"Atlas miast Polski" (Nasza Księgarnia)

Pamiętam jak na studiach jeden z wykładowców pytał nas przy okazji zajęć z teatru antycznego, czy byliśmy w Grecji. Nie usłyszał żadnej twierdzącej odpowiedzi. Ograniczały nas przede wszystkim pieniądze. Dziś, kiedy pieniądze stanowią najmniejszy problem, na wyjazdy często brakuje czasu. Dwa tygodnie urlopu latem to zdecydowanie za mało, żeby odwiedzić wszystkie miejsca, które chciałoby się zobaczyć. Podstawą jest, więc dobrze opracowany plan, a ten można przygotować korzystając z książek i przewodników.


My w pierwszej kolejności chcemy pokazać Tosi jak najwięcej zakątków Polski. Co roku odwiedzamy przynajmniej jedno nowe miejsce. W tym roku naszą inspiracją jest wydany niedawno przez Naszą Księgarnię Atlas miast Polski. Znajdziemy w niej trzydzieści rozkładówek, a na każdej z nich jedno z trzydziestu polskich miast. Znajdują się one we wszystkich województwach, we wszystkich zakątkach Polski. Są miejscowości nadmorskie i podgórskie. Miasta z długą tradycją i te, które wybudowano stosunkowo niedawno. Cele wycieczek szkolnych i te, które (całkowicie niesłusznie) odwiedza się rzadko. Do książki trafiły między innymi Koszalin, Poznań, Cieszyn, Giżycko, Lublin i Kraków. Nie zabrakło oczywiście Gdańska, Wrocławia, Warszawy i Zakopanego. 

Każdemu z nich poświęcono dwie strony. Tam, na ilustracjach, zobaczyć można najważniejsze zabytki, ludzi związanych z danym miastem i przysmaki charakterystyczne dla kuchni tego regionu. Wszystkie one zostały krótko opisane, nie brakuje również wskazówek, gdzie należy tych wszystkich obiektów szukać. Na rozkładówkę trafił również opis miasta, uzupełniony danymi o jego powierzchni i liczbie mieszkańców. Zobaczyć można także jego herb. To jednak jeszcze nie jest wszystko. Każde miasto kryje w sobie jeszcze zagadkę dla czytelników. Na rozkładówkach ukryto ludzi, przedmioty albo zwierzęta. Zadanie czytelnika polega na odnalezieniu ich. Zadanie nie jest łatwe, bo przedmioty są małe i niektóre naprawdę trudno odnaleźć. Paradoksalnie jest to zaleta, bo dzięki temu jeszcze dokładniej przyglądamy się wszystkim, nawet najmniejszym ilustracjom.

Stare przysłowie mówiące o tym, że zachwyca nas to, co obce, a nie znamy tego, co nasze, zyskuje ostatnio na aktualności. Podróżowanie nie wymaga specjalnego wysiłku i jest coraz tańsze, więc chętnie odwiedzamy odległe zakątki świata. Niewiele wiemy jednak o tym, co mamy niemal pod nosem. A w Polsce czeka na turystów wiele atrakcji. Piękny budynek filharmonii w Szczecinie, ogromny zamek krzyżacki w Malborku, piękny rynek we Wrocławiu, niezwykłe jeziora na Mazurach i renesansowe kamieniczki w Kazimierzu nad Wisłą. Naprawdę jest co zwiedzać, czego próbować i czym się zachwycać. Ta książka jest tego najlepszym dowodem. Po jej przeczytaniu każdy zapragnie wyruszyć w jakąś podróż. Ilustracje Anny Rudak i opisy Anny Garbal dla wielu będą inspiracją. Będą również szansą na poznanie nowych, nieznanych dotąd miejsc i okazją do podróżowania bez wychodzenia z domu. Będzie to także szansa na lepsze poznanie polskich miast, zabytków i przysmaków. Zdobyta w ten sposób wiedza szybko wejdzie do głowy i na pewno przyda się w codziennym życiu (i oczywiście w trakcie podróży).
Atlas miast Polski
ilustracje Anna Rudak
tekst Anna Garbal
Nasza Księgarnia 2019


 

Komentarze

 1. na pewno za jakiś czas zaopatrzę się w atlasy dla dzieci <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię kupować tego typu podróżnicze książki dzieciakom moich przyjaciół. Nie dość, że mają wartość edukacyjną, to dodatkowo posiadają piękne grafiki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna pozycja dla małego podróżnika. Miałam ją w rękach już nie raz, ale jeszcze nie kupiłam, bo córka wydawała mi się za mała. NO, ale teraz skoro zna już takie miasta jak Tokio, Bangkok, czy Manila, wypadałoby by poznała także choćby Koszalin :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniały,bardzo podoba mi się jego zawartość.zapisuję sobie

  OdpowiedzUsuń
 5. O, jejku, super! Uwielbiam tego typu książki! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przepięknie wygląda ten atlas, jestem zachwycona stylem ilustracji! Również jestem zdania, że Polska jest pełna pięknych miejsc, które warto odwiedzać, szczególnie z najmniejszymi - dla nich to też cenna lekcja historii i kultury naszego kraju, z której mogą czerpać przez całe dwoje późniejsze życie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajna propozycja dla dzieci choć sądzę, że niejeden dorosły wiele może się z tej książki nauczyć. Idealna na wakacje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Fantastyczne Atlasy. Uwielbiamy oglądać książki z taką grafiką - nawet nie wiem, kto bardziej - córki czy ja ;) P.S. Atlas Miast Polski pojawi się w naszej biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
 9. o mamo! cudnie. Tego mi właśnie brakowało w naszej biblioteczce. Mamy już sporo książek o różnych zakątkach świata, Atlas smaku o smakołykach itp. a Polska wciąż była nieodkryta. A mój mały podróżnik lubi zarówno wyprawę samolotem do innego kraju jak nieco krótsze wypady w zakątki Polski. Muszę nam kupić ten atlas :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Czekam na niego zamówiłam już 😍

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale super! Moja starsza córka w tym roku idzie do I-szej klasy. To coś dla niej. Wstyd się przyznać, ale zjeździła kawał Europy a nie była w Warszawie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja mam słabośc do map, a to co proponujesz spodoba się mojemu siostrzeńcowi, tak myślę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. My sami staramy się co roku odwiedzać kilka nowych miejsc w Polsce. Tak jak piszesz, mamy naprawdę piękne zakątki tego kraju 🙂 Bardzo się cieszę, że w atlasie wśród 30 miast znalazł się też Cieszyn! Byliśmy tam w tym roku i byliśmy zachwyceni. Przepiękne miasto oferujące dużo atrakcji 🙂 Polecam jeśli jeszcze nie byliście

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byliśmy dwa lata temu i zakochaliśmy się w tym mieście!

   Usuń
 14. Cały mój bakcyl podróżniczy zaszczepili rodzice (nieświadomie) w podobny sposób. Pomijając "w pustyni i w puszczy" oraz "Dzieci z Bullerbyn", to oni dali mi laminowaną mapę Polski po której jeździłem palcem i wyobrażałem sobie, co tam jest w odległym świecie ;) Teraz takie atlasy to bardziej zaawansowane sposoby na rozwijanie wyobraźni :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ten atlas jest przepiękny. Chyba kupię siostrzenicy. Dzięki za inspirację.

  OdpowiedzUsuń
 16. Super książka, aż chce się zwiedzać ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pięknie wydany atlas dla najmłodszych. Chapeau bas!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz