"Mały Manipulator" (Wydawnictwo TADAM)

Do dnia, w którym Tosia po raz pierwszy przekroczyła próg zerówki żyliśmy w przeświadczeniu, że świat jest idealny. Nie narzekaliśmy ani na relacje między dziećmi, ani na te między rodzicami. W zerówce zmieniło się wszystko. Zderzyliśmy się z prawdziwym światem i musieliśmy się w nim odnaleźć.


Nie odnaleźliśmy się do dzisiaj. Ciągle dziwią nas postawy niektórych ludzi, także takich, jak ci opisani w książce Bartosza Sztybora. Tytułowy Mały manipulator może być w naszym najbliższym otoczeniu. My dorośli rozpoznamy często rozpoznamy go bez problemu. Dzieci muszą się dopiero tego nauczyć. A manipulatorzy czają się wszędzie. Można ich spotkać w szkole, pracy, na podwórku albo na zakupach. Mówią nam, co powinniśmy robić, kogo powinniśmy słuchać, z kim powinniśmy się zadawać. Mają piętnaście albo pięćdziesiąt lat. Mogą mieć też zaledwie pięć lat. Dwa metry wzrostu albo niewiele ponad metr. Dzieli ich wiele, łączy jedno, mają moc. Swoje umiejętności wykorzystują jednak niekoniecznie w dobry sposób. Namawiają ludzi do robienia różnych rzeczy. Wpływają na zachowanie innych, sterują ich decyzjami. Bartosz Sztybor pokazuje w swojej książce te wszystkie małe wskazówki, które każdy dostaje od manipulatorów. Ta książka pomaga się na nie uodpornić. Dlatego warto włączyć ją do domowej biblioteczki, przeczytać i przegadać razem z dziećmi.
Za nami najgorszy czas każdego roku. Okres przedświątecznego szaleństwa. Żniwo dla sklepów, pożywka dla producentów zabawek i twórców reklam telewizyjnych. Bez względu na to jak bardzo staramy się chronić je przed zgubnym wpływem reklam, nie mamy szans na wygranej w tym starciu. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak od najmłodszych lat wpajać dzieciom pewne zasady i wyczulać na niektóre zachowania. Na przykład te związane z manipulacją. Książka Bartosza Sztybora będzie doskonałym punktem wyjścia do rozmów na ten temat. Warto je przeprowadzić w domu, w szkole i w przedszkolu. Może dzięki temu młode pokolenie, które wychowujemy będzie mądrzejsze i na da sobą tak łatwo manipulować. Tego życzę nam wszystkim!
Mały Manipulator
Bartosz Sztybor
ilustracje Maciej Łazowski
Wydawnictwo TADAM 2019
wiek 6+

 

Komentarze

 1. Im szybciej dzieciaki nauczą się rozpoznawać takie osoby, tym lepiej. Dobrze, że są takie książeczki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. A już w przedszkolu zdarzają się takie dzieci, które starają się wpływać na inne. U nas książka już zagościła na półce.

   Usuń
 2. Też się boję zetknięcia z prawdziwym światem w zerówce. Już teraz staram się uczulać syna na niektóre zachowania. Taka ksiązka wiele by nam pomogła

  OdpowiedzUsuń
 3. Lektura obowiązkowa, nietety mając w domu aspika, trzeba mieć oczy dookoła głowy, bo trzeba uważać zasiebie i za niego :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze jest mieć wsparcie w książce i rodzicach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię rysunki Bartosza Sztybora. I moje dzieci także.

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę się ta książka zainteresować, póki co u nas jest jeszcze ok, ale obawiam się jak będzie od pierwszej klasy

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa książka z interesującą wiedzą do przekazania. Na plus.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ooo, gdzieś mi umknęła ta książka, chętnie przeczytam 😊

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz