wystarczy, żeby Greta odnalazła się w nowym mieście, nowej szkole i w nowym domu?


Dla kogo jest ta książka? Najkrócej mówiąc, dla każdego nastolatka. Sięgną po nią pewnie przede wszystkim dziewczyny, bo najłatwiej będzie im zidentyfikować się z bohaterką. Prawda jest jednak taka, że książka Barbary Kosmowskiej opowiada o sprawach uniwersalnych i ważnych dla każdego, bez względu na płeć. O rodzinie, przyjaźni, miłości. Relacjach rodzinnych i rówieśniczych. O tym, czym żyje każdy z nas. Radościach i troskach dnia codziennego. A także o problemach dużo większych i znacznie poważniejszych. Te nawet jeśli nie dotyczą bezpośrednio czytelników, mogą przytrafić się osobie im bliskiej. Być może dzięki tej lekturze lepiej zrozumieją rozterki, z jakimi borykają się ich rówieśnicy. Obronić królową to dobra, mądra i ciekawa lektura dla młodych czytelników. Na pewno warta przeczytania i przemyślenia, więc jeśli macie obok siebie nastolatka, koniecznie polećcie mu tę książkę!


Obronić królową

Barbara Kosmowska

ilustracje Ilona Gostyńska - Rymkiewicz

Wydawnictwo Literatura 2023

wiek 14+


 https://www.wydawnictwoliteratura.pl/

Komentarze

 1. Uniwersalne przekazy książki z pewnością sprawią, że przyjemnie i ciekawie będzie pochłaniana przez młode osoby, warto podkreślać wagę najważniejszych wartości w życiu człowieka. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie jest takie przekonanie, ale wiele zależy od tego jak do tematu pochodzą rodzice i poloniści w szkole. Postawa rówieśników też swoje robi. Ja mam w swoim otoczeniu kilkoro nastolatków, ale w sumie nawet ich nie pytałam o to czy co i kiedy ostatnio czytali. Anne 18.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta książka brzmi bardzo ciekawie. Chyba sama sięgnę po nią, choć już dawno nie jestem nastolatką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten wpis jest bardzo ciekawy

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz