Dzień psa w towarzystwie "Psa na medal" (Zielona Sowa)

Dziś swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel człowieka, czyli pies. W literaturze, zwłaszcza dziecięcej, bez specjalnego wysiłku znajdziemy w ciągu kilku minut wiele tytułów poświęconych szczekającym czworonogom. W jednych znajdziemy fantastyczne i całkowicie wymyślone historie, inne wydarzyły się naprawdę i okazały się doskonałym materiałem literackim. Na dzisiejszą okazję wybrałam książki z tej drugiej grupy. Postawiłam na serię, która już raz pojawiła się na blogu (KLIK). Opisałam wtedy dwa pierwsze tomy serii "Pies na medal". Dziś na rynku wydawniczym dostępne jest już sześć tomów.


W każdym z nich przedstawiono (przynajmniej) jednego czworonożnego bohatera. Każdy z nich pomaga ludziom. W jaki sposób? Jedni jak Morus ratują ludzi, którzy topią się w morzu. Inni, jak Baster i Czart pracują z ratownikami górskimi i pomagają ludziom, którzy potrzebują pomocy w czasie wędrówki po szlaku. Ich kolega Falco pracuje na lotnisku, gdzie przegarnia ptaki, które mogłyby zakłócić lot samolotu. Są też takie psy, które pomagają ludziom w ich codziennym funkcjonowaniu, czyli Rollek - pies przewodnik osoby niewidomej i Junior, pracujący z osobami starszymi. Każdy z nich robi coś wyjątkowego i niesie ludziom realną pomoc. 
Serię Barbary Gawryluk znamy od ponad roku, bardzo chętnie do niej wracamy i niecierpliwie wyglądamy kolejnych części "Psa na medal". Dlaczego? Bo to ciekawe historii o zwykłych-niezwykłych psach. Dzięki tym książkom dzieci zrozumieją, dlaczego nie mogą zaczepiać psów przewodników. Dowiedzą się też po co zatrudnia się psy na lotniskach. Poznają także zasady bezpiecznego zachowania w górach i nad morzem. Bo opowieści w serii "Pies na medal" zawsze mają podobną konstrukcję. Najpierw poznajemy ludzi (najczęściej dzieci), których drogi już niedługo skrzyżują się z drogą czworonoga. Jak Mateusz i Kamil, którzy postanawiają odwiedzić Komnatę Zmysłów, miejsce, w którym można "zobaczyć" świat widziany przez osoby niewidome albo Kacper i Julka, którzy na wakacje do Grecji polecą samolotem. W tych miejscach dzieci spotkają wyjątkowe psy. Inne dzieci zostaną przez psy uratowane i to im będą zawdzięczać swoje życie, bo psy dzięki swoim wyostrzonym zmysłom mogą na przykład wyczuć na szlaku człowieka, który się zgubił. Mogą też, dzięki swoim umiejętnościom, wyprzedzić, płynącego do tonącego człowieka, ratownika. Te psy są prawdziwymi bohaterami, choć pewnie wcale się nimi nie czują, traktując to, co robią bardziej jak zabawę niż ciężką i odpowiedzialną pracę. 
Psi bohaterowie okazali się doskonałym "materiałem" na książkę. Ich przygody zachwycą wszystkich czytelników. Najmłodszym spodobają się na pewno ilustracje Agaty Kopff. Zobaczą na nich psich bohaterów w akcji. O pracy wykonywanej przez psy przeczytać można także na końcu książek. Tam dokładniej opisano rasę, której przedstawicielem był bohater całej historii oraz o zadaniach, które każdego dnia musi wykonywać. To lektura ciekawa nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. Bo psy lubi przecież każdy!książki z serii "Pies na medal" 
znajdziecie na stronie

Komentarze

 1. Przydałoby się mojej córce, bo trochę za często karci naszą sukę. Nabrałaby szacunku do zwierzęcia. Pozdrawiam!^^

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna seria książek. Mamy dwa psy, więc kochamy zwierzęta tego gatunku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Te książki podejmują ważny temat. Dzieci trzeba uczulać na różne zachowania - kiedy są dopuszczalne a kiedy nie

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobry temat do poruszenia z dziećmi, aby wiedziały kiedy niektóre zachowania są niedopuszczalne

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiadają się świetnie! Ilustracje Agaty Kopff są rewelacyjne. Pozdrawiam x

  OdpowiedzUsuń
 6. Jako dziecko najbardziej lubiłam książki o psach :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mnie również podobają się ilustracje! Ponadto tematyka ciekawa, bo przybliża życie i codzienną pracę czworonogów ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. I jak fajnie, ze w literaturze dzieciecej znajdziemy tyle tytulow, ktore uczulaja dziecko i wyrabiaja w nich milosc do zwierzat, szczegolnie dla tego rozkosznego zwierzaka jakim jest pies, ktorego uwazamy za najlepszego przyjaciela czlowieka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne książeczki, bardzo ładne ilustracje.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz