"Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem" (Wydawnictwo HarperKids)

Co czytacie swoim dzieciom przed snem? Większość na pewno wybiera baśnie, bajki, opowiadania lub powieści. Wszystko zależy od wieku i upodobań dzieci i rodziców. I od wytrzymałości. Niektórym dzieciom uda się wysłuchać do końca nawet najdłuższych opowieści, inne - zamkną oczy po przeczytaniu kilku zdań. Ja pokażę Wam dziś książkę, którą każdy będzie chciał przeczytać (albo wysłuchać) do końca, ponieważ napisano ją właśnie po to, żeby czytać ją przed snem. 

Ta książka to zbiór ośmiu opowieści adresowanych do najmłodszych czytelników. Ktoś powie, że takich książek jest wiele. Trudno będzie mi się z tym nie zgodzić. Jest jednak coś, co wyróżnia ją na tle innych. Myślę tu o tematyce. Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem, to nie jest zbiór baśni, których bohaterkami są księżniczki, smoki albo dzielni rycerze. To książka przypominająca książki popularnonaukowe. Książka, która zdradza małym czytelnikom tajemnice ludzkiego ciała. Literacka podróż przez ludzkie życie i zakamarki naszego organizmu. Pierwsze historia to opowieść o powstawaniu życia. Pełne ciekawostek i ważnych informacji, świetnie zilustrowane opowiadanie, które przypadnie do gustu maluchom, a rodzicom pomoże odpowiedzieć na towarzyszące każdemu dziecku pytanie o to, skąd się biorą dzieci. Kolejne rozdziały, to kolejne opowieści o ludzkim organizmie. Znajdziecie tu fragment poświęcony sercu, płucom, mózgowi i skórze. Przeczytacie o mięśniach, trawieniu, szkielecie i niesamowitych ludzkich zmysłach, które pozwalają nam doświadczać różnych rzeczy. Każde inne, wszystkie bardzo interesujące. Kolejne strony wypełnione są tekstem i ilustracjami. Razem tworzą spójną i ciekawą całość.
Dzieci są ciekawe świata, lubią zadawać pytania i szukać na nie odpowiedzi. Ta książka odpowiada na ich potrzeby. Opowiadania poświęcone ludzkiemu ciału (i cudom w nim zachodzącym) czyta się z dużym zainteresowaniem. Nie są ani za długie, ani za krótkie. Wciągają od pierwszego zdania. Budą zainteresowanie i zaspokajają ciekawość. Nadają się nie tylko do czytania przed snem. Można je czytać o każdej porze dnia i w każdym miejscu. Równie dobrze będzie się ich słuchać w domu i w przedszkolu. Wszędzie, gdzie są ciekawe dzieci, które chcą dowiedzieć się czegoś nowego i znaleźć odpowiedź na dręczące je pytania. Myślę, że będą tą książką zachwycone, więc jeśli szukacie pomysłu na prezent dla przedszkolaka, to Cuda w ciele, sprawdzą się znakomicie! A ja znowu żałuję, że nie było takich książek, kiedy sama byłam mała. Na pewno zaliczałyby się do grona moich ulubionych lektur. Na szczęście książki dla dzieci nie mają górnej granicy wieku, więc czytam je teraz i, mimo wieku, czerpię z tego ogromną przyjemność.

Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem

Gabby Dawnay

ilustracje Mimi Purnell

tłumaczenie Mikołaj Golachowski, Joanna Nikodemska

HarperKids 2024


 https://harpercollins.pl/

Komentarze

 1. Twój entuzjazm dla tej książki naprawdę mnie zaintrygował! Czytając Twoją recenzję, czuję się jakbym już była na krawędzi łóżka, gotowa zanurzyć się w tej fascynującej podróży przez ludzkie ciało. To niewątpliwie coś zupełnie innego niż standardowe bajki czy opowieści przed snem. Podoba mi się, jak opisujesz, że ta książka jest bardziej przypominająca książki popularnonaukowe, ujawniająca tajemnice ludzkiego ciała w sposób, który jest zarówno pouczający, jak i interesujący dla dzieci. Opisując kolejne opowieści o różnych częściach ciała, sprawiasz, że chce się od razu sięgnąć po tę książkę i poznać wszystkie ciekawostki. Twoje podkreślenie, że opowiadania są wystarczająco interesujące dla dzieci, ale również dostatecznie przystępne dla dorosłych, jest bardzo zachęcające. Wspaniale, że taka książka jest dostępna dla dzieci obecnie, i zgadzam się z Tobą, że jest to świetny pomysł na prezent dla przedszkolaka. Dziękuję za podzielenie się tą recenzją, na pewno skusiłaś mnie do sięgnięcia po tę książkę, nawet jeśli już dawno przekroczyłam wiek przedszkolaka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Genialna jest ta książka, Ona powoduje ze chce sie zagłebiac w każdą kolejna stronę:) Moje córki sa nia zachwycone:0 Monika F

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki mój synek lubi. Ta na pewno go zaciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam poznawać tego typu ciekawostki. Te są naprawdę świetne.

  OdpowiedzUsuń
 5. To takie ważne, aby dzieci rozumiały, jak działa ich ciało. Cieszę się, że są autorzy, którzy tworzą tak wartościowe treści dla najmłodszych. Super propozycja. :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz