"Ekspedycja Elliki Tomson" (Wydawnictwo Zakamarki)

Mam ostatnio szczęście do ciekawych książek. Książek, które zaskakują, inspirują i otwierają oczy. Pokazują świat wokół nas i ludzi, których życie może różni się od naszego, ale chyba właśnie dlatego jest tak interesujące. Te książki uczą doceniać rzeczy małe i codzienne. One pokazują, że czasem wystarczy otworzyć oczy, żeby dostrzec niezwykłe sprawy i niezwykłych ludzi, którzy mieszkają tuż obok.

Ellika Tomson, bohaterka książki Asy Lind, miała napisać wypracowanie, w którym przedstawi sylwetkę Krzysztofa Kolumba. Sprawa wydaje się łatwa, bo takich odkrywców w historii świata było naprawdę niewielu. O Kolumbie słyszał każdy i każdy wie, co takiego zrobił. Ellika też słyszała, ale nie wyobraża sobie, żeby opis dokonań Kolumba mógł zapełnić dwie strony, których wymaga od niej nauczycielka. Wraca do domu zła i zniechęcona. Wisi nad nią widmo niechcianej pracy domowej, którą musi odrobić, bo inaczej pani skontaktuje się z jej mamą. Wtedy na drodze dziewczynki staje jej sąsiad Pampas i daje jej notes. Notes, w którym ma opisać własną ekspedycję. Tak, ona Ellika Tomson, stanie się odkrywcą i ruszy na własną ekspedycję. Dokąd? Na koniec świata? Może na jakiś nieznany ląd? Nie. Okazuje się bowiem, że często to, co ciekawe mamy obok siebie, tylko w codziennej gonitwie tego nie dostrzegamy. Dlatego Ellika ruszy na wyprawę po niebieskim bloku. Bloku, w którym sama mieszka, a który, jak się wkrótce okaże, kryje w sobie wiele tajemnic.Ekspedycja Elliki Tomson to piękna, pełna ciepła książka dla dzieci w wieku szkolnym. Jestem pewna, że młodzi czytelnicy polubią główną bohaterkę tej opowieści. Rezolutna i ciekawa świata Elliki wzbudza sympatię, a jej przygody budzą ciekawość. Choć nie rozgrywają się w żadnej fantastycznej krainie ani na rajskiej wyspie, to śledzi się je z zapartym tchem. Każdy rozdział to nowa przygoda, nowi bohaterowie i nowe historie. Każdy bohater czymś zaskakuje, jednych się lubi, innych nie. Jak to w życiu. Jest w tej książce radość, jest szczypta smutku i refleksji. Dlatego polecam ją małym i dużym, tym, którzy szukają ciekawej książki na jesienne wieczory. Z tą nawet najbardziej deszczowy dzień będzie wyjątkowy! 

Ekspedycja Elliki Tomson

Asa Lind

ilustracje Emma Gothner

tłumaczenie Agnieszka Stróżyk

ZAKAMARKI 2023

wiek 6+


 

https://www.zakamarki.pl/

Komentarze

  1. Wygląda na rewelacyjną pozycję, szkoda, że nie mam komu poczytać . Dobrze, że tyle ciekawych książek pojawia się na naszych półkach ksiegarni

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz