Pomysł na prezent dla miłośników polskiej przyrody. Seria "Przyjaciele zwierząt" (Zielona Sowa)

Nie czytamy tej serii chronologicznie. Najpierw w ręce Tosi trafił ostatni, wydany do tej pory tom. Przygody Amelki i jej rodziny spodobały jej się tak bardzo, że przy pierwszej okazji uzupełniłyśmy braki i do naszej biblioteczki trafiły wszystkie części.


To co podoba mi się w książkach Anieli Cholewińskiej najbardziej, to fakt, że są polskie. Autorka opisuje w nich rzeczywistość, którą każde dziecko zna. Najważniejszymi bohaterami są jednak zwierzęta żyjące w polskich lasach. Dlatego w kolejnych tomach pojawiają się zające, wilki, łosie, rysie, sowy i wiewiórki. Każda książka opowiada o zwyczajach zwierząt i przybliża dzieciom ich naturalne środowisko. Wśród tych zwierząt żyją dzieci państwa Sosnowskich. Ich ciocia Helena prowadzi Leśny Azyl dla zwierząt, który niestety boryka się z problemami finansowymi. Dlatego opiekę nad niektórymi zwierzętami przejmą Sosnowscy. Głowa tej rodziny, pan Adam jest leśniczym. Mężczyzna jest bardzo oddany swojej pracy. Często przynosi do domu zwierzęta, które potrzebują pomocy. Przynosi również problemy związane z pracą leśniczego. Dlatego w domu państwa Sosnowskich niemal codziennie mówi się o kłusownikach i ludziach, którzy nie dbają o przyrodę. Gdyby nie oni, praca pana Adama byłaby samą przyjemnością. A tak musi się martwić śmieciami wyrzucanymi do lasu, ludźmi, którzy płoszą zwierzęta i tymi, którzy traktują je jak przedmioty pozbawione uczuć. Boryka się również z obojętnością przełożonych, którzy często nie mogą, a może nie chcą pomagać mu w kryzysowych sytuacjach.


Przyjaciele zwierząt to piękna i mądra seria naprawdę wartościowych książek dla młodych czytelników. Z nich dzieci dowiedzą się w jaki sposób dbać o przyrodę i, jak nie szkodzić zwierzętom. Dowiedzą się również, jak mogą im pomagać. Myślę, że to dobra lektura dla wszystkich dzieci, bez względu na płeć. Każdy, kto lubi zwierzęta i interesuje się przyrodą powinien być zadowolony.

Ale jest w tej serii coś jeszcze. Kolorowanka! Odkryłam ją niedawno, przy okazji kupowania brakujących tomów Przyjaciół zwierząt. I to był strzał w dziesiątkę. Tosia od razu zabrała się do kolorowania. Mogła ozdobić wiewiórkę, wilka, fokę szarą i inne występujące w Polsce zwierzęta. Oprócz nich w książce pojawiły się również rośliny. Wśród nich sasanka, sosna pospolita i mak. Wszystkie one zostały narysowane przez Anetę Maję Kryszak, która jest również autorką ilustracji do całej serii. Obrazki do kolorowania uzupełniają krótkie opisy, dzięki którym można poznać zwyczaje tych zwierząt, dowiedzieć się, gdzie występują i czym się żywią. Po pokolorowaniu wszystkich ilustracji otrzymujemy fantastyczny atlas polskich zwierząt, więc niech Wam nie przychodzi do głowy, żeby wyrzucać ją razem z innymi uzupełnionymi kolorowankami!

  
Przyjaciele zwierząt to doskonały pomysł na prezent. Spodoba się zarówno przedszkolakom, które na pewno chętnie wysłuchają opowieści o zwierzętach, jak i starszym dzieciom, które już samodzielnie czytają. Książki są stosunkowo grube, ale niemal na każdej stronie pojawiają się ilustracje, które umilają lekturę. Tekst został zapisany dużymi literami, więc dzieci na pewno nie będą narzekać, że im się czytanie dłuży. A kiedy już skończą czytać, na pewno chętnie zaczną kolorować i dowiedzą się o zwierzętach jeszcze więcej. Bo czy znacie dziecko, które nie lubi zwierząt?


seria Przyjaciele zwierząt
Aniela Cholewińska-Szkolik
ilustracje Aneta Maja-Kryszak
Wydawnictwo Zielona Sowa
Wiek 6+Komentarze

 1. Mamy jedną książeczkę z tej serii, wkrótce zabieramy się za jej czytanie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa seria. Myślę, że mojemu Synkowi spodobałaby się cała seria :)

  OdpowiedzUsuń
 3. piękna seria. bardzo ciekawa :) moi synowie byliby zachwyceni

  OdpowiedzUsuń
 4. Tej serii akurat nie czytałyśmy ale jestem pewna że spodobałaby się Dusi choć jest już ciut starsza :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajna propozycja dla małych miłośników przyrody :) Dzięki tej lekturze można porozmawiać z dzieckiem o tym, że warto szanować otaczającą nas przyrodę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moj Miloszek jeszcze za mały ale juz niedługo sięgniemy po te książeczki :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój syn uwielbia książki o zwierzętach, więc to coś dla nas. Jedną z jego ulubionych jest książka wcale nie dla dzieci, a opracowanie Tatrzańskiego Parku Narodowego na temat niedźwiedzi w Tatrach :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ta seria jest cudna, a nie wiedziałąm, że jest też wersja do kolorowania :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pewnie dzieci to uwielbiają :) A przy okazji może zafascynować je biologią :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna seria. Dziękuję za przybliżenie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudowne propozycje. Mieszkamy w otoczeniu przyrody, w bezpośredniej bliskości różnych zwierząt. To książki idealne dla nas :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Połączenie książeczki z kolorowanką to ciekawy pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo fajne książeczki, choć mój synek musi jeszcze do nich dorosnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Świetna seria, kilka książek z niej kupiłam chrześnicy. Cudnie się to czyta.

  OdpowiedzUsuń
 15. Takie książki uwielbiałam, kiedy sama byłam dzieckiem :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz