"Słońce Księżyc Gwiazda" (Wydawnictwo Mamania)

Boże Narodzenie, mimo bardzo religijnej nazwy, staje się świętem coraz bardziej świeckim. Dla niektórych (a może dla wielu?) sprowadza się do kupowania prezentów, ubierania choinki i zorganizowania nieco bardziej uroczystej kolacji. Częściej myślimy o tym czasie jak o przedłużonym weekendzie. Zapominamy o tym, co leży u ich podstawy. Widać to również na rynku wydawniczym. Znacznie chętniej kupujemy książki niespecjalnie epatujące wątkami religijnymi. Chętniej sięgamy po te o śniegu. Ja, mimo że nie jest to łatwe zadanie staram się co roku kupić nową książkę poświęconą wydarzeniom z Betlejem. Tosia rośnie, coraz więcej wie i rozumie, musimy więc nieco modyfikować zestaw świątecznych lektur. W tym roku padło na książkę Kurta Vonneguta.


Amerykański pisarz do tej pory kojarzył mi się wyłącznie z twórczością dla dorosłych. Wiele jego powieści na stałe trafiło do kanonu literatury światowej. Zdziwiłam się więc, kiedy w zapowiedziach wydawnictwa Mamania książkę dla dzieci jego autorstwa. Po niezbyt dokładnym przyjrzeniu się okładce myślałam, że będzie to książka dla maluchów. Bo na okładce niewiele widać, choć widać tam wszystko, co zawarto w tytule. Jest żółte kółko symbolizujące Słońce, jest Gwiazda, a między dostrzec można Księżyc. Każde z nich towarzyszyło Istocie, która właśnie przyszła na świat. Była to Istota wyjątkowa, to Ona stworzyła świat. A teraz pojawiła się na nim rodząc się w małej, chłodnej stajence. Były obok Istoty dwie bliskie osoby, które od tej pory będą się Nią opiekowały. Józef i Maryja z zachwytem patrzyli na śpiącą Istotę. Przyglądały jej się również Księżyc i Gwiazdy, a potem patrzyło na Nią Słońce.
Słońce Księżyc Gwiazda to książka bardzo wyjątkowa, którą warto czytać nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. To książka o odkrywaniu świata, o tym, jak może widzieć to, co je otacza nowo narodzone dziecko. Opowieść Kurta Vonneguta wzrusza i skłania do refleksji. Nad Bożym Narodzeniem i nad życiem. To wspaniały punkt wyjścia do snucia w rodzinnym gronie opowieści o tym, co działo się w Betlejem. To opowieść dla całych rodzin, dla wszystkich, którzy lubią piękne historie, którzy cenią wyjątkową literaturę. Sporo w tej książce metafor, prostych, a jednocześnie pełnych magii zdań. Obcowanie z tą książką jest wyjątkową ucztą literacką. Ucztą dla oczu są z kolei proste, ale niezwykle piękne ilustracje, których autorem jest Ivan Chermayeff. To one powstały pierwsze i stały się dla Vonneguta inspiracją do napisania książki. Książki, którą w nadchodzącym czasie powinien przeczytać każdy.
Słońce Księżyc Gwiazda
Kurt Vonnegut
ilustracje Ivan Chermayeff
  przekład Rafał Lisowski
Wydawnictwo Mamania, 2018

Komentarze

 1. Samym opisem bardzo mnie zachęciłaś. Uwielbiam ksiązki, które skłaniają do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest właśnie to, ludzie zapominają o tym, że Boże Narodzenie, to jedno z ważniejszych świąt w naszym kalendarzu.

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas jednak mocno świątecznie (nawet bez książek ;) ). Mam dzieci w przedszkolu katolickim i chociaż czasem mi ono (to przedszkole) załazi za skórę, to akurat ten czas około świąteczny jest mega!! A co do książki - nie znam, ale zerknęłabym z chęcią ;) :D

  OdpowiedzUsuń
 4. ja też sobie baaardzo cenię książki, które skłaniają do refleksji. klaudia j

  OdpowiedzUsuń
 5. Omijam takie książki, dlatego bo nie jestem osobą wierzaca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze, po Twoich słowach wyobraziłam sobie jak czytamy rodziną, wspólnie tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem dokładnie tego samego zdania i to, co zauważam jest smutne. Dlatego ostatnio także pisałam o pięknej książce związanej z PRAWDZIWYM Bożym Narodzeniem "Pieśń Gwiazd". Może czytałaś? Twoja recenzja jest bardzo zachęcająca. Na pewno poszukam tej publikacji dla nas!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawa i ładnie wydana książka - sprawdzi się idealnie jako upominek pod choinkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Warto czytać dzieciom takie książki, które opowiadają co się wydarzyło w Betlejem. Niestety obecnie często święta sprowadzone są do tych materialnych rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie wydana książka. Delikatne ilustracje <3

  OdpowiedzUsuń
 11. Wiesz, żyjemy w czasach, gdy sporo osób jest niewierzących. Dla nich święta to polska, piękna tradycja. Nie odniesienie do wydarzeń związanych z wiarą. Także dlatego nie w każdym domu wraca się do podstaw, skąd te święta się wywodzą.

  OdpowiedzUsuń
 12. Piękne wydanie. Cudowna grafika i coś co mi bardzo sie podoba, książka z przesłaniem. Niestety teraz święta to prezent i gonitwa za nimi. Warto się zastanowić nad czymś więcej.

  OdpowiedzUsuń
 13. Przy takich książkach zawsze się cieszę, że jestem rodzicem. Który dorosły, niebędący rodzicem, miałby szansę zajrzeć do Słońce Księżyc Gwiazda? Mało który! A rodzice sięgają i samo czerpią mnóstwo mądrości:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jestem bardzo zaskoczona, też nie miałam pojęcia, że ten autor stworzył coś dla dzieci!

  OdpowiedzUsuń
 15. Super że powstają takie książki dla dzieci, aż się chce je dzieciom pokazywać

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz