"Republika Ptaków" (Wydawnictwo Świetlik)

Tosia jest coraz starsza i coraz częściej chodzi własnymi drogami. Rezygnujemy z robienia wielu rzeczy razem. Są jednak takie, których na razie zmieniać nie planujemy. Wśród nich pierwsze miejsce zajmuje wspólne, głośne czytanie książek. Staramy się czytać każdego dnia przynajmniej jeden rozdział książki, która nas zainteresowała. Co przeczytałyśmy ostatnio? Republikę Ptaków!

Autorka tej książki, Jessica Miller, zabiera czytelników w podróż do krainy, która nie istnieje, ale starszym czytelnikom skojarzy się pewnie z carską Rosją. W stolicy tego państwa mieszka Olga Obłomowa ze swoim ojcem, macochą i młodszą siostrą Mirą. Właściwie Olga w stolicy już nie mieszka. W chwili, w której ją poznajemy jedzie pociągiem do Cesarskiego Ośrodka Obserwacji Ptaków. Jej ojciec, do tej pory naczelny architekt Podniebnego Metra, został mianowany przez Carycę Jekaterinę, Ministrem do spraw Ptasiego Wywiadu. Nie jest to jednak awans, a degradacja. Od tej pory będą żyć i pracować w Cesarskim Ośrodku Obserwacji Ptaków. Miejscu nieprzyjaznym, oddalonym od stolicy, w którym nikt nie chce przebywać. Oni będą musieli. Każde z nich przeżywa to zesłanie na własny sposób. Każde musiało coś zostawić, z czegoś zrezygnować. Mira nie będzie mogła kontynuować nauki tańca, Olga nie weźmie udziału w balu. Pod znakiem zapytania staje aktorska kariera Anastazji. To jednak tylko początek ich problemów. Mocno dotknie ich konflikt między Carstwem a Republiką Ptaków. Bo ptaków w ich świecie nikt nie lubi. Ptaków ludzie się boją. Olga boleśnie tego doświadcza, kiedy ptaki porywają jej siostrę...Czytając Republikę Ptaków przypomniałyśmy sobie jedne z naszych ulubionych książek autorstwa Sophie Andreson. Na myśl przychodziły nam również książki Julie Pike i Kelly Barnhill. Piękne historie, w których magia przeplata się z rzeczywistością. Bardzo lubimy je czytać i chętnie do nich wracamy, bo to historie naprawdę wyjątkowe. Lektury w sam raz dla młodszych nastolatek. Olga to dziewczyna bardzo podobna do nich. Trzynastolatka, która odkrywa siebie, rozwija swoje zdolności, poznaje świat na własną rękę. Musi wykazać się sprytem i odwagą. Wykorzystać umiejętności, które już posiada. Rozwinąć je i znaleźć nowe talenty, które pomogą jej pokonywać kolejne przeciwności. To naprawdę wyjątkowa lektura. Mądra i wzruszająca. Doskonała do czytania w jesienne wieczory i we wszystkie inne też. Jedna z tych książek, które po prostu trzeba przeczytać! 

Republika Ptaków

Jessica Miller

ilustracje Silvia Pizzati

tłumaczenie Przemysław Hejmej

Wydawnictwo Świetlik 2023


 

Komentarze

  1. Szkoda, ze moja córcia wyrosła już z takich książek, z pewnością by się jej spodobała, ale nic straconego, zaproponuję poznanie jej w ramach spotkaniu młodego klubu czytelniczego. Izabela Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziecko dorasta i zmienia swoje nawyki, ale dobrze, że czytacie wspólnie bo to coś pięknego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajnie, że pokazujesz stronę książki, czego się można spodziewać, jakiego charakteru książki, a o ptakach zawsze....wszystko....chętnie!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz