"Na zawsze przyjaciele" (Wydawnictwo Ezop)

Takie mamy czasy, że wszystko jest przejściowe, że o niewiele spraw chce się nam walczyć. Zamiast naprawiać ubrania, kupujemy nowe. Zamiast zszywać dziury w pluszakach, wolimy je wyrzucić. Podobnie sytuacja wygląda z relacjami międzyludzkimi. Równie łatwo nawiązujemy znajomości, co je zrywamy. Jak będą podchodziły do tego nasze dzieci? Na razie trudno powiedzieć, warto jednak od najmłodszych dni pokazywać im, jak piękną sprawą jest prawdziwa przyjaźń.


Jak to zrobić? Można na przykład przeczyć im piękną książkę. Jakiś czas temu taką właśnie książkę wydało Wydawnictwo Ezop. Jej autorem jest Przemysław Wechterowicz, ilustracje stworzyła Emilia Dziubak, a bohaterami są Króliczek i Sówka. Z tego połączenia musiało powstać coś wyjątkowego. I powstało. 
Rzecz dzieje się w lesie. Tu na świat przychodzą główni bohaterowie tej opowieści. Są rówieśnikami, bo urodzili się tej samej wiosny. Mimo to nie wiedzą o swoimi istnieniu. Wszystko przez to, że każde z nich jest aktywne o innej porze. Króliczek biega w pełnym słońcu, Sówka woli blask księżyca. I pewnie nigdy nie dowiedzieliby się o sobie, gdyby ich rodzice nie zauważyli istniejącego między nimi podobieństwa i nie powiedzieli o tym swoimi dzieciom.

Słowa te rozpaliły w nich ciekawość, 
by dowiedzieć się o sobie jak najwięcej.

Długo opierali się tylko na tym, co powiedzieli im rodzice. Aż nadszedł dzień, kiedy ich drogi się przecięły, a ich spojrzenia spotkały się po raz pierwszy. Tak rozpoczęła się niezwykła przyjaźń, dla której nie było żadnych przeszkód...
To jedna z najbardziej poetyckich i wzruszających książek autorstwa Przemysława Wechterowicza, jakie mieliśmy okazję czytać. Każda strona to prawdziwy wyciskacz łez, który trafia dokładnie tam, gdzie powinien, czyli do serca czytelnika. Mam nadzieję, że każdy, kto tę książkę przeczyta będzie żył tak, jak jej bohaterowie. Będzie szanował swoich przyjaciół i pamiętał o nich zawsze, nawet wtedy, kiedy będą od siebie oddaleni albo po prostu nie będą mogli się spotkać. Na zawsze przyjaciele zapadnie czytelnikom w pamięć z jeszcze jednego powodu. Niezwykłych ilustracji Emilii Dziubak, artystki, która każdej książce, którą współtworzy zapewnia niezwykłą oprawę graficzną. Tutaj jest tak samo, od ilustracji przedstawiających przygody Króliczka i Sówki naprawdę nie można oderwać oczu. Są piękne i pełne magii! To prawdziwa uczta dla oczu. Bo Na zawsze przyjaciele to nie tylko jedna z najpiękniejszych i najmądrzejszych książek 2018 roku, to po prostu jedna z najpiękniejszych i najmądrzejszych książek w ogóle. To książka, którą trzeba znać!
Na zawsze przyjaciele
Przemysław Wechterowicz
ilustracje Emilia Dziubak
Wydawnictwo Ezop, 2018


Komentarze

 1. Z tego co piszesz to ciekawa ta książka, jednak grafika mnie nie przekonuje, taka strasznie smutna ta kolorystyka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oprawa graficzna nie dla mnie, ale treść wspaniała. Zwłaszcza, że dzisiaj w dobie technologii zawieranie wartościowych relacji jest dla wielu bardzo trudne.

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się podoba taki leśny klimat, zwłaszcza, że to książka dla dzieci! Bardzo ważne kwestie poruszone w przyjazny dla dziecka sposób - brawo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna książka o przyjaźni, już mi się podoba jej klimat i te ilustracje :) Ciekawe czy mojemu synowi by się spodobała

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna książeczka, uwielbiam tematy o przyjaźni, zawsze bardzo mnie wzruszają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Aż żal, że moje dzieci wyrastają już z takich książek...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ładna oprawa graficzna książeczki, od razu cieszy wzrok i zachęca do czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O jejku, jakie bajeczne ilustracje! Uwielbiam taki styl! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zapowiada się piękna lektura z pozytywnym przekazem .

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiamy takie książki za przekaz i za formę wydania

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz