"Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie" (Wydawnictwo Debit)

Gdzie szukać matki idealnej? Myślę, że najłatwiej znaleźć ją będzie w internecie. Tam w idealnie czystych domach, jak z katalogu mieszkają idealne dzieci i oczywiście ich idealne matki. Te mają w swoich domach zawsze porządek, a o siódmej rano prezentują pełny makijaż. U tych matek nigdy nie znajdziecie sterty ubrań do prasowania, bo one zawsze prasują na bieżąco. Te kobiety bez problemu łączą życie rodzinne z zawodowym i rzadko miewają gorsze chwile (bo gorszych dni nie mają nigdy). 

Takie matki nie istnieją!

Istnieją za to miliony innych, które wychowują miliony szczęśliwych dzieci. W ich domach znajdziecie kurz, w ich domach czasem piętrzą się sterty prania. Mimo to ich dzieci i tak są szczęśliwe. Bo przecież nikt nie jest idealny, to samo tyczy się również matek. Mimo to ich dzieci je kochają, bo dla nich mama zawsze jest najlepsza!


Nawet, jeśli jest Mamą Kwoką, która nie spuszcza dzieci z oka nawet na chwilę albo jest Mamą Spod Igiełki, u której wszystko musi być naj. Może się trafić dziecku również Mama Hipiska, która przemieszcza się wyłącznie na rowerze, jest fanką domowych przetworów i zawsze potrafi wypracować kompromis. Albo Mama Nie Usiedzi w Domu, która wykorzysta każdą okazję, żeby wyjść z dziećmi na zewnątrz i spędzić mile czas poza domem. Gorzej, jeśli trafi się na Mamę Kaprala, która charakteryzuje się twardą ręką i, z którą trudno dyskutować.Wszystkie te (i jeszcze inne) mamy znajdziecie w książce Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie. To kolejna po Babciach od A do Z i Dziadkach od A do Z książka hiszpańskiej artystki Raquel Diaz Reguery, która prezentuje portrety bliskich dzieciom osób. Czytałam ją niezwykle uważnie, szukając wśród przedstawionych tam mam siebie. Trudno byłoby mi wybrać jeden z opisów, który całkowicie odpowiada mojemu podejściu do życia i macierzyństwa. Racze łączę w sobie wiele cech charakterystycznych dla różnych mam. W domu zdecydowanie usiedzieć mi trudno (Mama Nie Usiedzi w Domu), czytam kilka książek jednocześnie (Mama Gawędziarka), zdarza mi się przewidywać upadki dziecka (Mama Jasnowidzka), łączę wiele różnych aktywności i wszystko zapisuję w kalendarzu (Mama Akrobatka) oraz staram się nie martwić rzeczami, na które i tak nie mam wpływu (Mama Optymistka). Mogłabym jeszcze długo wymieniać cechy mojego charakteru, które w tej książce przypisano różnym matkom, ale to nie ja mam być bohaterką tej recenzji, tylko książka. Książka jedyna w swoim rodzaju, zabawna, skłaniająca do refleksji, pełna ciepła i humoru, wypełniona doskonałymi ilustracjami. Książka, której bohaterkami są mamy. Tu przyglądamy się ich torebkom, lodówkom, codziennym zajęciom i wynalazkom, które tworzą w zależności od potrzeb. Na końcu znajdują się jeszcze dwie mamy, którymi wszystkie kiedyś byłyśmy i, którymi się staniemy oraz test dla tych, które chciałby wiedzieć dokładnie, który typ matki jest im najbliższy. Nie można nie zachwycić się tą książką. To naprawdę pięknie wydana i bardzo interesująca propozycja dla wszystkich mam, ich dzieci oraz dla tych, którzy lubią oryginalne i wartościowe książki. Ta trafi do nich wszystkich, bo to naprawdę niezwykła lektura! Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na książkę o ojcach:)

Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie
Raquel Diaz Reguera
tłumaczenie Magdalena Olejnik
Wydawnictwo Debit, 2018

Komentarze

 1. Idealny prezent dla każdego dziecka. Uczy, bawi i sprawia przyjemność w czytaniu :) Dzięki za super recenzję, na pewno pomyśle o tej książce jako o prezencie dla mojej siostry :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa pozycja dla dzieci i mam, do pary o ojcach książeczka by się przydała jak wspomniałaś:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna świetna pozycja dla młodych. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajna i ciekawa, czasem nawet można się zaskoczyć. Idealna na zbliżające się święto :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Akurat przed dniem matki :D wygląda super a dziecku chyba przyda się każda możliwa pomoc, by zrozumieć rodzica ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mamy tę książkę, nawet niedawno o niej pisałam :) Uwielbiam ją i jestem nią zachwycona :) Mamy też "Babcie od A do Z" oraz "Dziadkowie od A do Z". Również polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie kupię tą lekturę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękna książka, ale najbardziej urzekają mnie zawsze te wszystkie ilustracje

  OdpowiedzUsuń
 9. Mama wrzeszczka - to będę ja :D Świetna książka, sama chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Fantastyczna propozycja, o ilustracjach, które mi dorosłemu bardzo sie podobają:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna jest ta książka, musimy ją mieć

  OdpowiedzUsuń
 12. Chętnie bym się w tę książkę zaopatrzyła - chociażby po to, żeby sprawdzić, jakim typem mamy jestem wedlug tej klasyfikacji ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Rzeczywiscie z Twojego opisu zapowiada sie na ciekawa pozycje. Idelana ksiazka na wspolna lekture dzis z mama.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jest tu chyba kilka mam, do których pasuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Oj tak! Idealne matki są tylko w Internecie. ;-)
  Niedawno znalazłam obrazek z taką oto treścią: "Proszę bardzo, kreuj się na Matkę Roku na Facebooku, ale nie zapominaj, że niektóre z nas znają Ciebie w prawdziwym życiu". ;-)
  PS. Książka bardzo fajna. :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Wygląda na bardzo ciekawą propozycję :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz