Środowe recenzje: To już naprawdę koniec wakacji...

Wrzesień, szkoła, coraz krótsze wieczory, coraz chłodniejsze poranki. Lato odchodzi. Wspomnienia z wakacji powoli się zacierają, podróże bliższe i dalsze będą musiały poczekać na bardziej sprzyjające okoliczności przyrody. Na razie pogoda nie pozostawia nam wyboru, będziemy podróżować palcem po mapie. Podsumujemy dotychczasowe wojaże i zaplanujemy coś nowego.


Do pomocy już rwie się seria "Poznaj swój kraj!", którą wydało Wydawnictwo Aksjomat. Trzy książki pełne zdjęć, map, rysunków i opisów. Pierwsza opowiada ogólnie o naszym kraju, o wszystkich regionach i województwach, o symbolach narodowych, strojach regionalnych, a nawet najważniejszych świętach. Widzimy Polskę na tle mapy Europy.  Nikt już nie będzie miał problemów z przypomnieniem sobie czwartej zwrotki hymnu i wymienieniem najciekawszych zabytków województwa dolnośląskiego. 


A kiedy opanujemy wszystkie informacji z książki Polska moja ojczyzna i nadal będzie nam mało, możemy sięgnąć po Polską historię. To propozycja dla nieco starszych. W niej przeczytać można o początkach naszego państwa, o jego pierwszych władcach, o bitwach i wojnach, w których brali udział Polacy. Nie zapomniano również o sztuce i najważniejszych artystach, naukowcach i politykach. Opisy uzupełniają liczne reprodukcje obrazów, mapy i zdjęcia. Wszystkie wydarzenia umieszczono na osi czasu, można więc śledzić chronologię wydarzeń.


Aksjomat pomyślał nie tylko o miłośnikach historii, trzecią książkę z tej serii poświęcono przyrodzie. Zwierzętom, które występują w naszych lasach i w pobliżu naszych domów. Niedźwiedzie brunatne, maleńkie ryjówki i dostojne żubry. Ryby, płazy i gady. Drzewa i rośliny, które towarzyszą nam na każdym kroku, a nazw których często nie znamy. Teraz nie tylko bez problemu je rozpoznamy, ale i przypiszemy im odpowiednią nazwę. Myślę, że zarówno rodzice, jak i dzieci czegoś się z tej książki dowiedzą. 


Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam tego typu książki. Wydawało mi się, że dziś takich pozycji już się nie wydaje. Myliłam się. Seria "Poznaj swój kraj!" udowadnia, że w dzisiejszych, cyfrowych czasach takie książki nadal mają rację bytu. Tosia przeglądała je z ogromnym zainteresowaniem. Szukała miejsc, które już udało jej się odwiedzić, zwierząt, które lubi, osób, które kojarzy z naszych opowieści. Poznawanie tych książek było świetną przygodą dla całej naszej rodziny, a dla Tosi możliwością jeszcze lepszego poznania otaczającego świata. Ot, takie ukoronowanie wakacji i wstęp do szkolnych obowiązków.

seria "Poznaj swój kraj!"
Polska moja ojczyzna
Kamil Orzeł

Polska historia
Hanna Krawczyk-Warska

Polska przyroda
Aleksandra Stańczewska
Joanna Kuryjak

Wydawnictwo Aksjomat, 2016-2017

 

Komentarze

 1. Bardzo mi się podoba ta o ojczyźnie :) Historii nie lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 2. mi się wszystkie podobają;) ciekawe:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajne i ciekawe propocyzje dla dzieciakczków. Zapisuję w zakładce, na zaś

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne pozycje by choć w ten sposób popodróżować po Polsce w ten szkolny czas

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak ja lubię takie książki. Chce wszystkie 3 :-D

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajna ta seria! Moim dzieciom przypadłaby do gustu

  OdpowiedzUsuń
 7. Super książki, koniecznie muszę ich poszukać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Pięknie opracowana i wydana seria. Wiedza sama i bez wysiłku wejdzie do głowy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super te ksiazki. Zamowie dla bratanka. Akurat jest w takim wieku co powinno go to zaiteresowac

  OdpowiedzUsuń
 10. Walka o język poski - oj, ja też ją w domu toczę!

  OdpowiedzUsuń
 11. Pięknie wydane książki, też takie lubiłam jako dziecko i mam nadzieję, że moje córki też podobne polubią!

  OdpowiedzUsuń
 12. Szczerze, to już się nie mogę doczekać aż będę mogła Olisiowi kupować tego typu książki!;)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz