Lisek i Prosiaczek przejmują władzę w świecie literatury!

Znacie dziecko, które nie lubi książek o zwierzętach? Ja nie. A nawet jeśli takowe istnieją, to jest ich niewiele. Dzieci lubią zwierzęta wszystkich gatunków, więc twórcy literatury dziecięcej cały czas tworzą o nich nowe książki. Jedne są bardzo bliski prawdziwemu życiu, przybliżają dzieciom zwyczaje naszych młodszych braci. Inne personifikują zwierzęta. W nich trafiamy na szalone, nieco niewiarygodne, ale przezabawne opowieści, których nie można nie polubić. Książki, które chcę Wam dziś pokazać, należą do tej drugiej grupy i sprawiają, że uśmiech nie schodzi z twarzy czytelników ani na moment.


Głównymi bohaterami książek Bjorna F. Rovrika są Lisek i Prosiaczek. Zwierzaki przyjaźnią się i razem przeżywają niezwykłe przygody. Wszystko, za sprawą, dość szalonych pomysłów, które czasem wpadają im do głowy. Pewnego dnia postanawiają na przykład otworzyć kawiarnię. Po co? Na pewno nie tylko po to, żeby odwiedzający ich goście mogli miło spędzać czas. Prawdziwy cel jest zupełnie inny, chodzi o zdobycie piór. Marzeniem Liska jest zgromadzenie wielkiej kolekcji ptasich piór i Prosiaczek postanawia mu w tym pomóc. Każdy, kto będzie chciał u nich coś przekąsić zapłaci za to piórem z ogona. Cena nie wydaje się wysoka, ale czy Liskowi uda się wypełnić album piórami? Tego dowiecie się z książki. Tam również musicie szukać odpowiedzi na pytanie, jak zrealizowali swój drugi pomysł. Jaki? Lisek i Prosiaczek założyli gazetę! Mieli w niej opisywać wydarzenia, które miały miejsce w ich lesie. Z aparatem i notesem spacerują wśród drzew i szukają inspiracji do pisania. Tych jest całkiem sporo, ale opisywanie ich wszystkich oraz przygotowywanie dokumentacji fotograficznej jest sporym wyzwaniem. Jeszcze większym okazuje się wymyślenie tytułu, bo każdy chciałby, żeby obecne było w nim jego imię! Na co się zdecydują? Czy osiągną porozumienie? A może bardzo się pokłócą? Odpowiedzi znajdziecie w książce.


Kawiarenka pod ptasim ogonem i Leśna gazeta to dwie, z trzynastu części serii o Lisku i Prosiaczku. Cała seria zapowiada się obiecująco i po przeczytaniu pierwszych tomów mamy ochotę na więcej. To doskonała lektura na poprawę humoru, Lisek i jego przyjaciel przegonią nawet największe smutki. Poza tym dają dobre wzorce dotyczące przyjaźni. Bo przyjaźń to nie tylko same radosne chwile, czasem trzeba zmierzyć się z kłopotami. Trzeba umieć rozwiązywać spory, które mogą się między przyjaciółmi zrodzić. Prosiaczek i Lisek pokazują jak ważne jest współdziałanie, jak dobrze jest działać dla wspólnego dobra. 


Książki o Lisku i Prosiaczku czyta się dobrze i z  uśmiechem na ustach. Bohaterów i ich przygody polubią już dzieci w wielu przedszkolnym. Nieco starsi również nie będą zawiedzeni, a ci, którzy potrafią czytać chętnie poznają tę opowieść samodzielnie. Wszyscy będą zadowoleni. Rodzice również, bo to zabawna, szalona, ale i mądra historia. Taka, która podbije serca czytelników!

Te i inne książki znajdziecie 
na stronie wydawnictwa

Komentarze

 1. Bardzo interesujące książeczki. Z tego co widzę po zdjęciach, idealne dla dzieci w wieku 8 lat ze względu, że jest tu idealna proporcja między ilością tekstu i obrazkami - dziecko zachęcone ilustracjami, a ilość tekstu nie zraża. Super!

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne książeczki, na pewno podsunę mojemu synkowi i sprawdzimy czy będzie zainteresowany ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. My teraz eksploatujemy Kubusia Puchatka. Ostatnio pojawił się dylemat: a dlaczego Prosiaczek nie ma imienia?

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealna propozycja na wakacje dla mojego przedszkolaka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie slyszalam o tej serii a wyglada ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo podoba mi się kreska ilustracji! Chociaż zastanawiam się, czy najmłodszych trochę nie przestrasza? ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. To prawda, u nas nawet ten co twierdzi, że nie lubi, na pr,ekor braciom, te, lubi 😂

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz