"100 najsłynniejszych zwierzaków w historii" (Wydawnictwo Nowa Baśń)

Książki o zwierzętach lubią chyba wszyscy. Czworonożni, skrzydlaci albo wyposażeni w płetwy bohaterowie budzą sympatię u każdego czytelnika. Mali i duzi chętnie poznają ich bliżej i śledzą ich przygody. My nie jesteśmy wyjątkami, też lubimy takie historie. Z uśmiechem na ustach czytamy i te, które są wymyślone, jak i te, które oparto na faktach. Tak to już jest z dobrze napisanymi książkami. Ich lektura zawsze sprawia przyjemność.

100 najsłynniejszych zwierzaków w historii też jest taką książką. Zachwyca od pierwszego spojrzenia. Piękna, bajecznie kolorowa okładka, na której zobaczyć można niektórych bohaterów tej publikacji. Część z nich, od razu wydaje mi się znajoma. Na przykład ośmiornica, która kilka lat typowała wygraną drużynę podczas piłkarskich zmagań. Z rakiety kosmicznej uśmiecha się Łajka. Uroczo prezentuje się znana z filmów Lassie. Czas zajrzeć do środka i przekonać się, czy nasze podejrzenia były słuszne i niektóre zwierzęta są nam znane. Tak, typy były właściwe, ale oprócz tych zwierząt, znajdujemy w książce jeszcze prawie 100 innych bohaterów! Na początku papuga Alex, która stała się dla swojej właścicielki obiektem badań i udowodniła, że ptaki, podobnie jak małpy i delfiny, cechuje wrodzona inteligencja. Kilkanaście stron dalej spotykamy gorylicę Binti Jua, która uratowała dziecko, które wpadło do fosy w ogrodzie zoologicznym. Znalazło się w tej książce również miejsce dla muła! To Francis, bohater filmów komediowych, który stał się ulubieńcem widzów. Jedną z bohaterek książki jest hipopotamica Huberta, która przemierzyła łącznie 1600 kilometrów. Nie zabrakło tu także licznych psich i kocich bohaterów. Są pingwiny, niedźwiedzie. A nawet szpak, jelonek i wilk! Prawie każdy gatunek ma w tej książce swojego reprezentanta! A każdy z nich ma swoją inną, bardzo interesującą historię.
Losy ludzi i zwierząt nieustannie się przeplatają. Jesteśmy sobie potrzebni i bardzo często żyjemy obok siebie, czasem nawet pod jednym dachem. Wielu z nas spotkało na swojej drodze niezwykłe zwierzęta. Niektóre z nich również mogłyby stać się bohaterami tej książki. Bo zwierzęta są naprawdę wyjątkowe, mądre i opiekuńcze. Bez nich nasze życie na pewno byłoby nieco mniej kolorowe. Od wielu z nich moglibyśmy się sporo nauczyć. Każdy, kto przeczyta tę książkę się o tym przekona. Okazuje się bowiem, że zwierzęta odegrały ważną rolę w historii świata. Nie tylko dostarczały ludziom rozrywki i dawały przyjemność, ale również pomagały, ratowały, umożliwiały rozwój nauki. 100 bohaterów tej książki są na to najlepszym dowodem. Jestem pewna, że ta książka przypadnie Wam do gustu. Doskonale nadaje się do samodzielnego czytania. Rozdziały nie są długie, więc młodzi adepci sztuki czytelniczej z pewnością sobie poradzą. Świetnie sprawdzi się również przy głośnym czytaniu. Zarówno w domu, jak i w przedszkolu albo szkole, mali czytelnicy wysłuchają ją z zainteresowaniem. To naprawdę wyjątkowa książka. Książka, której lektura każdemu sprawi radość!
100 najsłynniejszych zwierzaków w historii

Shia Green

ilustracje Marisa Morea

tłumaczenie Katarzyna Górska

Nowa Baśń 2024

https://ksiegarnianowabasn.com/
 

Komentarze

 1. W dzieciństwie bardzo lubiłam wszelkiego rodzaju opracowania typu 100 zwierząt, roślin, doświadczeń, kochałam encyklopedie. Później kupowałam różnego rodzaju leksykony. Do dziś lubię do nich zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama z przyjemnością wypatruję takich wydań, gdyż są naprawdę świetne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że ta książka znalazłaby u naszych czytelniczek uznanie, bardzo ciekawa i tematyka jaka obie lubią:)
  Monika F

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie publikacje sprawiają, że nawet dorosły chętnie po nie sięga w poszukiwaniu ciekawych informacji, z pewnością uwzględnię w planach czytelniczych z moimi młodymi członkami klubu. Izabela Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 5. To fascynujące, jak wiele zwierząt odegrało kluczową rolę w historii ludzkości. Z pewnością jest to lektura, która dostarczy wiele emocji i ciekawych faktów.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniała publikacja w pięknej szacie graficznej. Z przyjemnością bym ją poznała. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz