"Moja Polska" (Wydawnictwo Wilga)

Nie mam żadnych oporów przed kupowaniem kolejnych książek, które mają przybliżyć dzieciom Polskę. Uważam, że dzieci powinny znać historię kraju, w którym żyją. Powinny znać nazwiska wybitnych pisarzy, naukowców. Warto, żeby wiedziały w jakich miastach znajdują się ciekawe zabytki i jak nazywa się stolica kraju, w którym żyją. Właśnie dlatego moją uwagę zwróciła książka Moja Polska.


Zwróciła, ale nie spodziewałam się, że książka wywrze na nas aż takie wrażenie. Moją uwagę od razu zwróciła okładka. Kontur Polski wypełniają rysunki zabytków, znanych Polaków i zwierząt żyjących na terenie naszego kraju. Są stoczniowe żurawie, poznańskie koziołki i oscypki, jest żubr z Puszczy Białowieskiej, Mikołaj Kopernik i warszawski pomnik Fryderyka Chopina. Wszystko, co kojarzy się z Polską. Już okładka sugeruje, że w książce zostanie poruszonych wiele bardzo różnych tematów, ale kiedy zajrzymy do środka okazuje się, że na czytelników czeka jeszcze więcej, jeszcze ciekawszych wątków. Chcecie wiedzieć jakich? Uchylę rąbka tajemnicy:)


Pierwsze strony to oczywiście symbole narodowe oraz rozdziały o języku polskim, stolicy, polskiej złotówce (i ewentualnym wejściu do strefy euro). Potem czeka czytelników podróż przez dzieje, przeczytają o bitwie pod Grunwaldem i Odsieczy Wiedeńskiej. Poznają Tadeusza Kościuszkę, niedźwiedzia Wojtka i bohaterów Powstania Warszawskiego. Dowiedzą się, kiedy powstała "Solidarność" i kto przewodził temu ruchowi. Przeczytają o żyjących w Polsce Żydach i ludziach, którzy pomagali im podczas II wojny światowej. Kolejne rozdziały opowiadają o regionalnych przysmakach i sportowcach, którym kibicuje cała Polską. Jest rozdział o polskiej animacji, o najwybitniejszych pisarzach tworzących książki dla dzieci i Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Sporo, prawda? A to tylko ułamek tego, co znajdziecie w książce!


Rozdziałów jest sporo, są bardzo różnorodne, mimo to czytelnik nie czuje się zagubiony. Autorka, Katarzyna Sołtyk, okazuje się doskonałą przewodniczką. Każdy rozdział jest interesujący i z każdego czytelnik dowie się czegoś nowego. Kiedy pierwszy raz przeglądałam Moją Polskę zastanawiałam się, czy nie byłoby lepiej, gdyby tę książkę uzupełniały zdjęcia, a nie ilustracje. Po przeczytaniu całości i przyjrzenia się wszystkim rysunkom, stwierdzam, że fotografie byłyby zbyteczne. Ilustracje, których autorką jest Elżbieta Moyski, przedstawiają ludzi i miejsca niemal z fotograficzną dokładnością. Są piękne! Wydawnictwo mogłoby pomyśleć o stworzeniu plakatów z ilustracjami z tej książki. Byłaby to piękna i edukacyjna ozdoba dziecięcego pokoju. We wstępie do książki autorka pyta, kto jest dumny z tego, że jest Polakiem. Ona sama, bez wahania, przyznaje, że jest. I ja się do niej przyłączam. Bez względu na to, co dzieje się w życiu politycznym, jestem dumna z naszej historii, z naszych narodowych bohaterów, pisarzy, malarzy i artystów. Uwielbiam jeździć po Polsce, podziwiać zabytki, zwiedzać ciekawe miejsca. Kocham jeździć samochodem omijając autostrady i zachwycać się, kiedy późną wiosną i latem na polach rośnie zboże, a zimą chodzą po nich sarny. Nie wyobrażam sobie, żebym mogła mieszkać gdzieś indziej. Czy Tosia jest dumna z tego, że jest Polką? Myślę, że jeszcze tego pojęcia nie rozumie. Sporo jednak o kraju, w którym się urodziła i, w którym mieszka wie. Zna legendy, potrafi na podstawie zabytków powiedzieć co to za miasto. Zabieramy ją do muzeów, opowiadamy o wielkich Polakach. To, górnolotnie mówiąc, nasz sposób na naukę patriotyzmu i pokazywanie jej piękna kraju, w którym żyje. Oprócz tego o czym już napisałam pomocą służą nam również książki. Moja Polska to kolejna z nich. Dla mnie najlepsza, najbardziej wyjątkowa i najpoważniejsza, bo opowiada o tak różnych aspektach związanych z Polską, jej historią, kulturą i geografią. Gorąco Wam polecam,  na prezent i do domowej biblioteczki. Niech Moja Polska trafi pod strzechy!

Moja Polska
Katarzyna Sołtyk
ilustracje Elżbieta Moyski
Wydawnictwo Wilga, 2018


Komentarze

 1. Przy pomocy ksiażek tego typu planuję w tym roku rozplanować ciekawe wycieczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne wydawnictwo. Zgadzam, się, że dzieci trzeba uczyć w ciekawy sposób o tym skąd pochodzą i jakie są ich korzenie. Kupuje dla siostrzenicy i bratanicy!

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka rewelacja, też lubię takie pozycje literackie i na pewno nie będę im żałować moim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo bogata w treść! I jaka różnorodna. Od bitwy pod Grunwaldem do WOŚP? Naprawdę ciekawie wygląda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa lektura,naszpikowana historią, taka podstawowa encyklopedia dla ucznia. Dobra książka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam książki z mapami :) i mamy ich sporo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Idealna ksiazka dla kazdego malego Polaka :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Super! szukałam podobnej książki dla moich maluchów, ale mam dzisiaj farta trafiam na same przydatne wpisy. Zauroczyłam mnie swoją recenzją, dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna jest ta książka i myślę, że ilustracje jednak bardziej do niej pasują.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wygląda super! Lubimy takie książki, więc chyba musimy się jej bliżej przyjrzeć!

  OdpowiedzUsuń
 11. przed chwilką i do nas dotarla ta książeczka i po przeglądnięciu kilku stron wiem że jest rewelacyjna i przyda się z pewnościa

  OdpowiedzUsuń
 12. Super książka! Wszystkie takie, które przybliżają dzieciom nasz kraj i wspierają patriotyzm są dla mnie super!

  OdpowiedzUsuń
 13. My też bardzo takie książeczki lubimy - i często szukamy w nich inspiracji do naszych kolejnych rodzinnych podróży :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mega podoba mi się ta książka

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka wydaje się naprawdę fajna :) Polecę ją siostrom :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja też nie mam nic przeciwko takim książkom. Uważam, że dzieci powinny znać tradycję, kulturę, historię Polski, oczywiście na poziomie odpowiednim do ich wieku. Książka bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 17. Stoję na takim samym stanowisku co Ty, również chciałabym aby moje dzieci znały historie, ale jakoś nigdy nie natknęłam się na tego rodzaju książki dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Niezła ta książka, przypadła mi do gustu !

  OdpowiedzUsuń
 19. Hi, where I can buy the book, for Argentina? Thanks ❤️🇦🇷🇵🇱

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz